szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem demonstrálnak szombaton a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szakszervezetei; a Szolgálati Jogviszonyban Állók Érdekegyeztető Fóruma (SZÉF) munkavállalói oldalának képviselői pénteken közölték döntésüket a Belügyminisztériumban (BM) tartott plenáris ülésen.

A megbeszélésen a kormányzati és a munkavállalói oldal tovább tárgyalt az egyes rendészeti tárgyú törvények módosításának tervezetéről. Néhány javaslatot és módosítást követően Pintér Sándor belügyminiszter két kérdést tett fel: "Mely szakszervezetek írják alá a megállapodást?", illetve "Mely szakszervezetek demonstrálnak szombaton?" Utóbbi kérdésre mindegyik szakszervezet képviselője nemmel felelt, így elmarad a szombatra, a BM épülete elé tervezett demonstráció. A törvényekről viszont nincs teljes megállapodás, mivel két szakszervezet - a Független Rendőrszakszervezet és a Polgári Érdekvédelmi Dolgozók Szövetsége - továbbra sem tartja elfogadhatónak a tervezetet.

 Az egyeztetésen két szakszervezet, a Tettrekész Magyar Rendőrség és a Honvédszakszervezet képviselői nem vettek részt. Utóbbi azért sem, mivel múlt pénteken döntöttek arról, hogy a honvédség képviselete kiválik a szervezetből és a rendvédelmi szolgálati viszonyban állók érdekegyeztető fórumaként működik tovább. Az ülésen Pintér Sándor ismertette, hogy a korábbi módosító javaslatok alapján milyen változások kerültek a törvénytervezetbe. Említette egyebek mellett a bevezetendő megbízhatósági vizsgálatot érintő módosításokat, melyet a személyiségi, magánéleti jog tekintetében civilek is kifogásoltak. Ennek kapcsán elmondta, hogy kiegészítették a javaslatot, miszerint a vizsgálat kiterjedhet például környezettanulmányra, de a családra nem.

Szintén a megbízhatósági vizsgálat kapcsán a Független Rendőrszakszervezet a Transparency International nemzetközi szervezet álláspontját ismertette, melyben kifogásolja a bírói engedélykérés hiányát, így nincs meg a szükséges kontroll. Erre Pintér Sándor leszögezte: a titkosszolgálati eszközök alkalmazásához továbbra is kell a bírói engedély.

A törvénymódosításban szerepel, hogy azok, akik nem felelnek meg a "kifogástalan életvitel" kifejezés kritériumainak, azokat felmentési idő nélkül is felmenthetik beosztásából. A kifogástalan életvitel ellenőrzése a megbízhatósági vizsgálathoz hasonló módon történne. A jelenleg hivatásos állományúaknak már nem, viszont az állomány jövendőbeli tagjai esetében már a családtagnak is nyilatkoznia kell. 

A rendészeti törvények módosításai között szerepel még a cafeteria-rendszer egységesítése, valamint az is, hogy az illetmény és nyugdíjak változtatásáról nem hoznak döntést a szakszervezetekkel való egyeztetés nélkül. Az ülés végén a kormányzati oldalról Pintér Sándor, a munkavállalói oldal képviseletében Bárdos Judit, valamint 11 szakszervezet aláírta az egyes rendészeti törvények módosításáról szóló tervezet megállapodását.

Pintér Sándor az ülést követően az MTI-nek elmondta: a későbbiekben is minden törvényjavaslattal, ami az állományt érinti, meg fogják keresni a szakszervezeteket és úgy mint most, egyeztetni fognak. Hozzátette: reméli, hogy a kormány előtt is sikert ér el ezzel a szakszervezeti támogatással létrejött törvényjavaslattal és bízik benne, hogy január 1-jével hatályba tudnak lépni a módosítások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!