szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Áder János jó esélyt lát arra, hogy Magyarországon rendezzenek jövőre egy vízügyi problémákkal foglalkozó ENSZ-konferenciát – egyebek mellett erről is beszélt az államfő az InfoRádiónak csütörtökön adott interjúban. A köztársasági elnök elmondta azt is: egyik legfontosabb feladatának pedig azt tartja, hogy felhívja a figyelmet a hétköznapok elismerésre méltó, de nyilvánosságot mégsem kapó teljesítményeire. Felesége aktívabb közéleti szereplésével kapcsolatban pedig türelmet kért az elnök, társának legkisebb gyermekükkel is foglalkoznia kell még ugyanis.

Áder János szerdán a Tolna megyei Belecskára látogatott, ahol megfogalmazása szerint a szőlősorok között kapálva népszerűsített egy követendő munkahelyteremtő példát.  Áder János elismeréssel szólt a településen tizenhárom évvel ezelőtt indított mezőgazdasági programról, amelynek révén a nyári hónapokban megszűnt ott a munkanélküliség. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nem ez volt az első jó példa, korábban Csányi Sándor szegény sorsú, tehetséges gyermekeket segítő programját értékelte, míg legközelebb nemzetközi sikert elért fiatal matematikusokat lát vendégül a Sándor-palotában.

"Azt gondolom, ez nem az a kérdés, amivel nekem köztársasági elnökként foglalkoznom kellene" - válaszolta arra a kérdésre, hogy figyelemmel kíséri-e a földbérletek körüli éles vitát. Áder János szerint a földbérletek eredményét csak évek múltán lehet majd megítélni, neki pedig a már meglévő, mások számára például szolgáló teljesítményeket kell bemutatnia.

Mindenkinek észre kell vennie, hogy a mindennapok teljesítményeinek elismerése nélkül nem működhet az ország, ehhez pedig az irigykedés helyett meg kell tanulni örülni más sikereinek is, hiszen azok nekünk is segítenek - emelte ki az államfő.

A köztársasági elnök kitért arra is, hogy a közelmúltban, a Sándor-palotában fogadta az öt parlamenti frakció képviselőjét, akik egybehangzóan a víz kérdését nevezték meg a következő évtizedek legnagyobb problémájaként. Hozzátette: a vízügyben példa nélküli politikai konszenzus alakult ki az elmúlt huszonkét évben, és valamennyi parlamenti párt érdemének tekinthető például, hogy Magyarországon százszázalékossá vált az ivóvíz-ellátottság.

Az államfő hangsúlyozta: az ENSZ Rio de Janeiró-i konferenciáján kapott pozitív visszajelzésekből arra következtet, hogy Magyarország jó eséllyel rendezhet egy, csak a víz kérdését összefoglaló világkonferenciát jövő ősszel. Elmondása szerint a következő évtizedekben súlyos konfliktusok alakulhatnak ki a víz- és szennyvízkezelés kérdésében, ám Magyarország a nagy tudású szakembereinek köszönhetően jó helyzetben van.

Áder János csütörtök délutáni varsói látogatásával kapcsolatban azt mondta, hogy a következő uniós költségvetési időszak legfontosabb kérdésének az európai kohéziós források megőrzését tartja. Ehhez Magyarországnak erősítenie kell a "kohézió barátainak táborát", akik így egységesen léphetnek fel. Brüsszelt elsősorban arról kell meggyőzni, hogy a válságkezelés eszközeként tekintsen a kohéziós forrásokra, hiszen így az érintett, jórészt volt szocialista országok saját erejükből, az államadósság növelése nélkül oldhatnák meg problémáikat – véli.

Az államfő arra figyelmeztetett, hogy ha a bizottság jelenlegi elképzelése valósulna meg, akkor Magyarország támogatása 20-30 százalékkal, vagyis 5-7,5 milliárd euróval csökkenne 2014-2020 között.

A hivatalba lépése óta visszaküldött törvényekre vonatkozó kérdésre válaszolva hangsúlyozta, lényegesen több törvényt írt alá, mint amennyit megfontolásra visszaküldött az Országgyűlésnek. Emlékeztetett: az elfogadott törvényjavaslatoknál mindenekelőtt a formai követelményeket vizsgálja, vagyis azt, hogy megfelelnek-e a házszabály és a jogalkotási törvény rendelkezéseinek. A tartalmi vizsgálat, tehát az alkotmánynak, nemzetközi szerződéseknek megfeleltetés, valamint a joganyagban szereplő ellentmondások felkutatása csak ezután következhet - fejtette ki, hozzátéve, az alaptörvény értelmében az aláírásra váró jogszabályok célját nem értékelheti.

Az interjú végén Áder János kitért arra is, sajnálta otthagyni az európai parlamenti képviselőségét, hiszen államfői felkérése előtt nem így tervezte az életét, hanem akár egy újabb ciklust is Brüsszelben szeretett volna tölteni, ám ezt a tisztséget végül nem tudta elutasítani.

A köztársasági elnök türelmet kért azoktól, akik aktívabb szerepvállalást várnak feleségétől. Azt mondta: neki legkisebb, tízéves gyermekükre is figyelnie kell, amíg ő államfői teendői miatt elfoglalt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!