szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oktatói Hálózat várja a Magyar Rektori Konferencia kiállását is a CEU mellett.

Nyílt levelet írt a CEU védelmében az Oktatói Hálózat. 

Ebben ők is arra hívják fel a figyelmet, hogy a Közép-európai Egyetem 25 éve a magyar tudomány és felsőoktatás szerves része, a honi akadémiai élet egyik legjelentősebb és nemzetközileg is legsikeresebb műhelye, a külföldiek mellett sok magyar hallgató, oktató és kutató szellemi otthona. Az egyetemi rangsorokban elért előkelő helyezései alapján a CEU a magyar kormányzat által olyannyira vágyott akadémiai kiválóság, nemzetközi versenyképesség megtestesítője – írták, hozzátéve, hogy a Balog Zoltán miniszter által 2017. március 28-án beterjesztett törvényjavaslat ezt a minden tekintetben sikeres intézményt mondvacsinált és diszkriminatív feltételek bevezetésével egyszer s mindenkorra ellehetetlenítené.

Az Oktatói Hálózat idézi a benyújtott törvényjavaslat indoklását, amely szerint „…az Nftv. vonatkozó rendelkezéseinek biztosítania kell a nemzetközi felsőoktatási együttműködés irányát, területét meghatározó, támogató magyar kormányzati szándék, a külpolitikai célkitűzések, valamint a nemzetközi kapcsolatok működtetésével járó hallgatói, oktatói mozgás, beutazás során az időszerű nemzetbiztonsági szempontok érvényesülését”. Szerintük ez azt jelenti, hogy a kormány csak olyan nemzetközi felsőoktatási intézmények működését engedélyezi Magyarországon, amelyek a kormány politikai célkitűzéseinek megfelelnek, függetlenül az intézmény tudományos teljesítményétől.

"Mi, az Oktatói Hálózat tagjai, tiltakozunk a felsőoktatásba való durva kormányzati beavatkozás, a tervezett törvénymódosítás ténye és módja ellen. Felszólítjuk Balog Zoltánt, hogy haladéktalanul vonja vissza a méltatlan és diszkriminatív törvényjavaslatot. Egyúttal felszólítjuk a magyar felsőoktatási intézmények vezetőit és a Magyar Rektori Konferenciát, hogy álljanak ki a magyar felsőoktatás integritásának védelmében, és tiltakozzanak a kormány önkényes és jogtalan támadásai ellen, amelyek most éppen a CEU-t sújtják, de amelyek az egész tudományos és oktatási szféra számára is fenyegetést jelentenek" – írták a nyílt levélben.

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetét is magába foglaló Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) szerdán szintén megszólalt a CEU-ügyben, és arra kérték a kormányt, vonja vissza a benyújtott javaslatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!