Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Három hét múlva indul a foci-Eb abban a Franciaországban, ahol jelenleg is rendkívüli állapot van érvényben. A 2,5 millió – köztük 40 ezer magyar – szurkolót szigorúan átvizsgálják majd, és mobil konzulátusi szolgálat is rendelkezésükre áll. A biztonságiaknak a drónok ellen is készülniük kell.

A június 10-én kezdődő franciaországi foci-Eb-re összesen 2,4 millió embert várnak a szervezők, az ilyen tömegrendezvény tálcán kínált lehetőség a terroristáknak, hogy kis befektetéssel is hatalmas károkat okozzanak, óriási médiavisszhang mellett. Azt várhatnánk, hogy két héttel a sportesemény kezdete előtt már lépten-nyomon vészhelyzetre kidolgozott tájékoztatásába botlunk, de ennek eddig enyhén szólva nincs nyoma. Az UEFA, de az MLSZ honlapján sem üti ki a szemünket a biztonsági előírások és követelmények sora. Igaz, ezt mi magyarok már megszokhattuk, hiába szónokolt ugyanis a kormányzat a terrorveszélyről, egy esetleges terrortámadásra kiötölt társadalmi tájékoztatást és gyakorlati tanácsokat egyrészt nagyítóval kell keresni, másrészt ami van, az is komikusra sikeredett.

Készül a TEK is

Pedig elkelne a tájékoztatás, hisz Franciaországban az egész Eb alatt rendkívüli állapot lesz érvényben. Ez azt jelenti, hogy a hatóságok házi őrizetben tarthatnak bárkit, akinek a tevékenysége megzavarhatja a közrendet, házkutatást tarthat éjjel-nappal bírói engedély nélkül, gyülekezési tilalmat rendelhet el. Azaz a szurkolóknak tudniuk kell, hogy mely viselkedést, rendbontást, gyanús viselkedést hogy tolerálhat vagy épp nem tolerálhat a rendőrség.

Fülöp Máté

A Terrorelhárítási Központ (TEK) egy koordinátora is jelen lesz az Eb-n, jelentette be kedden a szervezet. A szakember napi kapcsolatban lesz a szervezőkkel. Furcsa is lett volna, ha az elit alakulat nem aktivizálja magát, hisz a Szigeten és az olimpián is vigyázott és fog vigyázni a magyarokra. A TEK külön Dzsudzsákéknak is tart előadást terrorológiából, arról, mi a teendő vészhelyzet esetén. Sőt, egy terrorelhárító fog külön vigyázni a válogatottra, vész esetén informálódni és informálni. A szurkolók nem kapnak ilyen védelmet, a TEK mindenkitől azt kéri, hogy tartsa be a helyi rendvédelmi szervek által bevezetett intézkedéseket és ajánlásokat – ha megérti.

Erre jó, ha figyelnek az Eb-re látogatók

- Mind a stadionba, mind a szurkolói zónába személyi átvizsgálás, táskaátvilágítás után és detektoros kapukon átkeléssel lehet bejutni.

- A szurkolói zónák déltől éjfélig lesznek nyitva, utána nem lehet ott tartózkodni.

- Nem javasolt autóban aludni, a közparkokban, strandokon, Bordeaux-ban a folyóparton kempingezni. Lakóautóval csak a kijelölt parkolóhelyen lehet parkolni. A rendőrség megtorolja a tilosban parkolást.

- Aki autóval érkezik, parkoljon le egy nagy közlekedési csomópontnál, és tömegközlekedéssel - a meccsnapokon kedvezményes jegyek is lesznek - közelítse meg a meccseket, szurkolói zónákat.

- A konzuli szolgálat honlapján tájékozódni lehet a vonatközlekedésről, egészségügyi ellátásról.

- A kiutazóknak nem árt, ha regisztrálnak a konzuli szolgálat honlapján.

További információ a konzulátusi honlapon

Az MLSZ azt válaszolta a hvg.hu kérdéseire, hogy 2015 óta folyamatosan egyeztet a magyar rendvédelmi szervekkel és Külgazdasági és Külügyminisztériummal. Nagyjából 40 ezer magyar vett jegyet, túlnyomó részük a magyaroknak fenntartott 37 500 jegyre pályázott, más pedig még korábban, illetve a hivatalos jegyigénylés után jutott jegyhez. A szövetség nem tudja megsaccolni, hányan lehetnek azok, akik jegy nélkül utaznak ki Franciaországba. Az Eb-n mobil konzuli szolgálat lesz azokon a helyszíneken, ahol a legtöbb magyar szurkoló várható (Marseille, Lyon, Bordeaux), de nem a stadion, hanem a szurkolói zónák közelében. Ide fordulhatnak a szurkolók bármilyen problémával (iratok elvesztése, bűncselekmény panasza, egészségügyi gondok stb.). A biztonsági előírásokkal kapcsolatban az MLSZ csak annyit mond, a szurkolók kövessék a szervezők instrukcióit.

A terroristák maguk vallották be, hogy szerveznek valamit

Azt, hogy terrortámadásra számítani kell, nem csak a józan paraszti ész mondatja Párizs vagy Brüsszel után. Maga a brüsszeli merényletek egyik kitervelője, szervezője, Mohamed Abrini is azt mondta a rendőrségnek, hogy eredetileg ők a foci-Eb-n szerettek volna káoszt okozni, pusztítani. 

AFP / Franck Fife

Az UEFA a hvg.hu által feltett, biztonsági intézkedésekre vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy az EURO 2016 SAS, az UEFA és a Francia Futballszövetség (FFF) Eb-rendezésért felelős közös szerve már több mint négy éve együttműködik a francia hatóságokkal, hogy kiépítsék a leghatékonyabb, legteljesebb biztonsági rendszert. Az általános biztonságért a rendező Franciaország viseli a felelősséget, kivéve a torna hivatalos helyszíneit (stadionok, csapatszállások, tréningpályák, csapathotelek, hivatalos hotelek és nemzetközi sajtóközpont), melyekért az EURO 2016 SAS felel.

A francia hatóságok állítják, készülnek. Sőt, Franciaország történelmének legnagyobb biztonsági intézkedését "foganatosítják" az Eb egy hónapja alatt. A biztonsági felkészülésért felelő Ziad Khoury szerint is készültek: szimuláltak Saint-Etienne város stadionjában drónos, vegyi fegyveres támadást, de gyakoroltak a biztonságiak pályaudvari túszejtős szituációt is, illetve stadionon belüli és kívüli támadást is.

A főpróba nem sikerült, mindenki nagyon készül

A főpróba mindenesetre nem sikerült tökéletesen: a hétvégi Marseille–Paris SG-kupadöntőre, a kiemelt biztonsági besorolás ellenére a szurkolók be tudtak vinni tiltott pirotechnikai eszközöket. A régió vezetője, és így a biztonságért felelős Philippe Galli be is vallotta, hogy a rendszer nem tökéletes, és ki kell javítani a hibákat, ez nem túl megnyugtató így három héttel az Eb előtt.

AFP / Bertrand Langlois

De a stadionok helyzete még istenes, hisz elvileg itt a repülőtérihez hasonló átvizsgáláson kell a szurkolóknak a beléptetéskor átesniük, és mindent elkoboznak, ami gyanús vagy támadó eszköz lehet, még vizet sem vihetnek be a szurkolók. Az UEFA is elsősorban a stadionokra koncentrál, ezek körül megemelt biztonsági előírások lesznek érvényben, a belépéshez motozáson és átvizsgáláson kell átesni. Ezért arra kéri a szurkolókat, hogy jóval korábban menjenek ki a kezdés előtt a stadionok bejáratához. 

Sokkal kevésbé ellenőrizhetőek azok a stadionokon kívüli szurkolói zónák, sörkertek, ahol nagy tömeg kivetítőkön nézi a meccseket. Ezekből számosat az UEFA állít fel, és persze lesz számtalan magánkezdeményezés: kocsmák, éttermek, szórakozóhelyek is csalogathatják a szurkolókat. Ezek mind potenciális terrorista célpontok. Mi lesz, ha ezek környékén feltűnik egy magányos elkövető egy Kalasnyikovval a kezében, ahogy a köztévé kedvenc biztonságpolitikusa, Georg Spöttle vizionálja? Az UEFA állítja, itt is lesz motozás, és ezek a zónák zártak lesznek. E helyek biztonságának biztosítása a rendező városok felelőssége, szögezi le az UEFA. A csapatok szállása közelében is ugyanilyen erős biztonsági előírások lesznek érvényben.

Khoury nem izgulja szét magát: "Nem stresszelünk, magabiztosak, nyugodtak vagyunk", mondja egy Reutersnek adott interjúban. "Ha a biztonságról beszélünk, nem a személyzet nagysága a kérdés. Sokkal inkább a minőség, a koordinálás és a kezedben lévő különleges eszközök." Az UEFA állítja, nem lesznek zártkapus meccsek, de készülnek vészforgatókönyvekkel is, hogy bármi történik is, ne érje felkészületlenül a szervezőket. 

Drónok harca

Olyan új kihívásokra is készülni kell, mint a drónok. Mára teljesen elterjedtek a polgári életben is, viszont a terroristák kezében fegyverekké is válhatnak – például vegyi fegyvereket lehet velük célba juttatni. Az Eb idején drónrepülési tilalom lesz, de a rendőrség készül a valószínűleg elkerülhetetlen illegális drónforgalomra is. A hatóság elsődlegesen azt akarja megakadályozni, hogy a stadionok fölé juthassanak a drónok, ha egy megjelenik, már jó előre megpróbálják átvenni felettük a hatalmat, ami lehetséges technikailag. Van már most is olyan technológia, amely megőrjíti a GPS-alapú drón tájékozódását. Khoury úgy látja, nem a megsemmisítés a cél, mert a leeső alkatrészek sérülést okozhatnak a nézők között.

AFP / Anadolu Agency / Mustafa Yalcin

A minőség mellett persze a mennyiség is számít: a hatóságok 10-15 ezer embert vettek fel a biztonság fenntartása érdekében (az UEFA tízezret ír), 51 meccsen 900 különlegesen kiképzett őr fogja felügyelni, összesen 110 helyszínen kell fenntartani a rendet 10 városban. Lesz még 80 fős extra egészségügyi személyzet és 200 önkéntes is segíteni fog. Az UEFA hivatalos válasza a korábbi, lengyel-ukrán rendezésű Eb-hez képest 30 százalékkal nagyobb létszámú biztonsági csapatot említ, ez hajtja végre a szükséges ellenőrzéseket, motozásokat, így azok vélhetően kisebb kellemetlenséget fognak csak okozni a nézőknek, szurkolóknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!