szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az alternatív energiát közintézmények áram- és melegvíz-ellátására, fűtésére használják fel, az összesen 300 millió...

Az alternatív energiát közintézmények áram- és melegvíz-ellátására, fűtésére használják fel, az összesen 300 millió forintos zöldberuházásokra 85 százalékos európai uniós támogatást nyertek el az önkormányzatok.

Decsen, Bátán, Hőgyészen és Várdombon 30-80 millió forintos ráfordítással napelemeket, illetve napkollektorokat helyeznek el az óvoda- és iskolaépületeken, valamint a polgármesteri hivatalokon, Szakályban mintegy 80 millió forintos beruházással az iskolaépületek szigetelését végzik el, és hőszivattyúkkal váltják fel a gáz- és vegyes tüzelésű kazánokat.

A települések vezetőinek becslése szerint az önkormányzati hozzájárulás a napelemes beruházások esetében 3-5 év alatt, a hőszivattyús beruházásnál 10 éven belül térül meg. Bátán a napelemek és kollektorok alkalmazásával mintegy 60 százalékos költségmegtakarítás várható az intézmények áramfogyasztásában.

Hőgyészen összesen 213 négyzetméternyi felületen terveznek napelemeket, amelyek összteljesítménye 34,25 kilowatt, további húsz négyzetméteren pedig használati meleg vizet biztosító napkollektorokat helyeznek el. A 2900 fős településen úgy számolnak, hogy az önkormányzati intézmények évi 58 ezer kilowattórás áramfogyasztásának több mint felét állítják majd elő napenergiából, ez az éves, 3,8 millió forintos áramköltségből 2,3 millió forintos megtakarítást jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!