szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kormányrendelet szabályozná a lakott területek körül kijelölt "zajgátló övezeteket". A Budapest Airport beindította önkéntes zajvédelmi és szigetelés programját.

Akár több millió forintos bírsággal is számolhatnak azok a légitársaságok, amelyeknek repülőgépei megsértik a lakott területek körül kijelölt zajgátló övezeteket, az erről szóló kormányrendelet-módosítás már folyamatban van - mondta Vágó József, a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatóság igazgatója hétfőn, a ferihegyi repülőtér zajterhelésének csökkentésével foglalkozó konferenciát követő sajtótájékoztatón Budapesten. Vágó József hozzátette: a bírságnak jóval nagyobb mértékűnek kell lennie, mint a rövidebb úttal megspórolható üzemanyag ára. 

Reinhard Kalenda, a Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója közölte: a társaság beindította önkéntes zajvédelmi és szigetelési programját, amely még a jogszabályok hatályba lépése előtt az érintett lakóházak zajszigetelését szolgálja, a program keretében akár a jövő év elején megkezdődhetnek az épületek szigetelése. A vezérigazgató elmondta:  2009-re megépülhet az új hajtóműpróbázó hangár, az egyes terminál mellé tervezett zajvédő fal pedig már az építési fázisban van.

A beruházások anyagi vonzatával kapcsolatban nem közölt adatokat. Reinhard Kalenda közölte: nem ért egyet azzal, hogy éjféltől hajnali 5 óráig szüneteljen a légi forgalom a reptéren, azonban a zajok éjjeli csökkentését támogatja.

Vágó József elmondta, hogy a hajtóművek zajterhelése az elmúlt 10 évben mintegy 30 százalékkal csökkent. Az is javított a helyzeten, hogy a gépek emelkedési szögét az idén 5,5 fokra emelték a korábbi 3 fokról. Hozzátette: 2008 márciusában hatályba léphet a felszállás ívének 5 fokos eltolását célzó jogszabály. Ezzel a felszállás után, a repülőgépek nagyobb ívben fordulnának rá útvonalukra, jobban elkerülve a lakott területeket - magyarázta.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A zajszennyezésre hívja fel a figyelmet a brit Kiáltvány a csendért

Ha a modern ember nem talál hamarosan egy kis csendet, hallásával együtt elveszítheti önmagát is. A Kiáltvány a csendért a napokban jelent meg Angliában. Szerzője Stuart Sim, a sunderlandi egyetem professzora, azt állítja benne, hogy a zaj az egyik eleme annak a háborúnak, amelyet a gazdasági fejlődés erői vívnak az egyén ellen.