Tetszett a cikk?

A Fox News megmondóembere úgy vélte, a magyarok titka a csendes egyszerűség, és ezért utálnak minket a Nyugaton.

Napi hárommilliós közönséghez van szokva, az esztergomi Széchenyi téren viszont legfeljebb 1000 ember előtt adott elő Tucker Carlson amerikai tévés megmondóember. A jobboldali Fox News sztárriportere egyhetes magyarországi látogatása alatt járt a magyar határon, készített interjút Orbán Viktorral, most pedig a Matthias Corvinus Collegium nagyrészt fiatal közönsége előtt kellett beszélnie – a meghirdetett program szerint nemes egyszerűséggel arról, hogyan látja a világot.

Sok meglepetést azon kívül nem okozott, hogy a meghirdetett egy órához képest csak fél órát beszélt a tűző napon. A Fox News műsorvezetője eddig sem csinált titkot abból, hogy idealizálja Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, monológja pedig ennek megfelelően a Biden-adminisztráció szidásáról és Magyarország dicséretéről szólt.

Túry Gergely

A közönség soraiban persze nem csak a lelkes egyetemisták és Trump-támogatók tűntek fel, a közönségben ott voltak a NER megmondóemberei is: az előadást derekasan végigülte Rákay Philip és Jeszenszky Zsolt, nem messze a fesztiváltól, az esztergomi sétálóutcán pedig feltűnt Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója is.

A fogadtatástól a jelek szerint Tucker is meglepődött kicsit, hiszen a lelkes, őt hatalmas tapssal köszöntő, néhány sarokban amerikai zászlókat lobogtató közönséget látva azzal a mondattal kezdte:

„ez a legfurább dolog, amit valaha csináltam”.

Ahhoz képest viszont, hogy nem a megszokott közönség előtt tartotta fejtágítóját, beszédébe sok újdonságot nem csempészett.

Szabad ország, szabad sajtó

Carlson azzal kezdte, hogy bár soha nem költözne el és az Egyesült Államokat még mindig a világ legjobb helyének tartja, jelenleg egy olyan országban él, ahol semmi olyat nem lehet hallani a médiában, ami kicsit is eltérne a Biden-adminisztráció véleményétől.

„Ha az Egyesült Államokban bármiben eltér a véleményed, betörik az ablakod, elhallgattatnak” – sorolta megszokott állításait Tucker, aki elrettentő példaként hozta fel az amerikai politikusok meggazdagodását is. Felemlítette például Barack Obama volt elnököt, akinek szerinte soha nem volt civil foglakozása, mégis hatalmas, több millió dolláros birtokon él. Orbán Viktor pénzügyi helyzetét vagy civil foglalkozása hiányát már nem említette.

Túry Gergely

Tucker szerint az Egyesült Államok jelenleg nagyon sötét időszakát éli, ehhez képest Magyarországot akarják kioktatni, ahol szabad és fair választások voltak, sokkal szabadabb a média és senkinek nem kell fegyveres testőröket felfogadnia, ha nem ért egyet valamivel.

„Az Egyesült Államok a világ legjobb országa, de nem szabadabb, mint Magyarország” – fejezte be gondolatmenetét.

A Fox News riportere az Egyesült Államokból a humort is hiányolja, az autoriter rendszerek legfőbb jellemzőjének pedig tartja, hogy először a nyelvet akarják az ellenőrzésük alá vonni, amivel a gondolkodás lehetőségét veszik el az emberektől, majd azt akarják, hogy szégyelld az őseid történelmét, megtiltják, hogy régi szavakat használj, végül pedig azt is megakadályozzák, hogy felülemelkedj a jelenlegi helyzeten és a magasból szemléld, ami történik, más szóval a humort.

„Az Egyesült Államok valaha a világ legviccesebb helye volt, de ez mára elmúlt, már nem engedik” – tette hozzá Tucker, aki ezután az előadás legérdekesebb hasonlatával folytatta.

Tucker szerint ugyanis ahhoz, hogy tisztában legyünk vele, mi is történik az Egyesült Államokban, arra kell rájönnünk, hogy ez nem a liberalizmus – amiben egyébként ő hisz – hanem illiberalizmus. Márpedig az illiberalizmus egy totalitárius eszme, amiben mindenki ugyanúgy viselkedik, ugyanazokból a szlogenekből táplálkozik és mindenki engedelmeskedik.

Az, hogy ehhez mit szól Orbán Viktor, aki elhíresült tusnádfürdői beszédében illiberális demokráciaként írta le a magyar államot, és valószínűleg nem erre gondolt, már nem esett szó.

Tucker a rajongóktól ajándékot is kapott
Túry Gergely

Tucker szerint az illiberalizmusban azt is utálják, ha valaki elhagyja az országát, mert a végén még rájönnek, hogy egy olyan kis ország, mint Magyarország boldog tud lenni.

Ha szeretsz valamit, tisztán tartod

Tucker ezután felidézte látogatását a magyar határkerítésnél is, ahol meglepődött, hogy high-tech berendezések helyett csak egyszerű szögesdrótot talált. Ehhez képest nem látott szenvedő embereket, mint az Egyesült Államokban, nem látott senkinél fegyvert, és fel is vetődött benne, hogy egy ilyen ki ország ilyen körülmények között hogyan tudja megvédeni a határt. (Magyarország lényegében senkinek sem ad menedékjogot, aki Szerbia felől érkezik, nem csoda, hogy a kerítésnél nem várakoznak tömegek - a szerk.) Amikor azonban tanúja volt, ahogy két szír menekültet „udvariasan visszakísértek” a határőrök Szerbiába a kerítésen át (amiről egyébként az Emberi Jogok Európai Bírósága mondta ki, hogy jogtalan eljárás), már rájött:

Magyarországnak ez azért sikerül, mert elkötelezett és törődik az itt élő emberekkel.

„Ha azt akarod, hogy az országod igazi otthon legyen, akkor nem akarod, hogy rosszul nézzen ki” – fejtegette, egy határőrt is felemlegetve, aki felvett egy szendvicses zacskót a kerítés mellől, mert nem akarta, hogy szemetes legyen a környék.

„Ha szeretsz valamit, akkor tisztán tartod” – ismételte meg Tucker, aki akárhányszor ezt elmondja a tévében, „mindig fasisztának nevezik”.

Szerinte az Egyesült Államoknak az is a problémája, hogy az ott élők nem tudják, hogy valójában mennyire elromolhatnak a dolgok, és mindig lehet rosszabb. Ezért is tartja például fontosnak a lövésnyomokat a magyarországi épületeken, hiszen azok a múltra emlékeztetnek. Amerikában ezzel szemben ronda, személytelen épületek vannak, amik azért épültek, hogy az elnyomás üzenetét közvetítsék.

Túry Gergely

Előadása végén Tucker a „magyar csodát” is megfejtette, és arra is választ adott, hogy szerinte miért provokálja a Nyugatot Magyarország.

„Itt még megvan az a csendes, boldog egyszerűség, ami sérti azokat, akik rossz irányba vitték az országukat és már mindezt elvesztették”.

Szerinte mindenki tanulhat Magyarországtól, ahol az emberek törődnek az országukkal és jóvá akarják azt tenni, ahol olyan „őrült dolgokat” csinálnak, mint a gyerekvállalás, és az ételek sincsenek tele mesterséges anyagokkal.

„Ezek a dolgok azok, amiket az emberek valójában akarnak, ez egy belső emberi vágy. Ha pedig van kormány, amely ezt veszi figyelembe, azért hálásnak kell lenni” – zárta beszédét Tucker, akit óriási ovációval búcsúztatott a néhány száz fős közönség.

Hogy mit vittek belőle haza, az már más kérdés, amikor két néző kifelé menet arról beszélgetett, hogy miről szólt az előadás, sommásan annyit jegyeztek meg: mindent ugyan nem értettek, de a lényeg az volt, hogy „békén kell hagyni Magyarországot”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!