szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Adó-, igazgatási, oktatási, egészségügyi, valamint a szociális ellátás rendszerét érintő reformot kell végrehajtani - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évadnyitó konferenciáján.

Az elmúlt időszakban szavai szerint azért nem kezdődhettek meg a reformok, mert tartalmukról nem volt közmegegyezés. "2003 után csendes, sok apró fordulattal indultunk egy gazdaságpolitikai és társadalompolitikai irányváltás felé" – mondta Gyurcsány.

Szerinte ez lesz a 2006-os választások tétje. A miniszterelnök úgy véli a következő választáson két, önálló politikai alternatíva között dönthetnek majd az állampolgárok. Az egyik szociális piacgazdaságon alapuló, bátor reformpolitikát, míg a másik a 2001-2003 közötti időszakot konzerváló politikát kínál – mondta Gyurcsány Ferenc.

Gyurcsány Ferenc előadásában többször említést tett arról, hogy vissza kell állítani a munka és a vállalkozások becsületét, "rehabilitálni kell" a tőkét, a piacot. Hibának tartotta, hogy a közbeszéd középpontjában még mindig a támogatás áll.

Járhatatlannak nevezte azt az utat, amire az ország 2000 és 2001 között lépett, és elismerte, hogy a jelenlegi kormánykoalíció is folytatta ezt kormányzásának első másfél évében. Hozzátette: a populista politika ártalmas, "a politikai gügyögés oka a félelem", a félelem attól, hogy a reformpolitikához nem lehet elég támogatottságot szerezni.

A gazdaság pozitív elemei közül a kormányfő kiemelte a stabil, és jó szerkezetű növekedést. Ezzel szavai szerint finanszírozni lehet a felelősségteljesen megválasztott jövedelempolitikát.

Draskovics Tibor pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kormány érdeke a gazdaság teljesítményének növelése, amelyet a vállalkozások működési feltételeinek javítása szolgál. A pénzügyminiszter lényegesnek nevezte a konvergencia kritériumok teljesítése érdekében tett előrelépéseket. További feladatnak nevezte a feketegazdaság szűkítését, az adórendszer átalakítását és a bürokrácia csökkentését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Átfogó adóreformot tervez a kormány

Három-öt évre szóló adórendszert, adópolitikai chartát kíván kidolgozni a kormány a következő hónapokban - jelentette be Draskovics Tibor pénzügyminiszter és Kóka János, a gazdasági tárca vezetője pénteken. "Többen, szélesebb adóalappal, egyszerűbben, kevesebb adót fizessenek - ez az adórendszer átalakításának legfőbb célja" - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

ÁSZ: a nagy ellátórendszerek reformja évek óta megoldatlan

Az államháztartáson kívülre került források jog- és célszerűségét, a tulajdonosi, az alapítói jogok gyakorlását tekintve komoly aggályok merültek fel. A költségvetési fejezetek, intézmények több mint egyharmada úgy alapított szervezeteket, szerzett részesedéseket, hogy előtte nem végzett előzetes felmérést - állapítja meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) egyik legutóbbi jelentésében.

Itthon

Bokros Lajos radikális reformprogramot szorgalmaz

Az ikerdeficit, azaz a belső és külső eladósodás drasztikus intézkedéseket kíván, többek között az ingatlanadó gyors bevezetését, mutatott rá a Magyarország gazdasági és politikai illeszkedése címmel rendezett konferencián Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) frissen kinevezett tanára.

Pénzügyek

Adóreform előtt

A főcsapás irányait egy hónap múlva jelöli ki az alakuló ülését múlt héten tartott adóreform-bizottság, "közmegegyezésen" alapuló lényegi módosítások azonban csak 2006-2007-től várhatók, miközben a Fidesz csomagja már júliustól adócsökkentő lépéseket sürget.

MTI Gazdaság

Elkezdte a munkát az Adóreform Bizottság

Első, alakuló ülésére ül össze szerdán az Adóreform Bizottság, amelynek vezetésére Akar Lászlót, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatóját kérték fel. Az ülésen - a Miniszterelnöki Hivatal által kiküldött meghívó szerint - jelen lesz a miniszterelnök és több miniszter is.

Hét nap

FELSŐOKTATÁSI REFORM

Több ponton is módosított az Oktatási Minisztérium a felsőoktatási törvény tervezetén, amelyet ellenzéki képviselők és...