Az Európai Unió drogügynöksége (EMCDDA) jelentése szerint a legutóbbi adatok azt mutatják, hogy a fiatal felnőttek körében az elmúlt években csökkenőben van a kannabisz fogyasztása – a 18–34 év közöttiek 3,5%-a használta – ugyanakkor az ecstasy, a kokain (0,9%) és az amfetaminok használata 2007-óta folyamatosan erősödik, ahogy egyre elterjedtebbek az új szintetikus pszichoaktív anyagok is (a becslés szerint 3200-an élnek vele).
A jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy a kábítószer-túladagolás okozta halálesetek száma Európában immár harmadik éve folyamatosan emelkedik. Becslések szerint 2015-ben Európában összesen 8 441 túladagolásos haláleset történt, többnyire a heroinhoz és más opioidokhoz köthetően, ami a 2014-es becsült 7 950-hez képest 6 százalékos növekedést jelent. Magyarországon 2015-ben 25-en vesztették életüket ilyen ok miatt.
A készítők azt is megállapították, hogy lassabb lett az új kábítószerek megjelenése, de az általános hozzáférhetőségük még mindig nagy. Észak-Amerikához hasonlóan Európában is egyre nagyobb egészségügyi fenyegetést jelentenek a heroin és a morfin hatásait utánzó, magas hatóanyag-tartalmú szintetikus opioidok.
Bár a piaci részarányuk alacsony, egyre gyakrabban érkeznek jelentések az ilyen anyagok megjelenéséről, és az általuk okozott ártalmakról. Európában a leggyakrabban használt tiltott stimuláns kábítószer a kokain, és több jel is utal arra, hogy hozzáférhetősége növekszik. A kokainhasználat a nyugat- és dél európai országokban nagyobb mértékű, míg Észak- és Kelet-Európában az amfetaminszármazékok használata elterjedtebb.
Ezzel egy időben több magyar középiskolás diák esetében regisztráltak alkoholfogyasztást. Az alkalomszerű, de nagy mennyiségű alkoholfogyasztás gyakorisága magasabb volt Magyarországon az összes többi vizsgált ország – az unió 28 tagállama mellett Törökország és Norvégia – átlagánál.