szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium mindeddig nem indokolta meg, hogy miért van szükség az Akadémia kutatóhálózatának reformjára.

Csütörtökön ülésezett az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Elnöksége, az ülésre pedig meghívást kaptak az MTA kutatóközpontjainak főigazgatói és önálló jogállású kutatóintézeteinek igazgatói is.

Az Akadémia honlapján beszámoltak róla, hogy Lovász László, az MTA elnöke tájékoztatta az Elnökséget és az intézetvezetőket az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM) folytatott tárgyalások legutóbbi fejleményeiről, így a március 8-án aláírt szándéknyilatkozatról is.

Azt írják, hogy az MTA vezetői egyetértettek, hogy az Akadémia kutatóintézet-hálózatának jövőjéről a Közgyűlés dönt. Továbbá az MTA továbbra is azon a véleményen van, hogy a kutatóhálózatnak az MTA-nál kell maradnia, amellett, hogy újragondolják a kutatóhálózat irányítását.

MTA kutatóközpontjainak főigazgatói és önálló jogállású kutatóintézeteinek igazgatói mindehhez egy háttéranyaggal készültek, melynek célja, hogy

hozzájáruljon intézményes megoldások kidolgozásához olyan módon, hogy azok a kutatás szabadságát, a tudomány nemzetközi standardok szerinti művelését ne veszélyeztessék, a jogszabályoknak, valamint az észszerűség és a hatékonyság elveinek is megfeleljenek.

Emellett a dokumentum azt is hangsúlyozza, hogy az ITM mindeddig nem indokolta meg, hogy miért van szükség az Akadémia kutatóhálózatának reformjára, illetve a kutatóhálózat és az MTA közötti kapcsolat lazítására.

A dokumentumban vázolt javaslat szerint a kutatóhálózat maradjon az Akadémiánál, “a jelenlegi köztestületi modell revíziója mellett”.

A MTA folytatja a tárgyalásokat az ITM-mel.

Eközben több százan tüntettek csütörtök délután a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) székháza előtt, az akadémiai hálózat szétverése ellen, illetve a tudomány szabadságának megőrzése mellett.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma többek között azt sérelmezte, hogy Palkovics László innovációs miniszter zsarolással kényszerítette ki azt a március 8-án aláírt szándéknyilatkozatot, amelyben Lovász László MTA-elnök kénytelen volt tudomásul venni az akadémiai kutatóhálózat erőszakos leválasztását, miközben a miniszter 191 napja képtelen előállni ennek érdemi indoklásával. Videóriportunkat ITT nézheti meg a tüntetésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!