szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődött a Fővárosi Bíróságon hétfőn a BRFK Toroczkai László ellen indított kártérítési pere, amelyben a rendőrség mintegy tízmillió forintot követel az MTV-székház ostrománál keletkezett rendőrségi károk miatt Toroczkai Lászlótól.

 

A rendőrség keresete szerint a Kossuth téren szeptember 18-án demonstráló tömeg egy része egyértelműen Toroczkai László felszólítására ment át a Szabadság térre az MTV székháza elé. Toroczkai László így a demonstráció szervezőjeként felelős volt a gyülekezési törvény szerint a rendezvény rendjéért. A jogszabály szerint ha a résztvevők magatartása a rendezvény törvényességét veszélyeztetni, a szervező köteles feloszlatni a rendezvényt - ezt Toroczkai László nem tette meg.

A felperes keresetében 9.950.453 forintot és annak járulékait szeretné érvényesíteni. Ez ügyben fizetési meghagyást is kibocsátott a bíróság a rendőrség kérésére, ám az ellen Toroczkai László úgynevezett ellentmondással élt, így lett az ügyből peres eljárás.

A hétfői tárgyaláson megjelent Toroczkai László is, aki Gaudi-Nagy Tamással és Tóth Lászlóval, az alperes édesapjával képviseltette magát.

Gaudi-Nagy Tamás a jogalapra hivatkozva a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a rendőrségi közlések alapján választási gyűlés történt, amire nem vonatkozik a gyülekezési törvény hatálya és bejelentési kötelezettség sem fűződik hozzá. Szerinte ügyfele úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben elvárható volt, többletfelelősség nem terheli. Mások is mondták - tette hozzá -, hogy a demonstrálók menjenek át a Szabadság térre, nem csak Toroczkai László.

Mindkét jogi képviselő felidézte: a szeptemberi eseményekkel összefüggésben több jelentés is készült, amelyek egyöntetűen megállapítják a rendőri felelősséget is. Tóth László külön kérdésként vetette fel azt is, hogy az MTV székháza előtt történteknek volt-e egyáltalán szervezője. Álláspontja szerint a demonstráció spontán esemény volt.

A BRFK jogi képviselője ugyanakkor azt hangsúlyozta: a Szabadság téri demonstráció nem választási gyűlés volt. Az alperesek jogi képviselői szerint viszont az is választási gyűlésnek számít, ha egy jelölő szerv - ebben az esetben az MSZP - ellen fejezik ki az elégedetlenségüket a résztvevők.

A jogalap - a kártérítési felelősség - eltérő értelmezése miatt Gaudi-Nagy Tamás közbenső ítéletet kért a bíróságtól. Az ügyben eljáró bíró kifejtette: a jogalapot tekintve ő is külön döntést tart szükségesnek, ez vagy közbenső ítéletet jelent, vagy ítéletet ebben az esetben.

A bíró emellett a kereset pontosítására szólította fel a felperest, akinek ezt 30 napon belül meg kell tennie. A pert októberre napolta el a bíróság és várhatóan ekkor dönt a jogalapról is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Toroczkai közpénzek közelében

Több mint egymilliárd forintos állami támogatást kapott 2000 óta az a közalapítvány, amelyet 1999-ben a szerb ellenzék pénzelésére hoztak létre, s amelyben rövid ideig az MTV-ostromnál elhíresült Toroczkai László is kurátori posztot kapott.

hvg.hu Itthon

Illegalitásba vonulnak Toroczkaiék

Az MTV ostrománál országosan ismertté vált Toroczkai László alapította Havtannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) törvényességi felülvizsgálatát kezdeményezte az ügyészség – írja az egyik, a szervezethez közel álló hírportál.

MTI Világ

Rimaszombat: vihart kavart a Szlovákiából kitiltott Toroczkai könyve

A Szlovákiából öt évre kitiltott Toroczkai László - Vármegyés a véres úton című - könyvét mutatta be a múlt héten Rimaszombatban a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) gömöri és nógrádi szervezete. Az esemény nyomán gerjedt indulatok azóta sem csillapodnak a gömöri városban.

MTI Itthon

Toroczkai: 64 vármegye, egy fillér adó se

Az adó- és járulékfizetés megtagadására szólított fel mindenkit Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) elnöke szerdán a Kossuth téri tüntetésen.