szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Feléli a gazdasági tartalékokat a kormány az unortodox gazdaságpolitikájával - mondta Bajnai Gordon volt kormányfő, a Haza és Haladás Egyesület elnöke az Indexnek adott interjújában. Bajnai elmondta, egymillióval több ellenzéki szavazó kell a Fidesz-kormány leváltásához, mint amennyi jelenleg van.

"Katyvasznak" nevezte a Fidesz gazdaságpolitikáját Bajnai Gordon volt miniszterelnök, a bejegyzés alatt álló Haza és Haladás Egyesület elnöke. Mint az Indexnek adott interjújában elmondta, szerinte jelenleg a gazdaságpolitikát nem a gazdaság belső törvényszerűségei határozzák meg, hanem hatalmi és kommunikációs szándékok, és Magyarország ezért került recesszióba, sőt hosszú távra kezdett zsugorodni a magyar gazdaság növekedési képessége.

Mint mondta, az országból menekül a munkahelyteremtő pénz, 14 százalék alatt van a beruházási ráta, vagyis az éves értékcsökkenésnél kevesebbet fektetnek be a gazdaságba. "Ahogy a három-négy éve eldöntött Audi-, Mercedes-, Opel-beruházások most lépnek be a gazdaságba, úgy a most kivont, vissza nem forgatott pénzek majd három-négy év múlva mutatják meg nagyon káros hatásukat: munkahelyekben, nemzeti össztermékben, adóbevételben, exportban" - mutatott rá Bajnai, aki elmondta, számára ez volt az egyik utolsó csepp a pohárban, amiért azt gondolta, hogy nem lehet tovább várni a politikai szerepvállalással.

Túry Gergely

A volt miniszterelnök elmondta, a költségvetési hiány 3 százalék alá csökkentése látszólagos, mert nem fenntartható, és bár rövid távon valóban stabilizálja az árfolyamot, lassan pedig elkezdte csökkenteni a hitelkockázati felárat, valójában olyan intézkedésekkel hozzák 3 százalék alá a hiányt, amelyek megfojtják a gazdasági növekedést. "Magyarországra becsült növekedési képessége most 0,5 – 1 százalék között van, és ez folyamatosan romlik" - hangsúlyozta Bajnai, aki szerint a probléma az, hogy egyszeri intézkedésekkel csökkentették a hiányt, mint például a magánnyugdíjpénzek államosításával.

A Fidesz 2,5-3 havi nyugdíjat vett el a későbbi nyugdíjasoktól

"Szoktak engem kritizálni azért, mert a 13. havi nyugdíjat elvette a kormányom, de az egy olyan nyugdíj volt, amelyért senki nem fizetett korábban járulékot, és amit az adott helyzetben nem tudtunk kifizetni" - mondta. "A magánnyugdíjpénztárakban lévő megtakarítások viszont a később nyugdíjba vonulóknak akár a nyugdíjuk 20-25 százalékát fedezték volna. Így mondhatnám, hogy a mostani kormány nem egy plusz havi, hanem 2,5-3 havi nyugdíjat vett el a majdani nyugdíjasoktól. Ráadásul az elvett pénznek csak a feléből törlesztettek államadósságot, a másik feléből az adott éves hiányt csökkentették. Ez nem fenntartható" - magyarázta a volt kormányfő, aki szerint a legutóbb bejelentett lépések is látványosan megölik a gazdasági növekedést.

"Amennyivel csökkentik a hiányt, annyival rontják a növekedést, és a kisebb növekedés miatt nem fog bejönni annyi bevétel sem. Ez egy lefelé haladó spirál, amit a kormány dilettáns gazdaságpolitikája okoz" - jelentette ki Bajnai Gordon.

A volt miniszterelnök rámutatott, bár Európában is több országban vezettek be bizonyos típusú bank- vagy tranzakciós adókat, azok nagyságrendileg mások, mert míg Magyarországon a bankadó a bankok eszközeinek majdnem 0,56 százaléka, addig a második legmagasabbnak számító angliai bankadó csak a 0,019 százaléka.

Túry Gergely

Bajnai szerint az unortodox gazdaságpolitika nem más, mint a magyar gazdaság húsz év alatt felhalmozott tartalékainak a felélése: felélték a magán-nyugdíjpénztári pénzeket, amiknek a lenyúlásával lényegében egy évre tudták befoltozni a költségvetést anélkül, hogy határozott lépéseket tettek volna; a Magyarországra beérkezett külföldi tőkét megdóztatták, így akik itt a növekedést részben generálták, most menekülnek az országból; a harmadik felélt nagy tartalék pedig a magyar munkaerő, az alacsony képzettségűek foglalkoztatási költségeit ugyanis drámaian megemelték, növelték az adóterhelésüket, és az őket foglalkoztatók adóterhelését is.

"Az én kormányom 54,3 százalékos adóékkel vette át a magyar gazdaságot, vagyis átlagosan 100 forint bérköltségből 54 ment az államnak, 46 maradt a munkavállaló zsebében. Ezt mi egy év alatt 46,8 százalékra csökkentettük, azaz már több maradt a munkavállaló zsebében, mint amennyi az államnak jutott. Az ő intézkedéseik visszavitték 50 százalék fölé az adóéket, tehát megint drágult a magyar munkaerő foglalkoztatása. Minél kevesebbet keresett valaki, annál nagyobb arányban drágult" - magyarázta Bajnai, aki szerint ezzel az alacsony képzettségűekből álló hatalmas munkaerő-tartalékot még jobban kizárták a munkaerőpiacról, miközben a kínálatot valóban élénkítették. Szerinte ráadásul a tehetséges fiatalok és fiatal középkorúak elképesztő tömegei keresnek külföldön munkát, a szellemi elit száz éven belül negyedszer (1919, 1945, 1956 és most) hagyja el éppen az országot.

A politikai közép létrehozása a cél

Bajnai elmondta, az Együtt 2014 mozgalommal a "politikai közepet" szeretnék összerakni, és azért választották a népfrontpolitika, vagyis az összefogás formáját, mert elemezték a helyzetet, és ez tűnt a működőképes megoldásnak. Mint mondta, szerinte a 2014-es választás tétje az, hogy ha még négy évig fennmarad az, ami most Magyarországon történik, az több generáció életét is tönkreteheti.

Bajnai hangsúlyozta, ha le is győzné a kormányt az ellenzék, akkor utána a rezsim kormányzaton kívüli egyéb elemei (az alkotmánybíróság, a kilenc évre kinevezett emberek, a különböző kétharmadba öntött szabályok) felhasználásával még a többség akarata ellenére is sakkban lehetne tartani az országot, és zsarolni lehetne ellenzékből is. Ráadásul olyan választójogi törvénycsokrot fogadott el a parlament, amely jelentős előnyhöz juttatja a jelenlegi kormánypártokat.

Túry Gergely

"Elvileg azt is lehetővé teszi, hogy még a többség akaratával szemben is parlamenti többséget szerezzen. Ebből a választójogi törvényből az következik, hogy nagyon lejt a pálya a Fidesznek. Így csak egy esélyt látok ma: ha egy kellően nagy választói koalíciót lehet összehozni" - magyarázta a volt kormányfő, aki felhívta a figyelmet, hogy ha a mai ellenzéki pártok szavazóit összeadnánk, talán még az egyszerű győzelemhez sem lenne elég, ráadásul ezek nem összeadható szavazatok.

Egymillióval több ellenzéki szavazóra van szükség

Bajnai szerint egy sokszínű, sok elemből álló politikai közép kell, ami 2,5 – 3 millió közötti szavazót kell, hogy jelentsen, figyelembe véve az új választási rendszert. Ez a mai ellenzéki pártok támogatottságánál jó egymillióval nagyobb választói tömeget jelent, és ide kellene eljutni. Mint mondta, az MSZP és az LMP programját megkapták, és áttanulmányozzák a munkatársai.

"Se riválisa, se ügynöke nem vagyunk senkinek. Egyenrangú együttműködést keresünk a korszakváltást akarókkal" - jelentette ki Bajnai Gordon, aki szerint az Együtt 2014 mozgalomhoz csatlakozó szervezeteknek képesnek kell lenniük megőrizni identitásukat a választási kampányban és a választás után is, valamint olyan konstrukciót kell kialakítani, ami a lehető legnagyobb esélyt biztosítja a mostani rezsim leváltására és az azt követő jó kormányzásra. Mint mondta, nem egyeztetett Gyurcsány Ferenccel arról, hogy mik a terveik, mert szerinte kifejezetten káros az együttműködés létrejöttére, ha most személyi kérdéssé egyszerűsítik a problémát.

Az elmúlt nyolc évvel kapcsolatban Bajnai elmondta, 2010-ben még működtek a fékek és ellensúlyok, a balliberális koalíció szereplőinek pedig a 2006. őszi események miatt van adóssága, amikor a rendőrség képtelen volt elválasztani egymástól a tisztességes, demokratikus ellenzéki tüntetést, amit a Fidesz szervezett, a minden törvényt felrúgó, garázda elemektől. "Minimum szakszerűtlenek voltak" - mondta Bajnai, aki szerint minden demokráciában előfordul, hogy a rendőrség túllép a hatáskörén, és törvénytelenül jár el, nálunk azonban elmaradt ennek a világos kimondása, a felelős rendőri vezetők világos elszámoltatása, és a politikai felelősség vállalása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!