szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A civil szervezet azt szeretné elérni, hogy a kormányzat új lakáspolitikával, ne pedig kilakoltatással akarja megoldani a lakhatási problémát.

Idén is október 15-én indul és április 30-ig tart a kilakoltatási moratórium, így ebben az időszakban szinte senkit nem lehet az utcára tenni. A Város Mindenkié (AVM) közleményben emlékeztet, hogy bár a moratóriumot a már folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, de nem vonatkozik az önkényes lakásfoglalókra: a civil szervezet szerint tavaly többször is előfordult, hogy jogcím nélkülivé vált lakáshasználókat önkényesnek nyilvánítottak, és ki akartak lakoltatni.

A szervezet hangsúlyozza, a kilakoltatás egy folyamat eredménye, ahhoz, hogy a kilakoltatások száma csökkenjen, olyan lakáspolitikára lenne szükség, amely mindenki számára megfizethetővé teszi a lakhatást, és megelőzi a családok eladósodását. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar adatai alapján 2018. április 30. és szeptember 1. között 2405 kilakoltatás történt, ami valamivel kevesebb, mint 2017 hasonló időszakában, de a statisztikában nem szerepelnek azok a kilakoltatások, amelyek albérletekből, végrehajtási eljárás nélkül történnek.

A Város Mindenkié 2018 elején törvénymódosítási kampányt indított annak érdekében, hogy soha többé ne lehessen gyerekes családokat elhelyezés nélkül kilakoltatni. A kormányzat azonban nem volt hajlandó tárgyalni az AVM és az ellenzéki pártok közös tövényjavaslatáról, így azt ismét be fogják nyújtani a parlamentnek. A kezdeményezés támogatására petíciót is indított a szervezet, amelyet már több mint 5000 ember írt alá. Az AVM az Utcajogásszal együttműködésben összeállított egy kilakoltatási kisokost is, amely egyszerű, közérthető nyelven informálja az érintetteket a kilakoltatás folyamatáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!