szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden országnak vannak titkai és titkosszolgálatai, a titkokat óvni, a titkosszolgálatokat megbecsülni kell - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok napján tartott ünnepséget követően.

Vannak helyzetek, amikor a titok korábbi őrzője és tulajdonosa számára is nehézzé, terhessé válik, és "ilyen a mai helyzet is" - mondta a kormányfő. "Közösen fizetjük annak a számláját, hogy az elmúlt 15 évben politikusok és szolgálatok nem tudtak dűlőre jutni a demokratikus Magyar Köztársaság közvéleményével, közakaratát kifejezőkkel, hogy mit kezdjünk az 1990 előtti, a nem demokratikus rendben működő" titkosszolgálatokkal - tette hozzá a miniszterelnök.

A miniszterelnök szerint az elmúlt napok történései nyomán azt gondolja, az emberek érzése a csömör. "Csömör attól, hogy azt gondolom - hogy okkal vagy ok nélkül, de semmiképp nem joggal -, hogy nem ismert és nem kiismert szándékú személyek, csoportok (...) nem tudni, milyen szándékkal és céllal, listákat, információkat hoznak nyilvánosságra" - mondta a miniszterelnök. Hozzátette, ez rombolja a jogállam, a demokratikus köztársaság működésébe vetett hitet, azt, hogy az állam intézményei a jognak megfelelően képesek működni.
 
Nem látok más utat ebben a helyzetben, minthogy megpróbálunk egy új törvénnyel, a törvényben biztosított és általa megteremtett garanciákkal egyszer és mindenkorra pontot tenni ennek az ügynek a végére - jelentette ki a miniszterelnök, s elmondta, hogy nem kért és nem kapott tájékoztatást arról a vizsgálatról, amit a Nemzetbiztonsági Hivatal folytat a hétvégén nyilvánosságra került 219 nevet tartalmazó állítólagos "ügynöklista" eredetéről. A miniszterelnök szerint a törvénytervezet kellő garanciát nyújt arra, hogy a szükséges mértékű és kiterjedésű kontroll döntse el, amennyiben a szolgálatok úgy ítélik meg, hogy bizonyos információk nyilvánosságra hozatala indokolatlanul sértené a nemzetbiztonsági érdekeket, akkor ezek továbbra is rejtve maradjanak. Megjegyezte: a koalíciós pártok a megállapodás közelében vannak, hogy a társadalmi ellenőrzés ne jelenthesse a titkok megőrzésének akadályát, még indokolt esetben sem.

Gyurcsány Ferenc elmondta: maga is osztja az egyházak korábban ismertetett álláspontját, hogy egyenrangú társadalmi szereplők, akik azonos jogot élveznek más társadalmi szereplőkkel. "És gondolom, hogy a legfontosabb alkotmányos kérdésekben azonos kötelesség terheli őket. Így aztán azt hiszem, a törvény helyesen nem teremt kivételt senki számára" - fűzte hozzá. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kocsis püspök: "nem voltam ügynök"

"Nem voltam ügynök, nem köteleztem el magam senkinek, mindig a lelkészi esküm szerint végeztem a munkámat" – jelentette be Kocsis Elemér nyugalmazott református püspök, akinek neve szerepel a vasárnap közzétett legújabb ügynöklistán.

Itthon

Gyurcsány úgy tudta, nincs ügynöklista

"Miniszterelnökként is úgy tudtam, hogy nincs lista. Pontosabban, tudtuk, hogy listák készültek, de azok nincsenek a szolgálatok birtokában. A dolog tisztázása érdekében nem kutakodni kell, hanem törvényt kell hozni az akták nyilvánosságáról " - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Murányi Gábor Itthon

Minek az alapján kapták az egykori ügynökök fedőneveiket?

Az állambiztonsági irattengerből az elmúlt évtizedben a kutatások nyomán számos azonosított s még több azonosítatlan fedőnév vált már ismertté. Az azonosítással kapcsolatos össznépi találgatás közepette azon is érdemes elmerengeni, miért pont az adott konspirációs névre kereszteltek egy-egy ügynököt, illetve célszemélyt.

MTI Itthon

Az ombudsman bezúzta a Political Capital ügynöklistáját

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerdán a sajtó nyilvánossága előtt bezúzta azt az ügynöklistát, amelynek nyilvánosságra hozataláról a Political Capital Kutatóintézet kérte a véleményét. Az ombudsman ugyanakkor elvi állásfoglalást ígért az ügyről.

hvg.hu Itthon

Kommunisták az ügynökhálózaton kívül és belül

Máig tartja magát az a legenda, hogy az egykori állampárt tagjait és funkcijait nem szervezte be az állambiztonság ügynöknek vagy informátornak. Valójában azonban a párttagok sem éltek rezervátumban. A hvg.hu által közölt lista ezt példázza, illetve azt bizonyítja, hogy a Szakértő ’90 által feltett ügynöklistáról „érdemtelenül” maradtak le az MSZMP-tagok.

MTI Itthon

Gyurcsány: gyalázatos és szégyenletes az ügynökügy

Gyurcsány Ferenc "gyalázatosnak és szégyenletesnek" nevezte a rosszízű, méltatlan politikai vádakat és azt, hogy emberek sorsával játszanak. A miniszterelnök erről a nyilvánosságra hozott újabb "ügynöklistával" kapcsolatban beszélt hétfői, napirend előtti felszólalásában a parlamentben.