A Magyar Úszószövetséget 1993 óta vezető Gyárfás Tamást kedden nyílt levélben szólította fel lemondásra Hosszú Katinka, Gyárfás azonban kijelentette, hogy nem távozik a posztról. Rio de Janeiro háromszoros olimpiai bajnoka mellett később kiállt a londoni bajnok Gyurta Dániel, akinek véleményét osztja Kapás Boglárka is, mondván, nincs rend a magyar úszósportban. Bernek Péternek pedig a menedzsmentje szólalt meg az ügyben. Csütörtökön Verrasztó Evelyn és Dávid, valamint Kozma Dominik is jelezte: egyetértenek Gyurtával és Hosszúval.
Szerdán Gyárfás és a szövetségi kapitány Hargitay András is amiatt panaszkodott, hogy Hosszú régóta nem áll szóba velük. Hargitayt később megkérdeztük, nem érzi-e úgy, hogy itt az ideje lemondani. Közben a szövetség azt közölte, hogy vizsgálatot indít a problémák felderítésére.
Atlanta olimpiai bajnoka, Czene Attila szerint egészségtelen, hogy az elnök, Gyárfás Tamás az elmúlt két és fél évtizedben gyökeret vert a szövetségben. A korábbi sportért felelős államtitkár szerint sokan féltik az egzisztenciájukat, ezért nem mernek felszólalni a szövetség diktatórikus módszerei ellen. Szerinte is változásra van szükség.
Hargitay: Czene a sportág közelében sincs már
Az úszókapitány visszautasította pénteken Czene Attila vádjait, amelyek szerint diktatúra van a magyar úszósportban, és Gyárfás Tamás elnök beleszól szakmai döntésekbe is.
"Nem tudom, hogy ezt Czene Attila honnan veszi, hiszen a sportág közelében sem látjuk. Ha Gyárfás Tamás beleszólna a szakmai munkába, már nem lennék szövetségi kapitány, azonnal felállnék – mondta Hargitay András. "Természetesen szakmai dolgokról is többször kikérem a véleményét, de a döntéseket magam hozom meg, a felelősség az enyém" – tette hozzá.
"Ha Czene Attila vette volna a fáradságot, hogy amióta kapitány vagyok, egyszer is megkeres tanácsaival, őt is, ahogyan a sportág elnökét, természetesen meghallgattam volna. Nálunk mindenki tudja, mi a szerepe, feladata" – mondta még.
A szakvezető a MÚSZ és vezetői címére érkező állásfoglalásokban félreértelmezéseket lát, és azt érzi, hogy "különböző okokból, régi sértettségek miatt csapnak oda, de a megnyilatkozásoknak nincs igazán tartalmuk, konkrétumok kellenének". Hargitay András szerint Czene, az egykori úszótárs, aki szintén Széchy Tamás-tanítvány volt, "tudja, hogy a fegyelem Széchy idején mit jelentett, de akkor sem volt diktatúra".
"Úgy gondolom, a magyar úszósportban azóta is fegyelem van, munkafegyelem, a cél érdekében" – tette hozzá.