szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szigorúbban szankcionálja a júliusban életbe lépő új büntető törvénykönyv (Btk.) a kiskorúak ellen elkövetett szexuális bűncselekményeket, ám a kémiai kasztráció bevezetésének ötletétől elzárkózik a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) - írja a szerdai Népszava.

Több európai országban, köztük Németországban, Lengyelországban és Nagy-Britanniában nemcsak jogi, hanem orvosi eszközökkel is fellépnek a gyermekek védelmében - írta a lap.

Az úgynevezett kémiai kasztrációt többnyire önkéntes alapon alkalmazzák, amelyet vagy azért igényelnek a szexuális bűnözők, mert enyhébb büntetést remélnek tőle, vagy pedig azért, hogy megszabaduljanak a nem szűnő kísértéstől. A kémiai kasztráció lényege, hogy anélkül csökkentik a tesztoszterontermelést, hogy a férfiak heréit eltávolítanák.

A külföldi példákra hivatkozva a Népszava megkérdezte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot, tervezik-e, hogy a jövőben a kémiai kasztrációt is használják a büntetés-végrehajtásban.

Válaszukban elzárkóztak az elképzeléstől: "mind a különböző emberi jogi egyezmények, mind Magyarország alaptörvénye rögzíti a méltósághoz való jogot, a kínzó, embertelen, megalázó bánásmód vagy büntetés tilalmát, illetve a testi, lelki egészséghez való jogot is, így ennek bevezetését nem tervezi a kormányzat".

Hozzátették, hogy a kasztrációnak súlyos egészségügyi következményei lehetnek, és semmi nem garantálja a beavatkozás eredményességét, ugyanakkor számos káros mellékhatás jelentkezhet.

Németországot többször is figyelmeztette már az Európai Tanács, ám ők rendszerint úgy reagáltak, a kasztráció nem büntetés, csupán kezelése egy súlyos társadalmi problémának, ráadásul minden beavatkozást önkéntes alapon végeznek - ismerteti a napilap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!