szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új menedékkérőket – közöttük gyermekeket – magas pengés drótkerítéssel körülvett konténerekben tartják fogva, amíg nem folytatják le a teljes menedékügyi eljárást – figyelmeztette a Menekültügyi Főbiztosság az EU-tagállamokat. Aggódnak a menedékkérők elleni erőszak miatt is. Bulgáriával és Görögországgal kerültünk ismét egy klubba.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) hétfőn felszólította az uniós tagországokat, hogy ne küldjenek vissza menekülteket Magyarországra, amíg a budapesti kormány nem hozza összhangba a menekültek és bevándorlók kötelező őrizetbe vételéről rendelkező törvénymódosítását az uniós jogszabályokkal és a nemzetközi joggal.

"Március 28-i hatályba lépése óta az új menedékkérőket – közöttük gyermekeket – magas pengés drótkerítéssel körülvett konténerekben tartják fogva, amíg nem folytatják le a teljes menedékügyi eljárást" – állt az UNHCR közleményében.

"Április 7. óta 110 embert, közöttük 4 kísérő nélküli gyermeket és gyermekeket családtagjaikkal tartanak itt" – olvasható a közleményben.

A tompai konténertáborban
Reviczky Zsolt

Cecile Pouilly, az UNHCR szóvivője emlékeztetett, hogy az ilyen intézkedés ritka az EU-ban, legutóbb 2012-ben kérték a menekültek visszaküldésének felfüggesztését, akkor is Magyarországra vonatkozóan. Előzőleg Bulgáriával és Görögországgal kapcsolatban tettek hasonló javaslatot.

Az új törvénnyel – az ún. jogi határzár szigorításával – "a Magyarországra érkező menedékkérők helyzete, amely már korábban is súlyosan aggasztotta az UNHCR-t, csak tovább romlott" – jelentette ki az olasz Filippo Grandi menekültügyi főbiztos, aki közleményében kitért a menekültek és bevándorlók elleni erőszakos cselekményekről szóló jelentésekre is.

"Felszólítom a tagállamokat, hogy függesszék fel minden dublini menedékkérő átszállítását az országba, amíg a magyar hatóságok nem hozzák összhangba gyakorlatukat és politikájukat az európai és a nemzetközi joggal" – tette hozzá közleményében a főbiztos.

"Elismerve a hatóságoknak a rendőri erőszak elleni legutóbbi intézkedéseit, továbbra is nagyon aggódunk a Magyarországra érkező bevándorlók és menekültek elleni bántalmazás és erőszak súlyos eseteiről szóló igen nyugtalanító jelentések miatt" – közölte Filippo Grandi.

A dublini egyezmény értelmében a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért az a tagállam felelős, amelybe érkezve a bevándorló vagy menekült az Európai Unió területére lép. Ha egy Németországban menedéket kérő bevándorló előzőleg Magyarországon már benyújtott ilyen kérelmet, elvben vissza kell őt toloncolni Magyarországra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Megnéztük a helyet, ahol Németh Szilárd szívesen lakott volna

Menekültek nélkül mutogatták a kibővített tompai tranzitzónát Pintér Sándor belügyminiszternek, aki az első percekben zavarba hozott egy rendőrt. Kiderült, menekültbántalmazás miatt egy rendőrt kirúgtak, Pintér viszont – szemben az unióval – a 14-18 évesekért nem aggódik.