A kormány 7,7 milliárdot költ peren kívüli egyezségre

A kormány 7,7 milliárd forintot fordít arra, hogy peren kívüli megállapodás szülessen az AGM Vagyonkezelő Rt. és egy magánszemély által a Budapesti Vegyiművek, valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium ellen kezdeményezett perben.

  • MTI MTI
A kormány 7,7 milliárdot költ peren kívüli egyezségre
A kormány arra utasította a pénzügyminisztert, hogy a kártérítések jogcím-csoport terhére utaljon át 7,697 milliárd forintot a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak. A KVM pedig ebből a pénzből egyezzen meg peren kívül az AGM Vagyonkezelő Rt. és Andrássy János Mihály felperesekkel, akik a minisztériumot és a Budapesti Vegyiműveket perlik. A probléma a garéi hulladékszennyezésig nyúlik vissza.

A Budapesti Vegyiművek garéi hulladéklerakójának további szennyezését előbb úgy próbálták meggátolni, hogy speciális bevonatú beton tartályokba csomagolták volna át a poliklórbenzol tartalmú anyagot. Ezeket a tartályokat az AGM Beton Rt.-től rendelték meg 1,6 milliárd forintért. 

A Budapesti Vegyiművek azonban még 1998-ban felbontotta ezt a szerződést, arra hivatkozva, hogy az AGM nem rendelkezik felelősségbiztosítással, építési engedéllyel, illetve hogy nem biztosítottak a hosszú távú tárolás műszaki feltételei. A mögöttes ok viszont az lehetett, hogy a szennyező cég - állami támogatással - gyors és végleges megoldást keresett, amit végül az anyag elégetésével meg is oldott.

Az említett vita végére akar most pontot tenni a kormány, a peren kívüli egyezséggel. A felperes AGM Vagyonkezelő, a másik felperes - Andrássy János  Mihály - személyében kapcsolódik az AGM Beton Rt.-hez. A bécsi lakcímmel rendelkező Adrássy - a cégjegyzék szerint - jelenleg is képviseletre jogosult a vagyonkezelőnél, míg a betonelemgyárnál 1997 és 1999 között volt ilyen pozíciója.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.