szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Bár Lázár János pár napja az állami takarékoskodás jegyében a kormányzati üdülők eladását szorgalmazta, a Közigazgatási és Igazságszolgáltatási Minisztérium a hvg.hu-nak cáfolta, hogy a kabinet az ingatlanok értékesítését tervezné. Sőt, a kormány újabb üdülő megvásárlását tervezi, információink szerint a Budapesti Műszaki Egyetem tulajdonában lévő balatonfüredi Hotel Uni-t szeretné megvásárolni.

„Felesleges, hogy középvezetők kormányzati üdülőkben kedvezményes feltételekkel üdüljenek” - mondta Lázár János hétfői sajtótájékoztatóján, azt ajánlva a kabinetnek, hogy adja el az ingatlanokat. Ám a Fidesz frakcióvezetőjének ötlete egyelőre nem talált meghallgatásra, a Közigazgatási és Igazságszolgáltatási Minisztérium (KIM) ugyanis a hvg.hu-nak e-mailben azt írta, hogy a kormányzati üdülők eladása nincs a kormány napirendjén.

A kormányzati fejeseknek és családtagjaiknak pihenést biztosító ingatlanok száma rövidesen újabb üdülővel bővülhet: a hvg.hu úgy tudja, hogy az állam érdeklődik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Hotel Uni nevű balatonfüredi üdülője iránt, melynek vitorláskikötője is van. Információink szerint az egyetemet telefonon kereste meg az egyik államtitkár, akinek több vitorlása is van.

Állami támogatás nélkül nem megy

„Az ingatlanok évi fenntartási költsége 4,5 millió forinttól 47 millióig terjed, néhány esetben magasabb ennél” - közölte a hvg.hu-val a Human-Jövő 2000 Nonprofit Kft, amely a kormányzati üdülőket üzemelteti. A társaság szűkszavú tájékoztatójából nem derül ki, hogy a 15 ingatlan közül melyik kerül többe. A KIM levelében azt írta, a legnagyobb értékű a balatonőszödi ingatlan, amelynek egymilliárd forintnál is nagyobb az értéke. „Ezzel szemben a bagolyirtási, a soproni, az alsóörsi, illetve a tihanyi Honthy-villa ötvenmillió forint körüli értéket képvisel" - írta a minisztérium.

A kormányok mentek, Őszöd maradt: galéria a híres üdülőről. Kattintson, tekintse meg további képeinket!
Bánkuti András

A felsoroltakon kívül Siófokon - a Hotel Aranypartban -, Lovasberényben, Balatonszemesen, Balatonvilágoson, Balatonberényben és Balatongyörökön pihenhetik ki magukat az ország vezetői.

A KIM becslése szerint az állami vezetők és a kormányzati tisztségviselők pihenését szolgáló egy tucat üdülő értékesítéséből akár négymilliárd forint is befolyhatna. A minisztérium közlése alapján a legnagyobb értékű a balatonőszödi ingatlan, amely egymilliárd forintnál is többet kóstálhat. „Ezzel szemben a bagolyirtási, a soproni, az alsóörsi, illetve a tihanyi Honthy-villa ötvenmillió forint körüli értéket képvisel.”

Összességében évi több százmillió forintjába kerül az ingatlanok fenntartása, tavaly ez 917 millió forintot tett ki, idén pedig 602 milliós kiadást jelent. Plusz költség a balatonőszödi kormányüdülő őrzése, amelyért idén július végéig 17,5 millió forintot fizettek ki. Kérdésünkre a Human-Jövő 2000 Nonprofit Kft. azt közölte, hogy az ingatlanok működtetése állami támogatás nélkül veszteséges.

Nagy döntések helyszínei

Az üdülők nemcsak a kikapcsolódást szolgálták, hanem nagy döntések, bejelentések helyszínei is voltak az utóbbi években. Ezek között elsőként Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök balatonőszödi beszéde vált a legnagyobb jelentőségűvé, hiszen a volt szocialista pártvezető szavainak nyilvánosságra hozása váltotta ki a 2006-os őszi zavargásokat. Az „elkúrtuk. Nem kicsit, nagyon… Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet” kijelentések miatt országszerte Gyurcsány lemondását követelték, és ez indította el az MSZP-SZDSZ kabinet erózióját.

 

A lovasberényi kormányzati komplexumnak az elbukott egészségügy reform miatt van „történelmi” szerepe: négy évvel ezelőtt itt zajlottak a kormánypártok között az egyeztetések a területet érintő kérdésekről. Az ülésnek 2007. december 17-én lett meg az eredménye, amikor az Országgyűlés elfogadta az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt, melyben több, nagyobb részben állami, kisebb részben magántulajdonú egészségpénztár jött létre - az egyetlen egységes egészségbiztosítás megtartásával. Ám mielőtt még ez az új rendszer működésbe léphetett volna, felbomlott az MSZP-SZDSZ koalíció, és 2008. május 26-án - a Fidesz kezdeményezte népszavazást követően - a parlament visszavonta a jogszabályt.

 

A második Orbán-kormány a gazdaság talpraállítását célzó terveket - köztük az egykulcsos, 16 százalékos személyijövedelem-adó bevezetését - vitatta meg Lovasberényben.

Politikusoknak 30 százalékos kedvezmény

Az üdülőket nemcsak a kormánytagok, hanem bárki igénybe veheti napi 25 900 forintért. A Human-Jövő arról számolt be, hogy ehhez a kereskedelmi díjhoz képest a kormánytisztviselők átlagosan 30 százalékos kedvezménnyel használhatták a szolgáltatásokat.

Kattintson, tekintse meg további képeinket!
Bánkuti András

Az ingatlanok értékesítése egyébként nem először vetődött fel. Az első Orbán-kormány idején gondolkodtak már azon, hogy a kormányüdülőktől megválnának, hogy ezzel is csökkentsék az állam kiadásait. Akkor azonban a kisgazda vezetésű Vidékfejlesztési Minisztérium - ragaszkodva az ingatlanaihoz - megakadályozta a terv megvalósítását. Később a problémát úgy oldották meg, hogy az ingatlanok egy része a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz került. Az üdülők többsége (pontosan tizenöt) egyébként a Balaton déli partján található, mint például a volt minisztertanácsi hivatal üdülője, a siófoki Hotel Széplak.

Újabb üdülőt szemeltek ki az állami vezetőknek?

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a balatonfüredi üdülőjét jelenleg bérbe adja. A bérlőnek - tudomásunk szerint - augusztus 31-ig fedezetként ötvenmillió forintot kellett volna letennie, ám legutolsó információnk alapján ez nem sikerült neki. Még ha emiatt a vele megkötött szerződést felmondják is, úgy tudjuk, az egyetemen belül többen inkább a hozzájuk tartozó BME Viking Zrt.-t látnák szívesen a balatonfüredi komplexumban, hogy ott képzési központot alakíthassanak ki. Péceli Gábor rektort szerettük volna minderről megkérdezni, de megkeresésünkre nem reagált. Azért is szerettünk volna a BME vezetőjétől választ kapni, mert információink szerint az állam különböző jogcímeken akár ki is sajátíthatja magának a mintegy egymilliárd forint értékű Hotel Unit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Mesterházy is szolgálati "luxuskocsival" furikázik

Bár az ellenzéki MSZP napok óta élesen bírálja a kormány legutóbbi autóbeszerzését, a párt elnöke és frakcióvezetője maga is egy felsőkategóriás gépkocsit használ a képviselőcsoport finanszírozásában.

Antal Gábor Itthon

Gyurcsány után Orbán sem ússza meg a luxuskocsibotrányt

Előbb a Gyurcsány-kormány, majd az Orbán-kormány is spórolni szeretett volna a szolgálati autókon, ám az elrendelt költségstop felemásra sikeredett. Az állami gépkocsibeszerzések az utóbbi években újabb és újabb botrányokat okoztak: most a Fidesz azt kapja vissza, amit ellenzékben maga is művelt a korábbi kormányokkal szemben.

Biró Csongor Autó

Pontosított a kormány: Audik helyett Skodákkal járnak a miniszterek

A HVG Cégautó 2011 különszámban feltérképeztük az állami autóparkot, megvizsgáltuk, mennyi pénzt költött az állam az adófizetők pénzéből kocsik fenntartására, beszerzésére. Az év elején az állami vezetői autók zöme Audi volt. Ma a miniszterek többsége Skodával jár.

Blikk Itthon

Lázár János megvette saját Audi A6-osát

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője a napokban vásárolt egy kétéves Audi A6 allroad quattrót. A hír nem lenne hír, ha a vásárlást nem előzte volna meg egy kiadós "Audi-botrány".

MTI Itthon

Szócska Audival, Réthelyi Skodával jár

Mintegy bruttó egymillió forintos havi illetményt kapnak és Skodával, illetve Audival járnak a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetői; célprémiumot, jutalmat sem az államtitkárok, sem a tárcavezető nem kapott.