Tetszett a cikk?

Elfogadta a parlament alkotmányügyi bizottságának kormánypárti többsége azt a jelentés-tervezetet, amely egy tavaly júniusi, leszavazott interpellációról szólva ismét bíráló megjegyzéseket tartalmaz a legfőbb ügyészre nézve. A testület keddi ülésén Polt Péter - egyenként reagálva a tizennégy pontra - visszautasította és alaptalannak nevezte az elmarasztaló észrevételeket.

Keller László (MSZP) tavaly azt kérdezte egy interpellációban a legfőbb ügyésztől, hogy milyen következtetéseket von le a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) és a Happy End Kft. között létrejött törvénytelen szerződésekkel összefüggésben megtett intézkedésekről. Polt Péter válaszát a parlament akkor nem fogadta el. Az ezt követő bizottsági ülésről készült, összegző megállapításokat tartalmazó jelentéstervezet tizennégy pontban sorolja fel a kifogásokat a legfőbb ügyész válaszaival, illetve tevékenységével kapcsolatban. Felveti például, hogy a legfőbb ügyész nem adott arra magyarázatot, miért nem élt törvényességi felügyeleti jogával a további jogszabályellenes kifizetésének megakadályozása érdekében. "Nem fogadtató el a legfőbb ügyész magyarázata a semmisségi per megindításának elmulasztásában sem" - szerepel a megállapítások között.
A testület keddi ülésén Polt Péter leszögezte: az ügyészség és a legfőbb ügyész alkotmányosan, törvényesen, szakszerűen járt el; a legfőbb ügyész nem gyakorol törvényességi felügyeletet a Miniszterelnöki Hivatal polgári jogi ügyei felett. A Keller László által hivatkozott időszakban az üggyel kapcsolatban csak részben álltak rendelkezésre adatok, és az Állami Számvevőszék szerint sem lett volna megalapozott a szerződések semmisségének megállapítása; felhívták a MeH figyelmét a törvénytelenség megszüntetésére, de ez azóta sem történt meg - jelentette ki Polt Péter, aki szerint az ügyészség egyetlen szakmai szabályt sem szegett meg s nem avatkozhat be korlátlanul a magánjogi eljárásokba.
Áder János (Fidesz) közölte: a "sunyi eljárással elkészített fércmunkával Keller László közpénzügyi államtitkár felsüléseiről és az MSZP-s disznóságokról, korrupciós ügyekről kívánják a figyelmet elterelni". "A színvonaltalan jelentés-tervezetet" tíz hónapig készítették, a legfőbb ügyész azonban csak múlt szerdán ismerhette meg - mutatott rá Áder, aki szerint a kormánypártok az eljárással el akarják távolítani posztjáról Polt Pétert és meg akarják félemlíteni az ügyészséget, amelyet "politikai eszközzé kívánnak silányítani". Ha elfogadják a jelentés-tervezetet, azzal a rendszerváltozás óta eltelt időszak mélypontjára süllyed az alkotmányügyi bizottság tevékenysége - jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője.
Horváth Balázs (MDF) megalázónak nevezte a jelentést és az eljárást; szerinte a legfőbb ügyész megalapozottan cáfolta a szakszerűtlen jelentéstervezet pontjait.
Kormánypárti képviselők jelezték: nem a legfőbb ügyész személyével van probléma, hanem "70-1000 milliárd forint közpénz nyomon követésével". Wiener György (MSZP) azt vetette fel: miért nem indított semmisségi eljárást az ügyészség, holott - mint jelezte - erre meglett volna a lehetőség. Vastagh Pál, a bizottság szocialista elnöke szerint "nincs konkrét oka" annak, hogy most tárgyalják a jelentés-tervezetet, s a dokumentumban foglaltak összhangban állnak a korábbi bizottsági ülésen elhangzottakkal. A bizottsági ülésen részt vevő Keller László megismételte korábbi álláspontját: a Legfőbb Ügyészség megakadályozhatta volna a közpénzek jelentős kiáramlását.
A bizottság egyhangúlag úgy döntött: meggondolásra visszaad egy hasonló előterjesztést, amely Gusztos Péter (SZDSZ) egyik interpellációjára adott és szintén leszavazott legfőbb ügyészi válasszal foglalkozik. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!