szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megdöbbenéssel értesült a Gyermekszegénység Elleni Program (GYEP) ellehetetlenítéséről szóló sajtóhírekről, álláspontja szerint az ügyben téves információkon alapuló, méltatlan hangnemű nyilatkozatok jelentek meg.

Az MTA pénteken az MTI-vel azt közölte: a rendelkezésére álló minden eszközzel támogatni törekedett a GYEP-iroda működését azt követően is, hogy a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) vezető miniszter 2009-ben a gazdasági nehézségekre való tekintettel felmondta az MTA-MeH közös kutatási programjának támogatását.

Mint írták, a program kezdeményezőjét, szellemi vezetőjét az Akadémia elnöke többször is biztosította arról: ha a kieső forrás teljes pótlására nem is tud kötelezettséget vállalni, igyekszik megkeresni annak lehetőségét, hogy a szociálpolitikai program kiszámítható keretek között működhessen.

Hozzátették: az MTA elnöke Ferge Zsuzsa szociológus szeptemberi leveléből sajnálattal értesült arról, hogy a professzor megszűntnek tekinti a GYEP-irodát, a tudományos és gyakorlati munkát ellehetetlenültnek minősíti, és az eredmények veszendőbe menését prognosztizálja éppen akkor, amikor konzorciumi összefogással az eddigieknél jóval nagyobb mértékű pályázati forrás nyílik meg a "Gyermekesély program országos kiterjesztésének szakmai-módszertani megalapozása és a program kísérése" című kiemelt projekt megvalósításához.

Az Akadémia kiemelte, a GYEP folytatását lehetővé tévő Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) konzorciumvezetői feladatairól kormányhatározat rendelkezik, s az MTA kötelezettséget vállalt arra, hogy a program folytatásához szükséges tudományos kutatási feladatok koordinációját biztosítva konzorciumi tagként részt vesz a pályázatban. A konzorcium - amelynek tagja a Wekerle Sándor Alapkezelő, a Máltai Szeretetszolgálat és az MTA Társadalomkutató Központja - benyújtotta a gyermekszegénység elleni program kiterjesztését szolgáló pályázatot.

Az MTA közlése szerint a pályázat teljesítésével összefüggő kiadások fedezetére áthidaló kölcsönt biztosítanak a Társadalomkutató Központnak és hozzájárulnak a kutatócsoport tagjainak felvételéhez. A Wekerle Sándor Alapkezelő pedig - a gyermekszegénység elleni komplex program megmaradását biztosítandó - kötelezettséget vállalt a kapcsolódó kistérségi szociális és más feladatok elvégzésére, az ott foglalkoztatottak befogadására.

A tájékoztatás szerint szakmai-tudományos megfontolások és pénzügyi-gazdasági szempontok együttes mérlegelése nyomán a konzorciumi összefogással olyan kiszámítható működési keret biztosítható a gyermekszegénység elleni program kiterjesztéséhez, amely egyszerre illeszkedik a program finanszírozási módjához, a részt vevő partnerintézmények felelős kötelezettségvállalásának mértékéhez, alap- és közfeladataihoz.

A program stratégiai kutatási eredményeinek közzétételét, az azzal összefüggő tevékenységek nyilvánosságát az MTA az elkövetkezendőkben is valamennyi, rendelkezésére álló eszközzel támogatja - olvasható a közleményben. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) hétfői közlése szerint kiterjesztik a gyermekszegénység elleni programot, abba további hátrányos helyzetű térségeket vonnak be, és jelentősen növelik a rendelkezésre álló forrást. A tárca így reagált a Népszabadság aznapi számában megjelent írásra, amely szerint "lassú kivéreztetés után végleg ellehetetlenül a Gyermekszegénység Elleni Program".

A lap a program vezetőjének, Ferge Zsuzsa szociológusnak az MTA elnökéhez írt levelét is idézte: "a szeptember 15-i döntéssel az MTA égisze alatt 2006 óta folyó Gyermekszegénység Elleni Program megszűnt. Az MTA Gyermekszegénység Elleni Program Irodája tudományos és gyakorlati munkája ellehetetlenült, eddigi eredményei veszendőbe mennek". A KIM közleményében leszögezte: a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság - a kormányprogramhoz kapcsolódóan - a "felzárkózáspolitika kiemelt területeként foglalkozik a gyermekszegénység elleni küzdelemmel, a gyerekesélyek megteremtésével".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!