szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Augusztustól összesen 660 millió forint többletforrásból gazdálkodhat csaknem negyven kórház, az intézmények nagy értékű, költséges műtétekre fordíthatják a pénzt, illetve a járóbeteg-ellátás keretében több beteget fogadhatnak speciális és művesekezelésen.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az összességében több mint félmilliárd forintot azok az egészségügyi szolgáltatók használhatják fel, akik a hatályos kormányrendelet alapján "egyszerűsített többletkapacitási eljárás" keretében nyújtottak be pályázatot az OEP-hez.

A nyertes pályázókról az OEP Többletkapacitás-befogadási Bizottsága által tett javaslat alapján a nemzeti erőforrás miniszter döntött, amelyről közleményben tájékoztatták az érintetteket. Ez alapján az egészségbiztosító honlapján is közzétett listán szereplő mintegy negyven járó- és fekvőbeteg ellátást nyújtó intézmény augusztus 1-jei hatállyal köthet szerződést az OEP területi hivatalaival.

Túry Gergely

A kórházaknak járó többletet a normál finanszírozás keretében fizetik majd ki az egészségügyi szolgáltatók által az egészségbiztosítóhoz havonta benyújtott teljesítmény-elszámolás alapján. A Nefmi és az OEP célja, hogy "az év végéig biztosított 660 millió forint többlet révén csökkenjenek a várólisták, valamint az új, korszerű diagnosztikai eljárások, eszközök befogadásával tovább javuljon a betegellátás színvonala" - fogalmaztak.

Ezen felül több intézmény lehetőséget kapott arra is, hogy a diagnosztikai eljárás részeként új eszközöket alkalmazzanak - írták, példaként kiemelve, hogy a jövőben szakmailag indokolt esetekben az úgynevezett vékonybél kapszula alkalmazását is finanszírozza az egészségbiztosító. Augusztus elsejétől pedig - az országban negyedikként - a kecskeméti megyei kórházban is finanszírozottá válik a PET/CT vizsgálat, amellyel "a szakma által már régóta megfogalmazott elvárás valósul meg".

A közleményben kitértek arra is, hogy "jövőre az egyszerűsített eljárásban befogadott többletkapacitásokra az idei összeg háromszorosát, mintegy 1,9 milliárd forint keretösszeg elkülönítését tervezi a Nemzeti Erőforrás Minisztérium".

Az egészségügyi tárca és az OEP kedden ugyancsak közös közleményben tájékoztatott arról, hogy szintén augusztustól az eredetileg ez évre tervezettnél 1,7 milliárd forinttal nagyobb összeg áll a kórházak rendelkezésére az Egészségbiztosítási Alapban a tételes elszámolású eszközök és nagy értékű műtétek finanszírozására. Mint írták, ezzel az összeggel az a cél, hogy csökkenjen a várakozási idő azon betegek körében, akik transzplantációra vagy korszerű eszköz beültetésére várnak.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!