szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rengeteg akadálymentes járműre lenne szükség a tömegközlekedésben, ha Budapest olimpiát rendezhetne 2024-ben. A paralimpia miatt jónéhány akadálymentes épület is kellene, és például már az olimpiai falu tervezésénél gondolni kell a kerekesszékesekre, illetve a vakokra – derül ki a Pricewaterhouse Coopers majdnem ezernégyszáz oldalas hatástanulmányából, amelyből a pénteki Népszabadság idéz.

A paralimpia nézettsége egyre nagyobb, Londonban a helyszínen 2,7 millióan szurkoltak, a tévés közvetítéseket 3,8 milliárdnyian nézték szerte a világban. A jövő évi Rio de Janeiró-i játékokra 1600 újságírót és 900 fotóst várnak. Londonban körülbelül 4300 sportoló vett részt a paralimpián. Ezek az adatok jól mutatják, hogy a fogyatékkal élő sportolók ötkarikás rendezvénye mind fontosabb és nagyobb esemény – olvasható a lapban.

A 2024-es pályázatot előkészítő anyag azzal számol, hogy az olimpia 2024. július 19-én kezdődne, és augusztus 4-ig tartana. A paralimpia nagyjából két héttel az olimpia befejezése után indulna, és nagyobb extra kiadást nem jelentene az olimpiai költségeken túl. Ezt azzal indokolták, hogy a sportlétesítményeket eleve akadálymentesre kellene tervezni, bár kisebb átalakításokra szükség lenne.

Jóval nagyobb kiadással járna viszont a tömegközlekedés előkészítése a játékokra: rengeteg akadálymentes járműre lenne szükség ugyanis.

A tanulmányban pozitívumként emlegetik, hogy átalakíthatná a közgondolkodást a paralimpa, erősödhetne itthon a tolerancia.

Kiemelt feladat lenne az egészségügyi háttér biztosítása is: itt nemcsak arról van szó, hogy felkészült szakemberekre lenne szükség, hanem nagyon sok önkéntesre is.

A budapesti paralimpia költségvetése 151 millió dollár lenne, amit átszámítva körülbelül 42 milliárd forintot jelent, és az olimpia büdzséjének 3-6 százalékát teszi ki. Ennek az összegnek a felét a magyar állam állja. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság előírja ugyanis, hogy a rendező ország kormánya a működési költségek ötven százalékának átvállalásával segítse az esélyegyenlőség jegyében szervezett vetélkedőt.

A hatástanulmány készítői azzal számolnak, 1,3 millió jegyet lehetne értékesíteni, amiből 17 millió dollár folyna be. További 35 millió dollár pedig a szponzoroktól érkezne a költségvetésbe.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!