szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodájának vezetője és a Harvard Egyetem elnöke.

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodájának (ODIHR) vezetője, Michael Georg Link, valamint a neves amerikai Harvard Egyetem elnöke, Drew Gilpin Faust is csatlakozott azokhoz, akik tiltakoznak a CEU ellehetetlenítése ellen.

Link súlyos aggodalmainak adott hangot szerdán a felsőoktatási törvény magyarországi módosításával kapcsolatban, amelynek súlyos negatív hatásai lehetnek a CEU budapesti működésére.

"A kedden a parlamentben elfogadott jogszabály a Central European University működését és autonómiáját fenyegeti" – mondta Link, aki ezért felszólította Magyarországot, hogy gondolja át újra a módosításokat, miközben kezdeményezzen egy nyílt és demokratikus konzultációt minden érintett féllel és a civil társadalommal a Helsinki Záródokumentum szellemiségének megfelelően.

Az iroda által kiadott közleményben emlékeztetnek arra, hogy az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) tagállamai, köztük Magyarország is, elismerték az 1975-ben meghozott Helsinki Záródokumentumban foglaltakat, ebben pedig a tagállamok elkötelezték magukat amellett, hogy bővítik és javítják az együttműködést és a kapcsolatokat az oktatás terén. Emellett 1983-ban Madridban a tagországok amellett is elkötelezték magukat, hogy segítik a kormányzati és nem-kormányzati megállapodások létrehozását az oktatás és a tudomány terén oktatási vagy más illetékes intézmények részvételével.

A Harvard elnöke Orbán Viktornak és Szemerkényi Réka amerikai nagykövetnek írt egy levelet, amelyben azt írta, támogatását fejezi ki a CEU mellett, illetve aggodalmát a felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban, ugyanis a változtatások veszélyeztetik a CEU budapesti működéséhez létfontosságú tudományos szabadságot, de csapást mér a minden egyetem működéséhez szükséges tudományos szabadságra is.

Drew Gilpin Faust emlékeztet rá, hogy az elmúlt 25 évben a CEU nemzetközi megbecsülést szerzett nemzetközi magánegyetemként a társadalom- és bölcsészettudományok terén, nemzetközi rangsorokban jól szerepel, több tanszéke értékes díjakat kapott, a Master és a doktori képzései New York államban vannak akkreditálva, az egész egyetem pedig az Egyesült Államok felsőoktatási bizottságánál van bejegyezve. A CEU tudományos függetlenségét pedig egy olyan bizottság garantálja, amelyben több neves, magasrangú értelmiségi kap helyet.

Faust szerint a CEU elleni támadás veszélyes precedenst teremthet más országok számára is, ezért azt sürgeti, hogy tartsák észben, hogy egy ilyen javaslat milyen károkat okozhat Magyarország nemzetközi tudományos megbecsülésének, valamint az európai partnereivel és az Egyesült Államokkal ápolt viszonyának.

A grazi egyetem rektora szintén csatlakozott a tiltakozókhoz, ő Michael Ignatieffnek, a CEU rektorának írt egy levelet, amelyben szolidaritását fejezte ki a CEU mellett.

További híreink a témában itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!