Az SZDSZ frakcióvezetője arról beszélt, hogy a szabad demokraták törvényjavaslatukkal úgy módosítanák az úgynevezett plafontörvényt, hogy a GDP-arányos deficit maradjon 3 százalék alatt, évente 2 százalékkal csökkenjen az államadósság, és 2013-ig 42 százalékra mérséklődjön a jövedelemcentralizáció a bruttó hazai összterméken belül.
Ennek érdekében a közalkalmazottak és a köztisztviselők bérét és juttatásait a GDP változásához igazítanák: ha az csökken, akkor a közszféra bérei is csökkennének, ha nő, akkor az illetmények is emelkednének. A törvényben előírnák a közszféra 13. havi juttatásainak megszüntetését is. A törvényjavaslat arra kötelezné a kormányt, hogy március 31-ig nyújtsa be a költségvetési törvény ilyen irányú módosítására vonatkozó javaslatát.
Kóka emlékeztetett arra, hogy az idei költségvetést a tavaly novemberben elfogadott plafontörvénynek megfelelő főszámokkal fogadták el, de azóta a kormány döntései 200-210 milliárd forintnyi "lyukat ütöttek" a büdzsén. A politikus úgy fogalmazott, hogy "a költségvetésben Gyurcsány Ferenc ezt a 200 milliárd forintot keresi kétségbeesetten". A kormány azt állítja, hogy a költségvetés elfogadása óta 200-210 milliárd forinttal vette vissza az állam költségeit. A politikus szerint viszont ez az összeg nincs átvezetve a költségvetésen, ráadásul az említett összegből legalább százmilliárd forint kivonása komoly kérdéseket vet fel. Példaként említette, hogy a széndioxid kvóta húszmilliárd forintja nem költségmegvonás, és az úgynevezett Robin Hood-adóból beszedett húszmilliárd forintot nem a távfűtés korszerűsítésére fordítják. A 200 milliárd forintos költségcsökkentés egyébként is elégtelennek tűnik.
Kóka közölte: a szakértők szerint a kormány által bemutatott program nem válságkezelő, hanem válságmélyítő program, a Reformszövetség programja viszont a költségek és az adók csökkentésével, illetve a reformok megkezdésével tesz javaslatot Magyarország szerkezeti problémáinak megoldására, és a versenyképesség beindítására.
Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a törvényjavaslatukról nem a pártokkal, hanem a Reformszövetséggel egyeztettek.
A sajtótájékoztatón részt vevő Mihályi Péter, az SZDSZ liberális gazdasági kabinetjének tagja azt hangsúlyozta, hogy a válság egyben lehetőség is, mert megteremtette az egy évtizede halogatott lépések megtételéhez szükséges minimális társadalmi konszenzust. A reformok irányában is megszületett a szakmai konszenzus, még a "Fidesz oldalán, vagy a Fidesz szárnya mellett álló közgazdászok is nagyon hasonló dolgokat mondanak" - közölte Mihályi. Véleménye szerint abban megvan az egyetértés, hogy növelni kell a gazdaság termelő potenciálját. Megjegyezte, hogy ezt nem lehet pusztán a költségvetési számok tologatásával elérni.
A GDP-hez kötné a közszféra bérét az SZDSZ
Háromszázötvenöt milliárd forinttal csökkentené a 2009-es költségvetés elsődleges kiadási főösszegét az SZDSZ - jelentette be Kóka János.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának – ez volt a kormányinfó
Gulyás Gergely a HVG-nek: „Mindenről nem tudok”
Reagált Gulyás Gergely arra, hogy van-e visszaút Varga Juditnak a politikába
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Afganisztán egy groteszk túszejtős reklámmal hirdeti magát a turistáknak
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.