szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Daganatos sejteket alakítottak át immunsejtekké a Stanford Egyetem tudósai, a felfedezés révén távlatilag alternatív terápiát dolgozhatnak ki az egyik legagresszívabb leukémiaféleség kezelésére.

A kutatást ismertető tanulmányt az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a Proceedings of  the National Academy of  Sciences (PNAS) tette közzé. "Az úgynevezett B-sejtes akut limfoid leukémia, különösen a Philadelphia-kormoszómának nevezett génmutáció megléte esetén a vérrák rendkívül agresszív formája, amelynél igen rosszak a betegek életkilátásai" - hangsúlyozta a kutatásokat irányító Ravi Majeti professzor, a tanulmány vezető szerzője.

Mint kiemelte, a felfedezés majdhogynem a véletlennek köszönhető. "Próbáltuk életben tartani a tumorsejt-tenyészeteket különböző tápszerek és növekedési faktorok adagolásával" - ismertette az előzményeket a professzor.

A kutatócsoport egyik tagja a tenyészetet mikroszkóp alatt tanulmányozva figyelt fel arra, hogy némely sejt makrofággá (falósejtté) alakult át. Az okokat elemezve a tudósnak egy korábban olvasott tanulmány jutott eszébe, miszerint az egereknél a B-limfociták előalakjai makrofágokká alakulnak át a gének átírását segítő fehérjék (transzkripciós faktorok) hatására. Ennek alapján a kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a daganatos sejtek átalakulását a meghatározott DNS-szakaszokhoz kötődő "fehérjekoktél" idézte elő.  

A leukémiás sejtek nemcsak olyan fehérvérsejtekké alakultak, amelyeknek az immunrendszerben a kórokozók megsemmisítése a feladata. Kémiai "lenyomatuk" alapján kinyomozzák és kiiktatják a daganatos sejteket is. Más daganatellenes kezelések, így a kemoterápia is arra ösztönzi az immunrendszert, hogy vegye fel a harcot a daganatos sejtekkel, ám mint Ravi Majeti rámutatott, a Stanford Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy a gyilkos sejteket gyógyító sejtekké változtassák át.

A daganatos sejtek átprogramozása a leukémia gyógyításában kínál új utakat, de a specifikus gyógyszerek kifejlesztése még hosszú éveket vesz majd igénybe. "Mindeddig csupán sejttenyészetekkel végeztünk kísérleteket. 

A továbbiakban állatmodelleken végzünk kutatásokat, és csupán ezek sikeressége alapján tervezhetjük távlatilag a klinikai vizsgálatokat" - vázolta a projektet Ravi Majeti.  

Mieloid és limfoid leukémiát különböztetnek meg attól függően, hogy a vérképzőszervek rosszindulatú daganatos betegsége a csontvelőből, vagy a nyirokcsomókból indul-e ki. A felszaporodó sejttípus alapján a limfoid leukémia lehet T- és B-sejtes. (A T-sejtek felelnek a sejtes immunitásért, a kórokozóhoz tapadva pusztítják el a betolakodókat, B-sejtek pedig a fajtaspecifikus ellenanyagokat termelik.)

Philadelphia-kromoszóma egy abnormálisan kicsi kromoszóma, a rendellenességet a 9-es és a 22-es kromoszóma egy-egy szakaszának helycseréje okozza.

200 éves házra is kötöttek biztosítást az idei kampány során

200 éves házra is kötöttek biztosítást az idei kampány során

Az ön telefonjáról is el fog tűnni a Google egyik fontos szolgáltatása – jön helyette valami más

Az ön telefonjáról is el fog tűnni a Google egyik fontos szolgáltatása – jön helyette valami más

Magyarországon a Mazda szemrevaló vadonatúj elektromos szedánja

Magyarországon a Mazda szemrevaló vadonatúj elektromos szedánja

Volt már olyan, aki a hídról hívott minket, hogy ugrani fog

Volt már olyan, aki a hídról hívott minket, hogy ugrani fog