Érintés nélküli érintőképernyőt építhetnek a svájci hiperérzékeny hőmérővel
A világ legérzékenyebb hőmérőjét építették meg növényi sejtekből svájci kutatók. A dohánysejtekből és szintetikus anyagból álló hibrid eszköz akár már több tíz centiméterről felismeri egy kéz hőjét – mondták a zürichi műegyetem kutatói.
A Cyberholz nevű szenzor legalább százszor erősebben reagál, mint a mostani legjobb szenzorok. A svájci találmány nem nagyon hasonlít hagyományos lázmérőre, sokkal inkább egy elektronikus építőelemről van szó, amelynek vezetőképessége a hőmérséklettől függően változik.
A növények már nagyon csekély hőmérsékletkülönbséget is észlelnek, és sejtjeik vezetőképességének megváltozásával reagálnak erre. Chiara Daraio professzor csapata ezt a képességet akarta átvinni egy élettelen, száraz anyagra, amely hőmérséklet-érzékeny marad – részletezték az egyetem hétfőn késő este kiadott közleménye.
Parányi szén nanocsövecskéket növesztettek dohánynövények sejtjeibe, és ezek az elektromosságot vezető "karbon nanocsövek" hálózatot alkottak a sejtekben, illetve a sejtek körül. A keveréket megszárították, és egy szilárd, fához hasonló anyagot kaptak, amelyet Cyberholznak nevezett el.
A nanocsövek miatt az anyag vezeti az elektromosságot, méghozzá hasonlóan érzékenyen és hőmérsékletfüggően, mint az élő dohánynövénysejtek. A szenzor vezetőképessége közvetlenül függ attól, hogy mennyire van közel az érzékelendő meleg tárgyhoz – fejtették ki a kutatók a PNAS tudományos folyóiratban.
Az eljárás kulcsmolekulája a sejtben lévő pektin, amely géllé kocsonyásodhat a hőmérséklettől függően. A gélben megtalálhatók kalcium- és magnéziumionok, vagyis elektromos töltésű részecskék is. Emelkedő hőmérsékletnél a gél puhább lesz, és az ionok szabadabban mozoghatnak, így az anyag jobban vezeti az áramot.
A svájci kutatók szabadalmi védelmet kértek a szenzorra, amelyet a továbbiakban teljesen növényi sejtek nélkül, csak pektinből és ionokból akarnak előállítani. Az egyetemi közlemény szerint a találmányt sokféle területen lehet alkalmazni, például segíthet létrehozni "érintés nélküli érintőképernyőt", amelyet hőmérsékletszenzorok által észlelt kézmozdulatokkal lehetne irányítani, de elképzelhető, hogy olcsó hőkamerák vagy éjjellátó készülékek előállítására is felhasználhatják.