Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

A kormány régóta állítja, az állami tankönyvkiadás a legjobb megoldás, a versenyalapú tankönyvpiac kudarc. Az állami tankönyvkiadók által kiadott könyvek minden pénzt megérnek, miközben a hírneves magyar kiadók külföldön kell piac után nézzenek – és persze az is szép történet, hogy az állam szabályozóként és piaci szereplőként, kiadóként is jelen van a piacon. Legutóbb az kavart port, hogy mi lesz az idén lejáró, nem állami tankönyvek sorsa.

Az állami tankönyvek hibáiról rengeteg cikk született, de lássunk még egy szép példát arra, milyen jó, hogy monopolhelyzetben lévő kiadók könyveit és munkafüzeteit kényszerítik rá diákok tízezreire:

hvg.hu

A fenti, alsó oldalrészlet az általános iskolák 3. osztályában rendszeresített Hétszínvirág című tankönyvből való. Méhanyát ír – ez a méhészetben elfogadott elnevezés a méhek társadalmában csak az utódok létrehozásáért felelős nőstény méhre.

A felső-alsó rész pedig ugyanennek a könyvnek a munkafüzetéből van, azaz a tankönyvben olvasottakat kéne a munkafüzetben hasznosítani. És mit látunk? Azt a szót, hogy méhkirálynő.

A méhkirálynő az angolszász világban használt kifejezés fordítása, de nem ez a helyes magyar kifejezés. Ami még nagyobb baj, hogy nem egységes a dolog. És a gyerekeket ez igencsak összezavarhatja.

Felmerül a kérdés, mégis hogyan ellenőrizték a tankönyvet, ha egy ilyen szintű tévedés benne maradhatott a könyvcsaládban. És hogy tényleg a létező világok legjobbika-e az államosított, monopol tankönyvpiac.  

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!