szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Költségvetési csalás a vád a volt MSZP-s parlamenti képviselő ellen. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kért a volt politikusra. Még mindig nem tudják, honnan volt Simon osztrák bankszámlán tárolt pénze.

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt vádat emeltek pénteken Simon Gábor volt szocialista országgyűlési képviselő és a párt volt elnökhelyettese ellen.

A főügyészség letöltendő börtönbüntetés kiszabását indítványozza az egykori politikusra, akit hamis magánokirat nyolc rendbeli felhasználásának vétségével, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással is vádolnak. A főügyész a költségvetési csalásról azt mondta: Simon Gábor ismeretlen forrásból 267 millió forint bevételt szerzett, ami után nem tett eleget a személyi jövedelemadóra és az egészségügyi hozzájárulásra vonatkozó fizetési kötelezettségének, ezzel 120 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.

Fazekas István

Az ügynek van egy másodrendű vádlottja is. A főügyész azt mondta róla, hogy felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével vádolják és pénzbüntetést indítványoznak vele szemben. A vád szerint ugyanis egy kimutathatóan hamis adatokat tartalmazó útlevelet készíttetett és azzal egy kereskedelmi bankban eljárt.

Az ügyészség kiterjedt vagyonkutatást folytatott, de az említett jövedelmek forrása ismeretlen maradt. A főügyészség külföldi hatóságokhoz fordult jogsegélykérelemmel egy svájci és több osztrák bankszámla ügyében. Segítséget nyújtottak a nyomozáshoz a házkutatáson lefoglalt adatok és egy magyarországi pénzintézetben történt befizetés is - sorolta. A vagyonkutatás nem igazolta azokat a vádlotti nyilatkozatokat, amelyek szerint a fel nem tüntetett jövedelem ingatlaneladásból, cégeladásból, megtakarításból származik.

Arra a kérdésre, vizsgálták-e a korrupció lehetőségét, vagyis azt, hogy az ismeretlen forrásból származó jövedelem fejében Simon Gábor tett-e bármit képviselőként, a főügyész azt mondta: semmi ilyen konkrét nyomra nem bukkantak.

Simonról 2014 februárjában derült ki, hogy egy bécsi bankszámlán több százmillió forintos vagyont halmozott fel. Az összeg nem szerepelt a vagyonnyilatkozatában, és adót sem fizetett utána.

Később az is nyilvánosságra került, hogy egy bissau-guineai útlevéllel Magyarországon is nyitott számlát, amelyen szintén milliók vannak. A gyanú szerint Simon Gábor a hamis útlevéllel történő bankszámlanyitáshoz szükséges iratokat saját kezűleg látta el „Gabriel Derdak” névaláírással.

A Simon-ügyben a bissau-guineai útlevél beszerzőjeként volt érintett a Sólyom Airways egyik volt tulajdonosa, a kalandos életű Welsz Tamás is, aki márciusban egy rendőrautóban lett rosszul, majd halt meg.

A Központi Nyomozó Főügyészség csaknem 100 millió forintos költségvetési csalással és ötrendbeli hamismagánokirat-felhasználás vétségével gyanúsította az MSZP volt elnökhelyettesét. A politikust 2015. március 12-én helyezte előzetes letartóztatásba a bíróság, két hónappal később pedig házi őrizetbe került. A nyomozást tavaly decemberben zárták, a vádemlési időszak most zárult le.

A politikus a nyomozás során nem tett vallomást, de közben 128 millió forint adóhátralékot rendezett. A TV2-nek a volt politikus még tavaly azt nyilatkozta, lelkiismerete tiszta, sem takargatnivalója, sem félnivalója nincs, de a pénz eredetéről azóta sem nyilatkozott. Tavaly decemberben Simon ahhoz sem járult hozzá, hogy a svájci hatóságok tájékoztassák egy ottani bankban tárolt vagyonáról a magyar ügyészséget, mert a svájci törvények szerint csak akkor adhatnak ki adatokat, ha az érintett ehhez írásban hozzájárul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!