szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szombaton megalakult az új kormány Orbán Viktor vezetésével. A miniszterelnök és miniszterei letették esküjüket, a kormányprogramot elfogadta a parlament. Gyűlést tartottak a Kossuth téren, ahol Semjén Zsolt és Kósa Lajos tartotta a legkeményebb beszédeket, és ahol Orbán Viktor is felszólalt.

Most érkezett

Politológusok Orbán figyelemre méltó gesztusairól

Orbán Viktor a kormányalakítás napján a választásokon megszerzett bizalom megőrzésére törekedett a Nézőpont Intézet meglátása alapján, míg a Progresszív Intézet igazgatója szerint Orbán Viktor eltérő hangokat ütött meg szombaton.

Az elmúlt héten a parlamenti bizottságok meghallgatták és támogatták a miniszterjelölteket, így szombaton Sólyom László köztársasági elnök kinevezte az új minisztereket, akik esküjüket letették. Ezzel megalakult az új kormány, hiszen Orbán Viktort már délelőtt megválasztották kormányfőnek. Varga Mihály máris arról beszélt ezek után, hogy hozzá kell nyúlni a költségvetéshez.

A miniszterek névsora egyébként régóta ismert: Pintér Sándor áll mostantól a belügyi tárca élén, Navracsics Tibor igazságügyi és közigazgatási miniszter lett, Matolcsy György a nemzetgazdaságért, Fazekas Sándor a vidékfejlesztésért, Réthelyi Miklós a nemzet erőforrásaiért (kultúra, oktatás, egészségügy) felel.

Az új kormány a köztársasági elnök hivatalában

A kormány tagja Martonyi János (a külügy vezetőjeként) és Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettesként. Hende Csaba a honvédelmi minisztériumot irányítja majd - méghozzá rögtön szombattól kezdve, biztonsági okokból -, Fellegi Tamás pedig a nemzeti fejlesztési tárca élére kerül.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Hende Csaba: meg kell erősíteni a honvédséget

Minél előbb meg kell erősíteni a honvédséget, a honvédség imázsát a réginél is magasabb szintre kell emelni, és katonai életpálya-modellt kell kialakítani - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter szombaton a fővárosban, miután katonai tiszteletadással fogadták új munkahelyén, a minisztériumban (HM). A HM udvarán az állományhoz intézett beszédében összefogást kért a katonáktól azért, hogy együtt tudják felépíteni a 21. század modern hadseregét. A honvédekhez szólva azt mondta, "számíthattok rám, és én számítok rátok. Számítok arra, hogy eskütökhöz híven minden bajtól és veszélytől oltalmazzátok édes hazánkat". A miniszter hangsúlyozta: "a katonai esküt ti is, én is letettük már régen, ezért tudhatja mindenki, tudhatja az egész világ, hogy a magyar nemzet szabadságáért, jogaiért és méltóságáért és a haza függetlenségéért mi együtt, ha kell, az életünket is feláldozzuk". Beszéde végén az újságíróknak azt mondta, hogy a hivatalos átadás-átvételre nem most, hanem hétfőn kerül sor. Most csupán alkotmányos kötelességeit teljesíti a megfelelő papírok aláírásával. A hivatal udvarán ott voltak a katonai felsővezetők, továbbá Nemeskürty István akadémikus és Für Lajos volt honvédelmi miniszter.

Az MSZP a Kossuth téri nagygyűlésről

A mai nagygyűlésen, Orbán Viktor miniszterelnök nemzeti egységet hirdetett. Nagy kár, hogy mégsem a nemzet, hanem saját szavai szerint a „Kossuth tériek” nevében beszélt, őket nevezte meg saját közösségének - írja Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke közleményében. A Kossuth téri demonstrációk története éppen nem a nemzeti egységet testesítette meg. A Kossuth tér 2002-ben nem az összefogásnak, hanem a Fidesz pártrendezvényének helyszíne volt, 2006-tól pedig gyakran szélsőséges tüntetők gyalázták meg. Innen indították az ostromot a tévé székház ellen, ezt a teret használták sátortábornak és nyilvános illemhelynek. Aki a „Kossuth tériek” közösségét tartja támaszának, tisztáznia kell: kikre gondol. Rossz, ha csak a párt kampánygyűlésének résztvevőire, még rosszabb, ha a szélsőségekre - hangsúlyozza Lendvai.

Nem szolgálta a nemzeti összefogást az sem Lendvai szerint, amikor Kósa Lajost elkapta a hév, és hadat üzent a Fővárosnak, a „bűnös városnak”, ahol a Fidesznek most sem volt többsége, és a legyőzendő ellenség „utolsó fészkének” nevezte. Az ország valóban változást vár. Az is, aki nem a Fideszre szavazott. Elsősorban azt, hogy véget érjen a politikai hidegháború, a megbélyegzés, a „nemzet” kisajátítása. Az új kormánynak el kell döntenie, képes és kész-e erre - közölte Lendvai. (OS)

Hétfőn lesz az első kormányülés

Az Orbán-kormány hétfő délelőtt tartja első ülését - értesült az MTI.

Véget ért az ünnepi találkozó a Kossuth téren

Orbán Viktor kormányfő beszédét követően a Szózattal zárult szombat délután négy óra után a Fidesz-KDNP ünnepi nagygyűlése, amelyet a kormány megalakulását követően tartottak a fővárosi Kossuth téren. Az Országház főbejárata előtti parkolót teljesen megtöltötték az ország különböző részeiről érkezett szimpatizánsok, akik nemzeti színű és árpádsávos zászlókat lobogtattak, illetve településneveiket tartalmazó transzparenseket emeltek a magasba; az úttesten csak kevesen álltak. (MTI)

Lendvai Ildikó a köztársasági elnök megválasztásáról

A hvg.hu tudósítója rövid interjút készített Lendvai Ildikóval. Az MSZP leköszönő pártelnöknőjét annak a hírnek a kommentálására kértük, amely szerint az MSZP elnökségi tagjainak többsége nem állítana államfőjelöltet. Lendvai azt mondta: az elnökségi ülésen a kongressszus előkészítése kapcsán szóba került a köztársaságielnök-választás, döntés azonban nem született. Két lehetséges forgatókönyv került szóba: vagy tudomásul veszik, „hogy a kétharmad fog dönteni” és viszonyulnak a Fidesz és a KDNP részéről komolyan felmerülő elnökjelöltekhez, vagy jelölnek egy, az MSZP szempontjából ideális jelöltet, „aki nyilván nem lesz köztársasági elnök”.

Lendvai hozzátette: döntés a két változatról nem született. „Mindkettőt vállalhatónak tartom” – felelt Lendvai a hvg.hu azon kérdésére, hogy a két álláspont közül melyik az övé. Hozzátette: az elnökségi ülésen „talán, mintha az első változatot többen támogatták volna, de nem volt szavazás”. Sólyom Lászlóval kapcsolatban azt mondta: neve, mint esetleges MSZP-s elnökjelölté, „nem merült föl az elnökségi ülésen”. Úgy fogalmazott: az első variáció esetén szóba kerülhet a neve, a második esetén nem.

Varga: hozzá kell nyúlni az idei költségvetéshez

Varga Mihály szerint hozzá kell majd nyúlni az idei költségvetéshez. A fidesz.hu-ra szombaton feltett interjúban a Miniszterelnökség leendő államtitkára azt mondta: nyár folyamán elő kell készíteni egy gyors költségvetési módosítást, mert a hiány nem lesz tartható. Varga Mihály a Lánchíd Rádiónak adott, a Fidesz honlapján olvasható interjú szerint úgy vélekedett: személyes véleménye szerint hozzá kell nyúlni a költségvetéshez. Kijelentette: amikor a tényfeltáró bizottság a részjelentését június elejére elkészíti, utána a kormánynak nyilván meg kell vizsgálnia, mit lehet tenni, milyen lépéseket célszerű elindítani.

Valamikor a nyár folyamán elő kell készíteni egy gyors költségvetési módosítást, mert "ha a hiány mértéke magasabb lesz annál, mint amit korábban a mostani költségvetésbe beírtak, akkor nem tehetünk úgy, mintha semmi nem történt volna" - közölte, hozzátéve sem magunkat, sem a világot nem csaphatjuk be azzal, hogy kozmetikázunk adatokat. A tényfeltárásról kifejtette: minden olyan dokumentumot, ami beszerezhető, nyilvánosan elérhető és valamilyen gazdasági, államháztartási tényre utal, összegyűjtik, feldolgozzák, elemzik és megpróbálják belesűríteni a jelentésbe. Így - fűzte hozzá - az magába fogja foglalni a gazdaság helyzetét, az adózás és járulékfizetés tendenciáit, a devizahitelesek problémáját.

Rövid interjú Antall Józsefnével

A hvg.hu rövid interjút készített az Országgyűlés miniszterelnök-választási ülésén díszvendégként megjelent Antall Józsefné Fülepp Klárával. A néhai miniszterelnök özvegyének azt a történelmietlen kérdést tettük föl, hogy férje hogy viszonyulna a most megalakult kormányhoz. Antallné szerint „valószínűleg támogatná”. Úgy fogalmazott: „Orbán Viktorban a jövő emberét látta". Annak ellenére, hogy nagyon sokat küszködött vele a jelenlegi miniszterelnök - emlékezett Antall Józsefné. Férje azt mondta mindig, hogy az ellenzéknek az a dolga, hogy bírálja a kormányt. Egyáltalán nem haragudott rá és a jövő emberének tartotta. Az új kormány kétharmados többségét kérdésünkre Antallné úgy kommentálta: „Bízom benne, hogy józan ítélőképessége lesz a kormánynak és az elnökének és tartják magukat a parlamentáris demokrácia eszközeihez, amelyeket a férjem teremtett meg.”

Orbán: nem a tisztem, hanem a szívem hozott ide

Orbán Viktor megkezdte beszédét a Kossuth téren. "Nem a tisztem, hanem a szívem hozott ide" - mondta. Mindig hittünk abban, hogy sikerül egy teljes új rendszert, a nemzeti együttműködés rendszerét létrehozni - egészítette ki ezt a gondolatot. Nem keleti, nem nyugati, hanem magyar országot akar - erősítette meg. Erős és elszánt közösséget alkotunk, idestova nyolc esztendeje. Nem mondtunk le közös eszményeinkről - mondta Orbán Viktor, a mostani választási sikert magyarázva -, büszke vagyok rá, hogy tagja lehetek ennek a nagyszerű közösségnek. Bennünket sohasem győzhetnek le - fogalmazott.

2002-ben még nem voltunk elég erősek. Meg kellett edződnünk. 2006-ban még nem voltunk elég okosak, hogy legyőzzük a népbutítást, ezért meg kellett okosodnunk - tette hozzá. A rossz rendszert meg kell dönteni, helyette újat kell alapítani, ezt nem spórolhatjuk meg. Mostanra elég erősek és okosak lettünk ahhoz, hogy jó irányba fordítsuk Magyarországot - hangzott a beszéd.

Mi magyarok különbek vagyunk annál, mint aminek mutatjuk magunkat. Ez csak egy csúf fertőzés, egy idegen nyavalya, amiből gyorsabban fogunk felépülni, mint sokan gondolnánk. Nekünk a legnagyobb tehetségünk az élethez van - mondta Orbán. Aki kárt okozott az országnak, az kapja meg méltó büntetését - jelentette ki. Szerinte nehéz küzdelemre van kilátás: a korrupció, a bűnözés, az elszegényedés elleni küzdelemről van szó.

Ne akarj egyáltalán semmit, csak fizetni, fizetni, fizetni nekik - jellemezte az előző kormányzást. Az előző kormány által épített falakat porig fogjuk rombolni, és helyette gránit alapra fogunk építkezni - ígérte, de ez az építkezés falak nélüli lesz szerinte.

Kósa: demszkyzmus, gyurcsányizmus, hagyóizmus - szép kis család!

Semjén Zsoltnál visszafogottabb hangnemben szólalt fel Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere, a párt alelnöke a Kossuth téren. A gyurcsányizmusnak azért szerinte is vége kell, hogy legyen ebben az országban. Ezt is hozzátette: kedves magyarok, veletek tízmilliónyian akarunk kormányozni. A gyurcsányizmusnak van egy torzszülött ikertestvére, demszykzmisnak hívják - tette hozzá -, ennek van egy unokatestvére, hagyóizmusnak hívják. Szép kis család - jegyezte meg. Látjuk: a főváros az utolsó fészke annak a gondolkodásnak, amit szeretnénk múlttá tenni. A főváros a magyarság legfontosabb városa - mondta.

Többen ülnek börtönben a fővárosi MSZP tagjai közül, mint a városházán - jegyezte meg. Ma szégyenkezünk a saját fővárosunk miatt  - mondta Debrecen polgármestere.  Semmit nem tanultak, semmit sem felejtettek - mondta Kósa, szerinte ezért a demszkyzmust végleg le kell zárni. Szerinte ma Magyarország a fővárosért izgul. Elég volt abból, hogy a négyes metró a Panama-csatornához hasonló. "Kedves fővárosiak nagyon szorítunk nektek, nagyon szorítunk azért, hogy ezt a szociálliberális 20 évet zárjuk le" - tette hozzá. Többet ártott ez a húsz év szerinte, mint a Vörös Hadsereg vagy a török megszállás. A törökök többet építettek a városban - fogalmazott.  

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fidesz és az Új irány 2010

Új irány 2010 címmel egy számos, korábban már beharangozott törvénytervezetet tartalmazó javaslatcsomagot nyújt be a Fidesz hétfőn az Országgyűlésnek - jelentette be a párt ügyvezető alelnöke vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján.

hvg.hu/MTI Itthon

Navracsics miniszterelnök-helyettes lesz

Megszűnik a Miniszterelnöki Hivatal, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium váltja fel, melynek vezetője Navracsics Tibor lesz - közölte Orbán Viktor kormányfőjelölt, a Fidesz elnöke csütörtökön. Az adótörvényeket július elsejei hatállyal módosítják - jelentette be a politikus. A miniszterelnökség vezetője Varga Mihály lesz államtitkári rangban, miközben Szapáry György főtanácsadói posztot kap.