szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Borítékolható választ adott a Fidesz az Európai Néppárt frakcióvezetőjének ultimátumára. A pártcsaládban maradnának, de bocsánatot nem kérnek, és persze migráció és Soros.

Fontosnak tartjuk az EPP-tagság fenntartását – írta a Fidesz nevében a hvg.hu-nak szerdán a párt kommunikációs igazgatója, akit azután kerestünk meg kérdéseinkkel, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje a Bild című német lapnak nyilatkozva három erős feltételt szabott a Fidesz néppárti tagságának fenntartásához.

Hidvéghi Balázs arra a kérdésünkre nem válaszolt, hogy a párt, illetve a magyar kormány hajlandó-e teljesíteni a március 20-i határidővel adott ultimátum egyes pontjait (vagyis, hogy azonnal állítsa le a Brüsszel ellenes kampányát, kérjen bocsánatot az EPP tagpártjaitól és biztosítsa a CEU Bp-en maradását), ehelyett megismételte azt a párt politikusaitól és Orbán Viktor miniszterelnöktől már számtalanszor hallott érvelést, hogy az Európai Néppárton belül zajló vita a bevándorlásról szól.

„Ebben a vitában mi mindenkinek a véleményét meghallgatjuk. Ugyanakkor az európai keresztény értékek védelme és a migráció megállítása a Fidesznek fontosabb a pártfegyelemnél. Ebben nem engedünk.”

– írta a kommunikációs igazgató, cáfolva egyúttal a Politico szerdai értesülését, amely szerint a Fidesz több másik, Néppárton kívüli párttal, többek között az olasz Liga és a francia Marine Le Pen szélsőséges pártjával is tárgyal arról, hogy a májusi EP-választás után az új összetételű Európai Parlamentben az EPP-től jobbra álló Nemzet és Szabadság Európája (ENF) nevű frakcióhoz üljön át.

A Fidesz nem folytat tárgyalásokat semmilyen más pártcsoporttal vagy frakcióval, minden ilyen híresztelés álhír – írta a hvg.hu-nak Hidvéghi.

A kormány EPP ultimátumával kapcsolatos hozzáállását elsőként egyébként a nemzetközi kormányszóvivőtől próbáltuk megtudni, de Kovács Zoltán reagálás helyett Hidvéghi Balázshoz irányított bennünket. Szerda kora délután Kovács mégis reagált a helyzetre, igaz, nem lapunknak, hanem a Twitter oldalán.

A kommunikációs igazgatóéval erős átfedésben lévő – nyilván központi – állásfoglaláson túl a nemzetközi szóvivő megismételte a kormány korábbi – hamis – érvelését is, hogy a Közép Európai Egyetem a magyar törvényeknek megfelelően továbbra is Budapesten működik, és, hogy a törvények Magyarországon minden oktatási intézményre egyformán vonatkoznak  – így a Soros-egyetemre is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Itthon

Weber: Orbán nem mutat kompromisszumkészséget

Az Európai Néppárt három feltételhez kötötte azt, hogy ne zárják ki tagságukból a Fideszt. A pártcsalád frakcióvezetője azonban sem a Fidesz, sem Orbán részéről nem látja, hogy ezeknek meg akarnának felelni.