Tetszett a cikk?

Tízszer annyi gépjárműlopást követtek el tavaly Érden, mint például Salgótarjánban vagy Nagykanizsán - derül ki a nagyobb magyar városok 2007-es bűnügyi statisztikájából. A rablások számát tekintve Miskolc viszi a prímet.

HVG
Európa leendő kulturális fővárosa bizonyult kriminalisztikai tekintetben a Dunántúl legfertőzöttebb megyeszékhelyének 2007-ben. Pécsett több bűncselekményt regisztráltak tavaly, mint Székesfehérvárott és Tatabányán együttvéve. A baranyai főváros primer bűnözési mutatója (amely pusztán a bűncselekmények számát jelzi, függetlenül azok veszélyességétől) rosszabb volt egy sor kelet-magyarországi településénél - például Miskolc, Szolnok, Nyíregyháza, Szeged -, sőt még Budapesténél is. Ez nem jelenti okvetlenül azt, hogy Pécs számított az egyik legveszélyesebb megyeszékhelynek tavaly Magyarországon. Néhány marginális jelentőségű bűncselekmény-sorozat ugyanis kétségkívül megdobta az elmúlt évben a város bűnügyi statisztikáját. A Mecsek alján azonban ezeket leszámítva sem volt túl jó a közbiztonság.

Az ERÜBS, vagyis az egységes rendőrségi és ügyészségi bűnügyi statisztika szerint például Pécs számított a Dunántúlon a lakásbetörések legfőbb célpontjának Szombathely után. Tavaly 338 ilyen bűncselekmény nyomozása fejeződött be a baranyai városban. Rablótámadást nyolcvan alkalommal követtek el 2007-ben a településen - ennél csak Tatabányán volt kritikusabb a helyzet a dunántúli megyeszékhelyek közül. Emberölés miatt hat, gépjárműlopás nyomán 55, pénzhamisítás gyanújával pedig 69 alkalommal nyomoztak a hatóságok Pécsett - derül ki a Legfőbb Ügyészség által a HVG rendelkezésére bocsátott adatokból.

HVG
Az ország egészét tekintve a megyei joggal rendelkező 23 város közül Békéscsabán regisztrálták a legtöbb közvádas bűncselekményt tavaly. A Viharsarok központjában több mint kétszer annyi törvénysértésre derült fény, mint egy évvel korábban. A 65 ezer lakosú településből voltaképpen egyetlen kamionos okirat-hamisítási bűncselekmény-sorozat csinált listavezetőt (lásd "Egyenes iktatású bűneset" című írásunkat). A helyi bűnözést erősen feltupírozó - a helybeliek vagyon- és személyi biztonságát ugyanakkor közvetlenül nem érintő - visszaélésektől eltekintve Békéscsaba továbbra is meglehetősen konszolidált nagyvárosnak számít hazai viszonylatban. A megyeszékhely a gépjárműlopások, illetve az erőszakos közösülések száma alapján például a 17-17., az emberölések szerint a 19., a betöréses lopások tekintetében pedig a 20. helyen állt a megyei jogú városok (lakosságszám szerint súlyozott) bűnügyi listáján.

A nyers bűnügyi mutatók alapján Békéscsabát Dunaújváros és Érd követi a vidéki nagyvárosok 2007-es kriminalisztikájának élén. Közülük kivált a 63 ezer lakosú Érd közbiztonsági helyzete mutatott erősen romló tendenciát. A Pest megyei "óriásfaluban" a múlt évben másfélszeresére emelkedett például a rablótámadások (39 eset) és a betöréses lopások (517 eset) száma 2006-hoz képest. A város közigazgatási határain belül elkövetett 125 gépjárműlopással pedig a település vezeti az autótolvajlások 2007-es bűnügyi listáját a vidéki nagyvárosokban. A pénzhamisítások és az erőszakos közösülések száma alapján ugyanakkor Érd - Szeged, illetve Nyíregyháza mögött - a második helyre került a megyei jogú települések között.

Második oldal (Oldaltörés)

A bűnüldözői infrastruktúra mindeközben falusias színvonalon áll a településen: Magyarország 14. legnépesebb városa - mint a helyi polgármester a HVG-nek jelezte - mindmáig nem rendelkezik például saját rendőrségi fogdával. Az őrizetbe vett vagy előzetes letartóztatásba helyezett személyeket ezért többnyire Budaörsre vagy Ceglédre szállítják át, ami minden egyes alkalommal két-két fővel csökkenti a helyi kapitányság létszámát.

HVG
A nagyvárosokban felderített bűncselekmények száma alapján Budapest - Szolnok mögött és Nyíregyháza előtt - tavaly a hatodik helyre került bűnügyi mutatói alapján. A fővároson belül újra a city, vagyis az V. kerület bizonyult relatíve a legfertőzöttebb negyednek. A Belváros-Lipótváros területén például 1013 lopás, betörés, kifosztás, zsarolás, rablás és más, vagyon elleni támadás jutott tízezer lakosra, miközben például a "Rákosokon" (a XVI. és a XVII. kerületben) csupán 22-22.

Az erőszakos és garázda bűncselekmények (például testi sértések) száma alapján a legbékésebb körzetnek Soroksár, Pesterzsébet és a Hegyvidék bizonyult, míg a legtöbb agresszív támadásnak megint csak az V. kerület és az Erzsébetváros volt a színhelye. A fővárosi bűnelkövetők a legnagyobb számban változatlanul a "nyóckerből", vagyis a Józsefvárosból kerültek ki, ahol tavaly ezer lakosra 21 gyanúsított jutott, míg a II. kerületben, Újbudán és a Hegyvidéken hat-hat.

A megyei jogú városok közül relatíve a legtöbb bűnelkövetőt tavaly Kecskemét, Salgótarján, Miskolc és Pécs exportálta az ország különböző területeire. A nyomozás elrendelésekor még ismeretlennek számító terheltek személyazonosságát tavalyelőtt 50, a múlt évben 48 százalékos arányban voltak képesek felderíteni a hatóságok. A főváros esetében ez a mutató 42, míg Hajdú-Bihar megyében 70 százalék volt.

A bűnügyi statisztikák hektikusan változó mutatói azonban arra figyelmeztetnek, hogy mind a túlságosan kedvező, mind a túlontúl negatív adatokat egészséges gyanakvással indokolt kezelni.

BABUS ENDRE

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!