szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kolontár polgármestere csütörtökön felméri, hogy a károsultak akarnak-e a vörösiszappal elöntött területen maradni.

Tili Károly a helyszínen elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök reggeli felvetése nyomán még a nap folyamán személyesen keresi fel azokat, akiknek a háza megsérült, hogy felmérje, a károsultak miként képzelik el a jövőjüket, akarnak-e a településen maradni. A polgármester közölte, az eredményt eljuttatja majd a kormányfőnek.

Orbán Viktor csütörtök reggel, miután a településen tájékozódott a katasztrófahelyzetről, azt mondta: nem látja értelmét annak, hogy helyreállítsák azt a területet Kolontáron, amelyet elöntött a vörösiszap. Hozzátette: össze kell gyűjteni az embereket, mondják meg, hogy mit szeretnének. Akikkel találkozott − jegyezte meg − "nem nagyon tudják elképzelni", hogy úgy folytassák itt az életüket, mintha mi sem történt volna.

"Valószínűleg kell nyitni egy új telepet itt a faluban, egy új területet meg kell nyitni, ezt pedig valószínűleg be kell keríteni örök mementónak" − fogalmazott Orbán Viktor, kijelentve: "itt nem lehet élni". Közölte, a bajba jutott családokat egyenként meg kell kérdezni arról, hogy kívánják-e itt folytatni az életüket, és ha itt nem kívánják, akkor hogyan és miképpen tudják a falun belül megoldani a problémájukat; annak pedig, aki a faluban sem maradna, segíteni kell abban, hogy máshol tudjon új életet kezdeni.

Kolontáron csütörtök délelőtt megkezdték a 100 ezer forintos adományok kiosztását; a gyorssegélyt az átszakadt tározót üzemeltető Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. ajánlotta fel. Az elöntött három település lakosainak megsegítésére 30 millió forint értekben ajánlotta fel a cég a családonkénti 100 ezer forintot. A község polgármestere elmondta, hogy az egyik biztosító által felajánlott 150 ezer forintos gyorssegély kiosztását csak péntek délelőtt tudják elkezdeni.

A MAL Zrt. Ajka melletti egyik tározójának a gátja hétfőn szakadt át, akkori közlés szerint mintegy egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki. A térségben katasztrófahelyzet alakult ki. Az áradás három települést − Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely − öntött el. Hivatalosan megerősített információk szerint négyen haltak meg az iszapömlés következtében, három embert eltűntként tartanak nyilván, több mint 120 ember megsérült.

A katasztrófa további híreit és képeit itt találják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Megszólalnak a kutatók: mi jöhet a vörösiszap után?

Olyan, mintha hipó ömlött volna a völgyre - fogalmazott egy kutató a hvg.hu-nak a kolontári vörösiszap-katasztrófa után. Szerinte nem természeti, hanem környezeti katasztrófa történt. Az egészségügyi kockázatokon kívül egy másik szakértő a talaj szikesedésének lehetőségére hívta fel a figyelmet, miközben a Földtani Intézet munkatársai csütörtöktől érkeznek a helyszínre vizsgálódni.

MTI Itthon

Iszapömlés: elkezdődhet a házak külső tisztítása

Az utcák és járdák takarítását követően elkezdődhet a lakóházak külső tisztítása a vörösiszappal elöntött területeken - mondta Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság elnöke a védelmi bizottság ülése után szerdán.