MSZP: Schmitt mondjon le a juttatásairól!

Az MSZP felszólítja Schmitt Pált, hogy ne csak az államfői tisztségéről mondjon le, hanem arról az évi legalább 25 millió forintról is, amely "január óta elvileg élete végéig megilleti".

  • MTI MTI
MSZP: Schmitt mondjon le a juttatásairól!

Az ellenzéki párt pénteki közleményében azt írta, Schmitt Pál plágiumbotránya már eddig is túl sokba került az országnak. A lopott disszertációja miatt végül távozni kényszerült államfő kötelessége azonban nem csak a legfőbb közjogi tisztség feddhetetlenségének tiszteletben tartására, hanem az azzal járó anyagi kiváltságokra is kiterjed - tették hozzá.

Az MSZP szerint a közérdek azt is megkívánja, hogy a tisztségükre nem érdemes és emiatt távozó közjogi méltóságok ne csak a széküktől legyenek kénytelenek megválni, hanem a hivatalukkal összefüggő anyagi juttatásoktól is.

Schmitt Pál hétfőn jelentette be lemondását, mondván, az Alaptörvény szerint a köztársasági elnök a nemzet egységét fejezi ki, és úgy érzi, jelenlegi személyes ügye inkább megosztja a nemzetet.

A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.

Nagyítás-fotógalériánk Schmitt Pál karrierjéről - kattintson a képre!
Túry Gergely

Schmitt Pál egyhetes hallgatás után január 18-án reagált először az egy héttel korábban megjelent, a plágiumgyanút felvető cikkünk állításaira. Az államfő a Kossuth Rádió reggeli műsorában utasította vissza a plágiumvádakat, és azt mondta, hogy a 180 oldalnyi – szerinte az egyes jegyzőkönyvekből mindenki, így Georgiev számára elérhető – „törzsanyagon” felül a dolgozatában a fennmaradó 30-35 oldalnyi szöveg (amely Schmitt szerint a következtetéseit tartalmazza) a saját munkája.

A hvg.hu az interjú után ugyanakkor azt is bemutatta, hogy Schmitt ebben sem mondott igazat, hiszen dolgozatának Következtetések című fejezete szinte teljes egészében a Georgiev-mű egyik fejezetének átvétele. Megállapítottuk, hogy Schmitt 215 oldalas dolgozatából mindösszesen hozzávetőleg 12 oldal maradt. A 10 számozatlan oldalt is a disszertációhoz számítva úgy tűnik, hogy 225 oldalból 213 oldal, vagyis a szöveg 94,6 százaléka más munkák átvétele. Azóta az Index olvasói a megmaradt oldalakból többet azonosítottak más, külföldi szerzők műveiből.