Pálmai Erika
Pálmai Erika
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Készül a börtönbe vonulásra a jelenleg Spanyolországban élő Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatója, aki hűtlen kezelés miatt három évet kapott. A számára rossz ítéletet hozó bírákat ő viszont nem küldené oda - ellentétben a DK-s politikusokkal.

„Minden lehetséges kedvezményt figyelembe véve, nagyjából egy évet kell bent töltenem. Ezen túl kell esni, és nyilván túl lehet élni” – fogalmazott a HVG-nek Tátrai Miklós. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. korábbi vezérigazgatóját Császy Zsolttal, az MNV volt értékesítési igazgatójával együt három, illetve két es fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte hűtlen kezelés kísérlete miatt a Kúria a 2008-as sukorói telekcsere ügyében.

A családjával jelenleg Spanyolországban élő Tátrai – aki a hét éve tartó büntetőeljárás miatt, illetve gyerekei érdekében költözött el évekkel ezelőtt – a csütörtöki ítélethirdetésen nem volt jelen:

 azt hittük, egyszerű menet lesz.

A kép előterében Tátrai Miklós
MTI / Mészáros János

Ennek ellenére – mint mondja – még most is hisz a jogászainak, akik szerint a Kúria az ügyben nem változtathatott volna a másodfokon megállapított tényálláson, s így nem is ítélhette volna el őket, „de ez most semmit nem jelent, be kell vonulni a börtönbe”.  A számára rossz ítéletet hozó bírákat ő viszont nem küldené oda - ellentétben a DK-s politikusokkal

Éppen ez az ügy is azt mutatja: nem jó, ha politikusok börtönnel fenyegetnek bárkit.

Készül a legrosszabbra, „s közben persze küzdünk”, mert mint mondja, soha nem fogja elismerni, hogy őt bűnös szándék vezette volna.

A 2009-ben indult büntetőügyben a mostani a harmadfokú, jogerős ítélet. A Sukoróra tervezett kaszinó- és turisztikai beruházáshoz kötődő telekcsere-szerződés ügyében a Szolnoki Törvényszék 2015 szeptemberében hűtlen kezelés kísérlete miatt 4 év börtönre ítélte Tátrai Miklóst, valamint 3 és fél évre - bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés, illetve magánokirat-hamisítás miatt - Császyt.

Az ügy többi vádlottja közül kettőt felmentett, egyet pénzbüntetésre ítélt első fokon a törvényszék. A fellebbezések folytán a Szegedi Ítélőtáblára került ügyben tavaly októberben másodfokon jogerősen felmentették Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és egy értékbecslőt. Egy ügyvéd esetében pedig enyhítették az első fokon kiszabott pénzbüntetést, ezzel számukra véget ért az eljárás. Az ítélőtábla bűncselekmény hiányában felmentette Tátrai Miklóst és Császy Zsoltot is, így került sor esetükben a harmadfokú tárgyalásra, amely jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélte őket.

Az MNV korábbi vezére nem tudja elfogadni azt sem, hogy a sukorói telekcsere ügyében csak az ügyészségi értékbecslő véleményét vették figyelembe - akinek az Igazságügyi Minisztérium tájékoztatása szerint nem is volt a sukorói telekcsere ügyében felmerült kérdések megítéléséhez szakértői jogosultsága - ,a védelem szakértőjét a bíróság meg sem hallgatta. „Az M4 teljes vonalán hasonló áron vett az állam telkeket, miért csak azzal a kettővel volt baj, amit mi cseréltünk el” – vetette fel azzal együtt, hogy ez szakértői, nem pedig büntetőjogi kérdés.

„Szó sincs arról, hogy ebben az ügyben bárki ellopott volna bármit” – hangsúlyozta Tátrai, hozzátéve, meglehetősen abszurd, hogy az elmúlt 27 év valamennyi, az állami vagyonnal kapcsolatos döntése közül egyedüliként éppen ezt a meg sem valósult cserét minősítették bűncselekménynek, és őket börtönbe küldték.

„Mivel áll ez arányban?” 

- fogalmazott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!