szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Életének 86. évében vasárnap hajnalban meghalt Sára Sándor filmrendező, operatőr, a nemzet művésze, az egykori Duna Televízió első elnök-főigazgatója.

Sára Sándor a Színház- és Filmművészeti Főisola operatőr szakos hallgatója volt, Gaál Istvánnal közösen készített diplomafilmjükkel, a Pályamunkásokkal már diákként nemzetközi elismertséget szereztek - írja róla a filmművészeti egyetem oldala. A Balázs Béla Stúdió egyik alapítója, filmjei meghatározó pillérei a magyar dokumentarista-játékfilmes irányzatnak. Szabó István és Kósa Ferenc alkotótársa. Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendező, operatőr, a Nemzet Művésze.

A Balázs Béla-díjjal, a Magyar Mozgókép Mestere címmel és az MMA életműdíjával is kitüntetett művészt hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után érte a halál.

Sára Sándor olyan korszakos jelentőségű filmek operatőre volt, mint a Sodrásban, a Gyerekbetegségek, az Apa, a Tízezer nap vagy a Szindbád. Rendezőként olyan filmek fűződnek a nevéhez, mint a Feldobott kő, a Holnap lesz fácán vagy a 80 huszár. Dokumentumfilmjeivel a nyolcvanas évek legnagyobb hatású, felkavaró erejű dokumentumfilmes irányzatának megteremtője volt.

Sára Sándort a Magyar Művészeti Akadémia és a közmédia saját halottjának tekinti.

A rendezővel legutóbb 2015-ben készített interjút a hvg.hu, ezt itt olvashatja:

Sára Sándor: „Három szöggel és egy dróttal is tudunk filmet csinálni"

150 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem. Ebből az alkalomból az intézmény három diákja átfogó, történelmi és művészeti tablót készít. A hetente új tartalommal jelentkező projektben ezen a héten Sára Sándorról készítettek egy sorozatot. A hvg.hu pedig megkereste a rendező-operatőrt, és arra kértünk, meséljen egy kicsit a főiskolás emlékeiről. Villáminterjú.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!