Kikkel kötöttek eddig szerződést, milyen alvállalkozók dolgoznak majd a projektben, és ezek az alvállalkozók mekkora értékben részesülnek majd a beszerzés értékéből – ezt szerettük volna megtudni a Budapest–Belgrád vasútvonal projektcégétől, a Kínai-Magyar Vasúti Nonprofit Zrt.-től.
A gigaprojekt 700 milliárd forintba kerül, az egyik fővállalkozó Mészáros Lőrincék RM International nevű cége, alvállalkozónak pedig jórészt szintén Mészáros Lőrinc cégeit vonták be, köztük az R-Kord Kft.-t, vagy a V-Híd Kft.-t., vagy épp a Fejér B.Á.L. Zrt.-t.
A pályázatot a magyar szakaszra a MÁV és a Kínai Népköztársaság által létrehozott Kínai-Magyar Vasúti Nonprofit Zrt. bonyolította le.
A cégnek az adatigénylésünket azután küldtük el, hogy a kormány egy rendeletben lehetőséget biztosított bizonyos állami szerveknek és társaságoknak arra, hogy az eredeti 15 napos határidő helyett 45 nap alatt válaszoljanak az adatigénylésekre. Ezt azok tehetik meg, akiknek az adatigénylés megválaszolása a vészhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását veszélyeztetné.
Miután kijött a rendelet, a hvg.hu megszólaltatta Ligeti Miklóst, a Transparency International Magyarország jogi igazgatóját, aki elmondta, ez egy gumiszabály, ha valaki nagyon akar, akkor talál indokot arra, hogy azt írhassa vissza, a vészhelyzettel összefüggő közfeladat miatt nem tud 15, csak 45 napon belül válaszolni az igénylésre.
Titkolózó kormány: eddig is szűk volt az üveg nyaka, de most a dugót is beleverték
Akár 90 napig is elhúzhatják a minisztériumok, állami cégek a közérdekű adatigénylésekre való válaszadást, ha az igénylés teljesítése szerintük a vészhelyzettel összefüggő közfeladataik ellátását veszélyeztetik. Bár elsőre úgy tűnhet, ez a kitétel nagyban leszűkíti azoknak a körét, akik 90 napig várathatják a kérdezőt, valójában egy gumiszabályról van szó: bárki bemondhatja, hogy emiatt hosszabbít, vélhetően senki sem fogja ellenőrizni a magyarázat valóságtartalmát.
Egészen eddig viszont tapasztalataink azt mutatták, hogy az állami szervek/cégek nem élnek ezzel a jogukkal. A rendelet kihirdetése után megkerestük többek között az MVM-et, a Szerencsejáték Zrt.-t, a Magyar Turisztikai Ügynökséget, és még jó néhány szervet, de a 45 napos határidőt egyikőjük sem emlegette, ehelyett vagy időben válaszoltak, tehát 15 napon belül, vagy 15 napos hosszabbítást kértek.
Pedig ők még indokot is találhattak volna, ha nagyon akarnak – a Budapest–Belgrád vasút projektcégénél viszont egyelőre nem világos, hogy milyen, a vészhelyzettel összefüggő feladatait veszélyeztetné az adatigénylés megválaszolása. Márpedig erre hivatkoztak, a jogi szövegek szerelmeseinek íme a teljes válasz:
“A veszélyhelyzet idején az egyes adatvédelmi és adatigénylési rendelkezésektől való eltérésről szóló 179/2020. (V. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: „Kormányrendelet”) 2. § (1) bekezdése alapján a veszélyhelyzet megszűnéséig az Infotv. szerinti, a közérdekű és a közérdekből nyilvános adat (a továbbiakban együttesen: „közérdekű adat”) megismerésére irányuló igényekre vonatkozó, az Infotv. III. Fejezete szerinti rendelkezéseket a Kormányrendeletben foglalt kiegészítésekkel, illetve eltérésekkel kell alkalmazni. A Kormányrendelet 2. § (3) bekezdése alapján ezúton tájékoztatjuk, hogy a közérdekű adat megismerésére irányuló igényének a Kínai-Magyar Vasúti Nonprofit Zrt. az igény beérkezését követő 45 napon belül tesz eleget.”
A válaszban idézett kormányrendelet, és a kormányrendelet vonatkozó paragrafusa ugyanakkor így fogalmaz:
Az Infotv. 29. § (1) bekezdésétől eltérően a közérdekű adat megismerésére irányuló igénynek az adatot kezelő, az Infotv. szerinti közfeladatot ellátó szerv az igény beérkezését követő 45 napon belül tesz eleget, ha valószínűsíthető, hogy az igénynek az Infotv. 29. § (1) bekezdése szerinti határidőben való teljesítése a veszélyhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását veszélyeztetné.
Ebből egyértelmű: az illetékesek akkor élhetnek a 45 nappal, ha az adatigénylés megválaszolása valószínűleg veszélyeztetné a vészhelyzettel összefüggő közfeladatait. Kerestük a projektcéget, hogy az adatigénylésünk 15 napon belüli teljesítése hogyan akadályozza esetükben a "vészhelyzettel összefüggő közfeladatokat", egyáltalán, milyen feladatokat akadályozna, amint érkezik válasz, közöljük.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a projekttársaság válasza kapcsán azt mondta: “Sajnos igazam volt, tényleg visszaélésre alkalmat teremtő gumiszabállyal gazdagította a közérdekű adatok megismerésének amúgy is tépázott jogrendjét a kormány". Egyben hozzátette: a Transparency International Magyarország szerzett egy egészen bizarr tapasztalatot is, a Magyar Labdarúgó Szövetség is arra hivatkozással toldotta meg 45 nappal a kérdésükre adandó válasz teljesítési határidejét, hogy a 15 napos határidő tartása veszélyeztetné a közfeladatai ellátásában. Ők a Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítvány ügyeire kérdeztek rá.