szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Rogán Antal előtt kevés hazai politikus bukkant fel tévés vagy filmes szerepben, néhány példát mégis találtunk. Politikusi cameók itthon és külföldön.

„Rogán Antal különlegesen színes egyéniség a hazai politikusok között. Kevesen kezelik ilyen rutinnal és nyíltsággal a médiát, ezúttal ráadásul színészi képességét is megcsillantja majd, feleségével együtt” – hangzott el a TV2 egyik bulvárműsorának felvezetőjében azzal kapcsolatban, hogy az V. kerület polgármestere és neje, Cecília – valamint kutyájuk, Krumpli – is szerepet kapott a Jóban-rosszban című szappanoperában. Saját magukat alakítják, a forgatás pedig már le is zajlott.

A politikust a csatorna szerint a sorozat producere kérte fel a szereplésre, amelyről Rogán azt gondolta, csak egy vicc és „ezen hosszan nevetett”. Ezután még gondolkodási időt is kért, és kikérte felesége véleményét is, aki viszont szerette volna magát kipróbálni egy sorozatban – teszi hozzá a beszámoló. Rogán Antal korábban sem volt túl félénk, ha egy kis bulvárról volt szó, a Playboy például saját címlapján a „Fidesz jedi lovagjának” nevezte, amikor a tavaly júniusi számban interjút készített vele. Ekkor egy fénykardos fotó is készült a Belváros polgármesteréről.

playboy.hu

Visszatérve az augusztusban adásba kerülő tévés cameóra – amely a definíció szerint olyan rövid epizódszerep, amelyben egy más területről ismert személy szöveges vagy akár szöveg nélküli alakítást nyújt, illetve saját magát játssza –, Rogán Antal vélhetően nem bánná, ha a szereplése körüli hírverés az ismertsége mellett népszerűségére is hatással lenne – bár most éppen nincs választási kampány.

Szinészek és politikusok: közeli rokonság

A politika és a „színészet világa” egyébként gyakran összekeveredik, és úgy tűnik, mindkettő esetében hasonló érdekek és szükségletek érvényesülnek. A politikusok azonban nem egyszerű szerepjátékosok, nem idegen figurákat, hanem egy szerep keretében mindenekelőtt saját magukat alakítják – fogalmaz a Médiakutató című lap egyik korábbi, a megjelenéseiket tudatosan irányító politikusokról szóló tanulmányában Jankovics Zsanett.

„Ha színészkednek, akkor is magukat adják. Míg a színészek egy-egy szerepben oldódnak fel, a politikusok a saját maguk szerepében bent is maradnak: önábrázolók, önmegrendezők. Legfeljebb azzal a sztárszínésszel hasonlíthatók össze, aki az identitását is beleviszi egy szerepbe” – idézi a tanulmány a szakirodalmat. „A pártok nem bánják, hogy leegyszerűsíthetik programjukat egy személyre, egy vagy több vezető politikusra mint a politika sztárjára, aki a személyiségén keresztül minden jelentős politikai kérdést ’lefed’. Felismerték, hogy a televízió korában a valódi (érveket és ideákat mozgósító) politikai viták már nem annyira keresettek” – teszi hozzá az írás.

Clinton nem akart szerepelni a Másnaposok 2-ben
Carlos Bocanegra/Facebook

A hagyományos bulvármegjelenéseken kívül van, ahol a tévés és filmbeli epizódszerepek is kifejezetten kedveltek a politikusok között – akár aktívak, akár már visszavonultak. Henry Ford volt amerikai elnök és Henry Kissinger egykori külügyminiszter szerepelt például a Dynasty című sorozatban, és még a tévés választási vitákon korábban meglehetősen ügyetlennek mutatkozó Richard Nixon is beadta a derekát az 1968-as választási kampány során, és elvállalt egy apró jelenetet a Laugh-In című tévés komédiasorozatban. Igaz, 1987-ben állítólag visszautasította Jean-Luc Godard felkérését, hogy szerepeljen a Lear Király című filmjében.

Szimbiózisban a médiával

A sort az utóbbi években több érdekes példa is gyarapította az Egyesült Államokban: John McCain, a 2008-as republikánus elnökjelölt például a három évvel korábbi Wedding Crashers (Ünneprontók ünnepe) című vígjátékban kapott szerepet. Az viszont csak pletykának bizonyult, hogy Bill Clinton is felbukkant volna a Hangover 2 (Másnaposok 2) című komédiában, bár az egykori elnök a forgatásra azért egyszer beugrott.

A tévés és filmszerepeken keresztül a politikusok emberi arcukat is megmutathatják, ráadásul könnyen és gyorsan felépíthetik a „vicces fickó” imázsát. A média és a politika között szimbiotikus kapcsolat fejlődik: egy vezető politikus, miniszterelnök fellépése egy televíziós show-ban biztosan nézettségemelkedést jelent a csatornának, a politikusnak viszont óriási szereplési lehetőséget – teszi hozzá a Médiakutató tanulmánya. A magánélet bevetésével, családtagok szerepeltetésével a politikusok ráadásul egyszerű emberként is megmutathatják magukat, a „közületek való vagyok” üzenetet sugallva - mindez az imázsépítés fontos eszköze.

Kevés magyar politikus vállalta be

A magyar politikusok mindeddig azonban nem nagyon próbálták kiaknázni a tévés és filmes cameók nyújtotta lehetséges előnyöket, alig találunk példát a Rogán-féle tévés szereplésre. A fideszes kerületi polgármester előtt legtöbbször a kisgazdák volt vezetője, Torgyán József szerepelt különféle tévéműsorokban, igaz, csak politikusi karrierjének lezárulta után.

Őt is a TV2 fedezte fel, öt éve például a Buzera című műsorban szerepelt. Tóta W. Árpád az Indexen azt írta róla: „már akkor is csak kínjában röhögött rajta az ország, amikor miniszterként pofázta tele az összes híradót. Torgyán nem showman, mert ahhoz nincs elég esze, humora meg soha nem is volt”. Később újra visszatért a Hal a tortán című gasztroreality egyik házigazdájaként.

Bár nem sok köze van a későbbi kormányfő politikai pályájához vagy népszerűségéhez, máig örökzöld maradt Orbán Viktor egykori kurta filmszerepe. Húszévesen statisztált az 1983-ban készült Szegény Dzsoni és Árnika című filmben, ahol ugyan szövege nem volt, de megcsillogtatta focitudását (az alábbi videón először barna kabátban látható vastag fehér prémgallérban, majd szürke ruhában, csíkos nyakkendővel).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!