szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a tervek szerint hozzávetőlegesen 420 millió forinttal támogatja az elkövetkező egy évben a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetét, az viszont nem rájuk tartozik, hogyan próbál bevételhez jutni ingatlanjaival az intézet. Az Index korábban azt írta, a mozgássérült gyerekek speciális oktatását végző, világhírű intézmény a nyár végére csőd közeli helyzetbe került.

A Pető intézet augusztusban új köznevelési szerződés megkötését kezdeményezte a minisztériumnál, jelezve, hogy a kiegészítő támogatás nélkül az intézmény működése ellehetetlenülne - írta közleményében az Emmi.

A közlemény szerint tekintettel az intézmény fontos szerepére Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár és munkatársai szombaton egyeztettek a tárca és a Pető intézet között köthető új köznevelési szerződés részleteiről az intézet képviselőivel. Ennek az új köznevelési szerződésnek az alapján a minisztérium tanulónkénti 230 ezer forinttal, a jelenlegi létszámadatok alapján 100,5-110 millió forinttal tervezi támogatni az intézményt a következő egy évben.

Emellett a minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkársága is támogatja a Pető intézetet 317,6 millió forinttal - tették hozzá. Az Emmi szerint a tárca minden lehetséges eszközzel támogatja a Pető intézetet annak érdekében, hogy a fogyatékkal élők ellátásában elismert hagyományokkal rendelkező intézmény működése biztosítható legye.

Azt a folyamatot, hogy az intézet az ingatlanjaival milyen módon kíván bevételhez jutni, viszont nem az Emmi hatásköre megítélni - fűzték hozzá. A minisztérium is cáfolta, hogy háttérintézménye, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (Gyemszi) költözne a Pető intézet egyik ingatlanjába.

Az Index kedden publikált információi szerint nyár végére csőd közeli helyzetbe került a mozgássérült gyerekek speciális oktatását végző, világhírű Nemzetközi Pető Intézet. A bevételek a korábban jellemző évi 2,2 milliárdos szintről 1,5 milliárd forintra apadtak, ennek következtében az intézmény a megszokott működési keretek között havonta "20 milliós mínuszt termel".

Az intézethez tartozó három nagy értékű budai ingatlan - a Villányi úti épület, a Kútvölgyi úti központ és a központ szomszédságában lévő beépítetlen telek - nemrég a fenntartóhoz, az állami tulajdonban lévő Nemzetközi Pető András Közhasznú Nonprofit Kft.-hez került, az épületek jogi helyzete azonban rendezetlen - írta a portál.

A nap folyamán Szabó Tímea független országgyűlési képviselő az Együtt-PM választási szövetség nevében azt közölte, információik szerint a Pető Intézet Kútvölgyi úti épületébe a GYemszi költözne, a Villányi úti épületet pedig akár el is adhatnák.

A Pető Intézet - mint minden főiskola - hosszú évek óta anyagi gondokkal küzd, de bizton számíthat a kormány támogatására - közölte az intézmény rektora. Schaffhauser Franz közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a mozgássérült gyermekek és felnőttek fejlesztését a Magyar Örökség díjas intézetben végző konduktorok részesülhetnek az életpályamodellből adódó előnyökből, a közoktatási intézmény működését pedig segíti a napokban megkötendő köznevelési szerződés is.

A főiskola vezetése mindent megtesz a pénzügyi nehézségekkel járó problémák megoldásáért, neveltjei, diákjai és munkatársai biztonságért, ezért rendszeresen tárgyal és egyeztet a szakhatóságokkal - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!