szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem 11 ezer euró kártérítést és perköltséget kell kifizetnie a magyar államnak, miután két hónapig tartott rács mögött egy iráni menedékkérőt még a menekültváltság kirobbanása előtt egy évvel. A férfi később megkapta a menekültstátust.

Elsőfokú ítéletében elmarasztalta kedden Magyarországot az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), megítélése szerint ugyanis a magyar hatóságok indokolatlanul rendelték el egy iráni menedékkérő fogva tartását.

Az O. M. néven említett férfi 2014 júniusában érkezett Szerbia felől Magyarországra, ahol menedékkérelmet nyújtott be. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal június 25-én elrendelte őrizetbe vételét, a szökés kockázatára és arra hivatkozva, hogy személyazonosságát nem tudták megerősíteni. Augusztus 22-én a férfit szabadon engedték, és októberben a menekültstátust is megkapta.

A menekült azzal a panasszal fordult a strasbourgi székhelyű bírósághoz, hogy a magyar hatóságok önkényesen és indokolatlanul rendelték el a fogva tartását.

Az Európa Tanács égisze alatt működő EJEB keddi ítéletében kimondta, hogy Magyarország az ügyben megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezmény cikkelyét a szabadsághoz és biztonsághoz való jogról.

A strasbourgi bírák ítélete szerint a magyar államnak a jogsértés miatt 7500 euró kártérítést és 3395 euró perköltséget kell kifizetnie a felperesnek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!