szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A DK, a Momentum és az Együtt elnöke beszélt Baló Györggyel az RTL Klubon. Mindhárman biztosak abban, hogy pártjuk bejut a parlamentbe, nehéznek látják az együttműködést a Jobbikkal egy esetleges koalíciós kormányban. Bár a jogállamiság helyreállítását az egyik legfontosabb kérdésnek tartják, megoldhatónak látják, hogy kétharmados többséget igénylő törvényeket anélkül módosítsanak - Gyurcsány Ferenc még a politikai nyomásgyakorlás eszközét is bevethetőnek gondolja bizonyos személycserék esetében.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Három pártelnökkel beszélgetett Baló György az RTL Klubon a Magyarul Balóval című szerda késő esti műsorban.

Gyurcsány Ferenc (DK), Fekete-Győr András (Momentum) és Juhász Péter (Együtt) állt a csatorna kamerái elé. Gyurcsány úgy látja, 2014 óta bölcsebb lett, a DK nagyobb, középpárttá vált, és ő 5-600 ezer listás szavazatot vár vasárnap. Meg sem fordul a fejében, hogy ne jutna be a parlamentbe. A Momentum, az LMP és a MKKP sosem mutatott hajlandóságot az együttműködésre, míg az MSZP–P vagy a DK igen, mondta el Gyurcsány, hogy mit tart igazán problematikusnak – de sajnálná, ha nem jutnának be az új pártok a parlamentbe. Nem tart attól, hogy a választók megzavarodnak, és ha – az MSZP-vel kötött egyezség nyomán – az egyéni listán nem találnak DK-s jelöltet, a pártlistán sem fognak a DK-ra szavazni, szerinte sokat tanult a társadalom a választási rendszerről.

Fülöp Máté

Gyurcsány képtelen tolerálni a lopást

Ha a Fidesz nyer, a DK vezetője fennmaradó feszültségre számít, valamiféle folytatódó harcra, ami a Fidesz hatalomvesztését akarná kieszközölni. Ha pedig a Fidesz kisebbségbe kerül, az összes többi pártnak lesz együtt többsége, "elvileg együttműködésre vagyunk ítélve", és valamiféle szakértői kormány korlátozott idejű uralmát tudná elképzelni. Állítja, sose mondta, hogy ebben az esetben káosz lesz, ezt a szájába adták. Gyurcsány kijelentette, DK-s választó ne szavazzon a Jobbikra, de biztos benne, hogy lesznek, akik ezt nem tartják majd be.

"Nincs kis lopás",

mondta Gyurcsány, hogy mit tart nem bocsánatos bűnnek, és az emberi méltóság megsértését sem tudja elnézni.

Gyurcsány nem árulta el, hogyan, de van szerinte mód arra, hogy alkotmányosan módosítani lehessen kétharmados törvényeket kétharmados többség nélkül. De egy olyan politikai nyomásgyakorlást is el tud képzelni, mondjuk egy elbeszélgetést, amely után Polt Péter például lemond.

Amit Gyurcsány fontosnak tart: belépni az EU-s ügyészség hatálya alá, rendezni bizonyos béreket, és megváltoztatni az oktatási rendszert, ezek a legsürgetőbb kérdések.

Kis pártok: megéri kis pártokra szavazni

Juhász Péter és Fekete-Győr András egymás mellett ülve válaszoltak Baló kérdéseire. Mindketten biztosak abban, hogy a pártjuk bejut a parlamentbe, Juhász szerint a kis pártok népszerűségének mérése különben sem könnyű. Fekete-Győr szerint a választás tétje az is, hogy a Momentum generációja megmarad-e a politika mellett, a párt hosszú távra jött létre. Juhász szerint ki kell szolgálni a választói akaratot, a többség kormányváltást akar. És nem nagy ár visszalépni 70 helyen, az ország érdeke fontosabb. Fekete-Győr szerint ő és a pártja tett lépéseket az együttműködésre. Ahol a momentumos jelölt indulása veszélyezteti az ellenzéki jelölt győzelmét, ott megtették és megteszik a szükséges lépéseket, de paktumokba és alkukba nem szeretnének belemenni.

Reviczky Zsolt

Van-e kockázata a kis pártokra adott szavazatoknak? Persze mindketten úgy látják, a kis pártokra azért érdemes szavazni, mert bejutásuk esetén rögtön lesz egy ötfős frakciójuk, míg ha egy másik, nagyobb párt egy százalékkal többet kap, csak egy képviselői helyet vesz el a Fidesztől. Juhász szerint pedig elvhűnek kell lenniük a szavazóknak, visszaüt a nagy választási matematizálás.

Ha bejutnak a parlamentbe és a Fidesz-kisebbség esetén koalíciós tárgyalások lesznek, ebbe beszállna a Momentum, Juhász Péter szerint a koalíciós partnerektől is függ, hogy milyen koalíciós tárgyalásokat folytatna, beszállna-e egy ilyen szövetségbe.

Miért kicsik a kis pártok?

Juhász úgy látja, az ő felelőssége, hogy az Együtt alig látható, míg ő népszerű – úgy véli, eddig annyit dolgoztak a koordináción, összefogáson és szövetségépítésen, hogy emiatt a párt nem tudta növelni a népszerűségét.

Mit lehet tenni a kétharmados törvények megváltoztatásáért, ha nincs politikai kétharmada az ellenzéknek? Fekete-Győr szerint erről majd április 8-a után kell gondolkodni, Juhász Péteréknek viszont kész koncepciói és ötletei vannak. Ezekről viszont nem mondott semmit, szerinte fontos, hogy ezeknek meglegyen a legitimitása.

Reviczky Zsolt

A Momentum szervezetet épített, ez tűnhet lendületvesztésnek a NOlimpia óta, mondta Fekete-Győr, aki szerint nemzeti minimum létrehozására van szükség a nagy rendszerek, az egészségügy és az oktatás megváltoztatására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Richárd Itthon

Karácsony: Ha győzünk, nekem kell vezetni a kormányt

Egy asztalhoz ültek az ellenzék vezetői, hogy arról beszéljenek, legyőzhető-e a Fidesz. Fórumon az MSZP-Párbeszéd, a DK, az LMP, a Momentum és az Együtt politikusai. A választások előtt négy nappal ugyanis listavezetői, miniszterelnök-jelölti vitát szervezett a V18 csoport Magyarország jelenéről és jövőjéről.