szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Utcajogász Egyesület azt javasolja a fedél nélkül élőknek, ha megkérdezik őket, mi az az alapos indok, amiért az utcán vannak, mondják, hogy műkörmöshöz mennek.

Rengeteg a kérdés az Orbán Viktor által pénteken bejelentett és szombaton életbe lépett kijárási korlátozással kapcsolatban.

A hvg.hu-n van egy cikkünk, amiben praktikus kérdéseket tettünk fel és válaszokat is kerestünk rá. Ennek a címe az, hogy:

Találkozhatok a párommal? Lemehetek a nyaralóba? Járhatok futni? Kisokos kijárási korlátozás idejére

A bevezetője pedig az, hogy:

A kijárási korlátozás nem azonos a kijárási tilalommal, de néhány dologra így is fontos odafigyelni a következő két hétben. A szakértő szerint a most bevezetett intézkedések lényege, hogy a közösségi távolságtartást (social distancing) foglalta keretek közé, miközben csak kevés valódi tiltást tartalmaz. Végigvettük a pénteken kihirdetett kormányrendeletből következő kérdéseket.

Nagyon ajánljuk mindenkinek. Azonban a jogalkotó a kormányrendeletben megfeledkezett a hajléktalan emberekről, róluk nem esik, hogy én mit tehetnek a kijárási korlátozás két hetében. Lapunk az Operatív Törzsnek is rendre felteszi a kérdést, hogy:

A hajléktalan emberek esetében milyen eljárást alkalmaznak?

Választ egyelőre nem kaptunk. Az Utcajogász Egyesület a problémakörről az oldalán azt írja, hogy bár a korlátozás (a kijárási korlátozás) „közegészségügyi szempontból indokolható lehet, a jogszabály számos olyan problémás helyzetet fog teremteni, amit a kormányok az elmúlt időben a szőnyeg alá söpörtek. A kormányrendelet nehéz helyzetbe hozza mind a rendőrséget, mind pedig a bizonytalan lakhatású vagy hajléktalan embereket.”

A hajléktalan és lakhatási szegénységben élő emberek jogainak és érdekeinek érvényesítéséért dolgozó egyesület szerint a kormányrendelet nem elég kidolgozott, ebben a formájában pedig kiszámíthatatlan helyzetbe hozza a lakhatási problémákkal küzdőket. Az önkéntes jogászokból álló Utcajogász szerint azok, akik nem az utcán, hanem valamilyen szállón élnek, már múlt héten kijárási korlátozással szembesülhettek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott határozat szerint – az éjjeli menedékhelyek kivételével – a rászorulókat egy szociális ellátó sem veheti fel.

Tehát azoknak, akik most váltak otthontalanná, a szűkös számú éjjeli menedékhely az egyetlen lehetőség, hogy ne maradjanak az utcán – írják.

Az utcán maradt emberek az egyesület szerint és a hatályos magyar jogszabályok értelmében egyszerre vannak kitéve az ötezertől ötszázezer forintig terjedő pénzbírságnak és a szabálysértés miatti elzárásnak. Ugyanis a hajléktalantörvény vonatkozó rendelkezései szerint az utcán maradók nemcsak a kijárási tilalmat szegik meg, hanem az „életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályait” is megsértik.

Az Utcajogász úgy fogalmaz a kijárási korlátozást elrendelő kormányrendelet kapcsán, hogy:

Az Utcajogász Egyesület álláspontja szerint kiadott kormányrendelet annak ellenére betarthatatlan, hogy szabálysértési eljárással és katonák bevonásával fenyegeti a rendelet megszegőit. A veszélyhelyzetben kiadott járványügyi intézkedés véleményünk szerint azért sem tud érvényesülni, azaz ténylegesen védeni a lakosságot, mert a mindenkori magyar kormány évtizedek óta nem foglalkozik olyan súlyos társadalmi problémákkal, mint a lakhatási szegénység. Azok számára, akik nem tudják majd „alapos indokkal” igazolni magukat, azt tanácsoljuk, hogy hivatkozzanak arra, hogy műkörmöshöz mennek. A kormányrendelet szerint ugyanis alapos indokkal rendelkezik a kijáráshoz, így nem követ el szabálysértést, aki műkörmöshöz megy.

Azt javasolják, hogy a kijárási tilalom korlátozásával kapcsolatos szabályok részletesebben dolgozza ki a kormány, továbbá a lakhatási céllal használható, de üresen álló ingatlanokat bocsájtsák a „szállókon és az utcákon élő embertársaink részére, hogy a kiszolgáltatottságból fakadó élethelyzetüket könnyítsék, illetve a túlzsúfoltságból fakadó magas fertőzésveszélyt csökkentsék.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!