szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Háromszázötvenöt milliárd forinttal csökkentené a 2009-es költségvetés elsődleges kiadási főösszegét az SZDSZ - jelentette be Kóka János.

Az SZDSZ frakcióvezetője arról beszélt, hogy a szabad demokraták törvényjavaslatukkal úgy módosítanák az úgynevezett plafontörvényt, hogy a GDP-arányos deficit maradjon 3 százalék alatt, évente 2 százalékkal csökkenjen az államadósság, és 2013-ig 42 százalékra mérséklődjön a jövedelemcentralizáció a bruttó hazai összterméken belül.

Ennek érdekében a közalkalmazottak és a köztisztviselők bérét és juttatásait a GDP változásához igazítanák: ha az csökken, akkor a közszféra bérei is csökkennének, ha nő, akkor az illetmények is emelkednének. A törvényben előírnák a közszféra 13. havi juttatásainak megszüntetését is. A törvényjavaslat arra kötelezné a kormányt, hogy március 31-ig nyújtsa be a költségvetési törvény ilyen irányú módosítására vonatkozó javaslatát.

Kóka emlékeztetett arra, hogy az idei költségvetést a tavaly novemberben elfogadott plafontörvénynek megfelelő főszámokkal fogadták el, de azóta a kormány döntései 200-210 milliárd forintnyi "lyukat ütöttek" a büdzsén. A politikus úgy fogalmazott, hogy "a költségvetésben Gyurcsány Ferenc ezt a 200 milliárd forintot keresi kétségbeesetten". A  kormány azt állítja, hogy a költségvetés elfogadása óta 200-210 milliárd forinttal vette vissza az állam költségeit. A politikus szerint viszont ez az összeg nincs átvezetve a költségvetésen, ráadásul az említett összegből legalább százmilliárd forint kivonása komoly kérdéseket vet fel. Példaként említette, hogy a széndioxid kvóta húszmilliárd forintja nem költségmegvonás, és az úgynevezett Robin Hood-adóból beszedett húszmilliárd forintot nem a távfűtés korszerűsítésére fordítják. A 200 milliárd forintos költségcsökkentés egyébként is elégtelennek tűnik.

Kóka közölte: a szakértők szerint a kormány által bemutatott program nem válságkezelő, hanem válságmélyítő program, a Reformszövetség programja viszont a költségek és az adók csökkentésével, illetve a reformok megkezdésével tesz javaslatot Magyarország szerkezeti problémáinak megoldására, és a versenyképesség beindítására.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a törvényjavaslatukról nem a pártokkal, hanem a Reformszövetséggel egyeztettek.

A sajtótájékoztatón részt vevő Mihályi Péter, az SZDSZ liberális gazdasági kabinetjének tagja azt hangsúlyozta, hogy a válság egyben lehetőség is, mert megteremtette az egy évtizede halogatott lépések megtételéhez szükséges minimális társadalmi konszenzust. A reformok irányában is megszületett a szakmai konszenzus, még a "Fidesz oldalán, vagy a Fidesz szárnya mellett álló közgazdászok is nagyon hasonló dolgokat mondanak" - közölte Mihályi. Véleménye szerint abban megvan az egyetértés, hogy növelni kell a gazdaság termelő potenciálját. Megjegyezte, hogy ezt nem lehet pusztán a költségvetési számok tologatásával elérni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Valódi és azonnali adóreform kell! A szakértő javaslatai

Sorra jelennek meg javaslatok a válság kezelésére és az adóreformra. Jelenleg a kormány, a Reformszövetség és Bokros Lajos javaslata van napirenden. Közös bennük, hogy nem választják szét a válságkezelést az adóreformtól. Angyal József okleveles adószakértő egy negyedik javaslatot fogalmazott meg. Ennek tükrében milyen változásokra lenne szükség július 1-jétől?

MTI Itthon

Gyurcsány: nem baj, hogy próbálkoztunk

Gyurcsány Ferenc szerint Közép-Európában meg vannak ijedve az országok attól, hogy vitájuk van egymással, de az európai politika különböző javaslatok alapján, viták során formálódik, és ezekről kell beszélni. A miniszterelnök a Nap-keltében beszélt.

hvg.hu Vállalkozás

Válság: B-terv banki finanszírozásra

Ha pénzügyi válság, akkor megszorító intézkedések - legalábbis a vállalatok így reagálnak a gazdasági nehézségekre. Milyen stratégiát is takar mindez? Lehetőségként felmerül a létszámleépítés, rövidített munkahét, a termelés átmeneti leállítása, de a megtakarításra irányuló tervek között szerepelhet az ez évre tervezett beruházások elhalasztása is. Milyen következményekkel járnak ezek az intézkedések?