Mikrobi hátulról? Nem, NAVA-s technológiai eszköz © NAVA |
Nem példanélküli ugyan a filmes és hangzóanyagok államilag támogatott közgyűjteményekbe helyezése, a mintaadó francia Institut National de l’Audiovisuelnek (INA) például kétmillió órányi műsora van, de az csak elvétve fordul elő, hogy a teljes anyagot digitalizálva tárolnák és online hozzáférést biztosítanának. Márpedig a NAVA ezt teszi. Kovács András Bálint, az archívum szakmai igazgatója az év elején december 31-ig országszerte 250 „NAVA-pontot” ígért, olyan, elsősorban könyvtárakban és iskolákban található terminálokat, amelyekről jelszó segítségével elérhető a teljes adatbázis. A felvételeket a számítógépen látni-hallani lehet.
Kovács szerint már most működik a 250 pont. Igaz, az intézmény néhány napja még működő „régi” honlapja 170 helyet sorolt fel, az új szájton meg egyetlen egy se szerepel. A technika ördöge. A hozzáférési gyakorlat egyébként sem tökéletesen gördülékeny. A hvg.hu tudósítóját az óbudai Árpád Gimnáziumból például azzal tanácsolták el kedvesen, hogy „olyan bonyolult az adatbázis keresője, hogy ők sem boldogulnak még vele”. Valójában a www.nava.hu oldalon található, mindenki számára használható kereső semmivel sem tűnt számunkra bonyolultabbnak, mint átlagos, világhálón található társai. Budapesten már legalább 24 helyen férhetünk hozzá a NAVA által tárolt filmekhez, hangfelvételekhez. Mi még a gyűjtemény központjának otthont adó Millenáris Parkban található Jövő Házában próbálkoztunk, de az alkalmanként és a fejenként ezer forintos belépő elgondolkodtatott bennünket a szolgáltatás „ingyenességét” illetően. Igaz, ez nem a NAVA sara.
A NAVA gyűjteményének legnagyobb része a tévék és a rádiók által január elseje után folyamatosan „szolgáltatott” felvételekből áll. Az idézőjel már azért is indokolt, mert a műsorokat főszabályként nem a szolgáltatók rögzítik digitálisan, hanem maga a NAVA. Augusztusig elő-előfordult ugyan, hogy technikai hiba miatt az archívum egy-egy műsort nem tudott felvenni, de annak ellenére, hogy a törvény nem tartalmaz szankciókat, a műsorszolgáltatók készségesen pótolták a hiányzó perceket – nyugtat meg bennünket Kovács András Bálint. A 90-es évek végén, amikor a program megálmodói a gyűjteményezési koncepción dolgoztak, évi 13 ezer óra anyaggal számoltak, csakhogy a tévék műsorideje azóta nőtt, így egyedül az idei „köteles-példányokból” az anyag év végére 20 ezer óra felett lesz. A tévés-rádiós gyűjtésen kívül egy, a Magyar Nemzeti Filmarchívum által rendelkezésre bocsátott filmgyűjtemény is színesíti a kínálatot. A száz klasszikus magyar játékfilm (köztük Jancsó Miklós, Szabó István vagy Fábri Zoltán alkotásai) mellett 590 filmhíradó is kutatható.
Kudlik Júlia a Deltában. Késésben © sulinet.hu |
A helyi tévék még nem dörömbölnek a NAVA kapuján, de ha sokan jönnének, kínos helyzetbe hoznák a gyűjteményt, egyelőre ugyanis nincs megszabva, hogy milyen „helyi érdekű” anyagokat tekintsenek egyszersmind kiemelkedő jelentőségűnek, tehát gyűjtendőnek. Ennek a körnek meghatározása az archívumot segítő Audiovizuális Örökség Tanácsadó Testületnek lenne a dolga. Csakhogy sem Kovács Kálmán egykori informatikai miniszter, sem pedig az új kormányzati ciklusban Kóka János gazdasági miniszter nem nevezte ki a testület tizenegy tagját.
A NAVA azért nincs teljesen magára hagyatva, működik mellette egy ötfős szakértői testület, amelyben az alapkoncepció kidolgozói, mások mellett György Péter esztéta vagy Szakadát István információkutató is helyet kapnak. A jogszabályi környezettel és az intézmény működési koncepciójával egyébként se lehet túl nagy baj, mert a saját audiovizuális archívumukat most gründoló görögök lényegében egy az egyben másolják le a magyar prototípust, sőt a már működő, de változtatni akaró svéd intézmény is mintának tekinti azt.
Digitalizálás az MTV-ben. Író kéz © MTV |
A 4,2 milliárdos értékű szerződésnek több furcsasága van, leginkább az, hogy miközben elvileg a NAVA kapna meg 13 ezer órányit a régi tévés anyagokból, a szerződést mégsem ő kötötte a tévével, hanem az egykori Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium, így az archívumnak nincs hatása a teljesítésre. Az sem szokásos, hogy a kontraktus semmilyen ütemezést nem ír elő a tévének, hogy mikor, mit kellene átadnia. Ehhez képest már előrelépésnek tekinthető, hogy az MTV november elején 100 óra digitalizált 1988-as híradós anyagot adott át a NAVA-nak. A késést a tévé a támogatás átutalásának csúszásával és pénzhiánnyal indokolta. A köztévé aktívabbá válásában, úgy hírlik, szerepet játszott az is, hogy az Állami Számvevőszék is helytelenítette a bújtatott intézményfinanszírozást lehetővé tevő szerződést.
Míg az MTV archív anyagai egyelőre a kelleténél kevesebb munkát adnak, a Magyar Rádió októberi szigorításai újabb feladatokat jelentenek a NAVA-nak. Történt, hogy a rádió internetes hangtára mindhárom adónál megszüntette a műsorok letöltésének lehetőségét, és az eddigi fél év helyett már csak a legutóbbi két hét adásait lehet meghallgatni. Such György rádióelnök a Népszabadságnak átmenetinek nevezte ugyan az intézkedést, de egyértelművé tette, hogy a hangtár többet már nem lesz szabadon és ingyenesen hozzáférhető. „Erre a NAVA-nak is reagálnia kell, az eddigihez képest meg kell erősítenünk a rádiós feldolgozást” – értékelte a fejleményeket Kovács András Bálint.
Z. Zs.