Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
A tavalyi Ajka környéki vörösiszap-katasztrófáról tartott meghallgatást szerdán az Európai Parlament egyik kis képviselőcsoportja Brüsszelben, a fórumon a tragédia károsultjai számoltak be tapasztalataikról.
A főként szélsőbaloldali erőket tömörítő, 34 fős Európai Baloldali Párt/Északi Zöld Baloldal (GUE/NGL) nevű frakció egy csoportja a portugál Marisa Matias vezetésével nyáron Magyarországon tett látogatást az érintett övezetben. A képviselő most főképpen annak érdekében szervezte a meghallgatást, hogy a helyiek az azóta eltelt időszakban tapasztalható változásokról, illetve ma is érvényes problémáikról számoljanak be.
A videovetítéssel egybekötött fórumon meghallgatott kilenc tanú szinte egybehangzóan aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Kolontár térségében, különösen szárazabb időben, még mindig jelentős mennyiségű - mérgező anyagokkal is szennyezett - por száll a levegőben, ami szerintük komoly fenyegetést jelent az ott lakók egészségére. Külön felhívták a figyelmet az egy évvel ezelőtti katasztrófa pszichikai hatásaira, amely - különösen a gyermekeken - hosszú távon érzékelhető marad.
Kifogásolták emellett, hogy az újjáépítés során elbontott házak maradványait a közelben helyezték el, a bennük található szennyezőanyagokkal együtt. Többen szóvá tették azt is, hogy azok a családok, amelyek nem szenvedtek kiemelt károkat, nem juthattak megfelelő anyagi támogatáshoz, nem nyílt lehetőségük elköltözni sem. Az egyik felszólaló megemlítette azt is, hogy tudomása szerint nemrégiben újabb repedés történt a 6-os számú iszaptározón.
A rendezvény résztvevőinek, köztük a frakció jelen lévő képviselőinek a helyszínen kiosztották a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának tájékoztató füzetét, amely teljes körű áttekintést nyújt a katasztrófa okairól és bekövetkeztéről, a mentésről, az újjáépítésről, valamint a Mal Zrt-vel kapcsolatos fejleményekről.
A fórumot vezető Marisa Matias felszólalásában arra is kitért, hogy a magyarországi iszapömlés az Európai Uniónak is nagy tanulság, hiszen uniós támogatást lényegében nem sikerült mozgósítani, és a katasztrófa-elhárítás egyes uniós eszközeit illetően is merültek fel kérdések. A meghallgatáshoz kapcsolódva fényképkiállítást is rendeztek az EP brüsszeli épületében a katasztrófa következményeit és a közelmúlt állapotát megörökítő képekből.
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.