szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szombaton 20 óra 30 perckor a WWF Magyarország ünnepélyesen lekapcsolta Budapest díszkivilágítását. Sötétbe borul a budai Vár, a Lánchíd és a Citadella. Az elsötétülés után Erőss Zsolt hegymászó gyújtotta meg az óriásgyertyát.

A világméretű klímavédelmi akciót, a Föld óráját a Természetvédelmi Világalap (WWF) hetedszer szervezte meg a bolygót fenyegető globális felmelegedés elleni összefogásért. Az akcióhoz Budapest is csatlakozott 20 óra 30 perckor.

Kattintson a többi képért a világból!
MTI/Földi Imre

A kezdeményezés céljai közé tartozik, hogy felhívják a figyelmet a fényszennyezésre. A fényszmog az éjszakai égbolt művi megvilágítását jelenti, a jelenség elsősorban a nagyvárosok felett figyelhető meg. A járművek, fényreklámok, kivilágított épületek és ipari létesítmények vonzáskörzetükben éjszaka is tartós világosságot okoznak. A fény szétszóródik és visszavetül, így a sűrűn lakott területek felett fényharang alakul ki.

A mesterséges módon egyre fényesebbé váló éjszakák különböző következményekkel járhatnak, de ezeket részben még nem sikerült felkutatni. A tudósok szerint a fényszennyezés befolyással van az emberi szervezetre és egyebek között alvás- és hormonzavarokhoz vezethet. Az állatokat, például a rovarokat és madarakat zavarhatja a fény az orientálódásban.

A környezetvédők a szükségtelenül nagy energia-felhasználást is bírálják. A csillagászok arra panaszkodnak, hogy a világ egyre kevesebb pontjáról látható a csillagos ég. Különböző szervezetek, mint például a Dark Sky Association az éjszaka sötétjének védelméért száll síkra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!