szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) nem támogatja a nagytérségi egészségszervezési igazgatóságok kialakítását, mert az - álláspontja szerint - ellátási zavart és pénzügyi veszteséget okozna - közölte Pós Péter, a kerekasztal csütörtöki ülésének levezető elnöke sajtótájékoztatón, Budapesten.

A NEK szerint a szaktárca által a Semmelweis Tervben felvázolt Állami Egészségszervezési Központ egy felesleges harmadik intézményt jelentene a társadalmi egészségbiztosítás, az egészségügyi intézmények és a betegek között. A testület inkább a társadalmi egészségbiztosítás fejlesztését és kiterjesztését javasolja, mert csak így valósulhat meg az érdemi, "ellátásérdekű betegútszervezés", amely a szükséges forrásokat sem nélkülözheti.

Az új alaptörvény tervezetéről "aggodalmas" tanácskozást folytatott a kerekasztal - mondta Pós Péter, aki szerint nagy baj lenne, ha így maradna a szöveg, amelyben az állam az egészség védelme kapcsán csak támogatási szándékot ír elő, jogot nem. A NEK bizakodó és reméli, hogy csak tévedés az új alaptörvény tervezetének jelenlegi szövegében az, hogy  mindenkinek joga van az egészsége megőrzéséhez, "az egészséghez" kifejezés helyett - tette hozzá az ülés levezető elnöke.

A kerekasztal tagjai hangsúlyozták: az egészség védelmének a lehető legnagyobb alkotmányos védelmet kell kapnia, "elkerülendő a múltbélihez hasonló átalakítási kísérletek veszélyét". A NEK azt kéri és javasolja, hogy az új Alkotmány végleges szövegében "kapjon egyértelmű megfogalmazást" a testi és lelki egészséghez való jog, hogy mindenkit megillet a számára szükséges egészségügyi ellátás és gyógykezelés joga, valamint az ezen jogok megvalósításának biztosítása társadalmi egészségbiztosítás útján. A NEK szerint azt is írásba kell foglalni, hogy az egészség megőrzése egyéni és közösségi kötelezettség.

Ennek szellemében a kerekasztal tagjai támogatják a médiában "hamburgeradóként" ismertté vált elképzelést, tartanak viszont attól, hogy az ellenérdekelt lobbi nyomására legyengül és késik majd a szabályozás, miként az a nemdohányzók védelméről szóló törvény esetében is történt - mondta Pós Péter. (A hamburgeradót azt jelentené, hogy az egészséges életmódhoz, táplálkozáshoz nem illő ételeket, italokat fix összegű különadó sújtaná.)

A tagok ugyanakkor hangsúlyozták: a hamburgeradó mintaadóvá válhatna abban a tekintetben, hogy komoly ráfordítások nélkül - mi több, az egészségügy számára új forrásokat teremtve - lehetne népegészségügyi szinten kiemelkedő hatást elérni. Ennek jegyében pedig támogatják és sürgetik a nemdohányzók védelméről szóló törvény miharabbi elfogadását is - tette hozzá Pós Péter.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!