Tetszett a cikk?

Szánthó Miklós durván nekiment a Kúria tanácselnökének, amiért nem engedi feltenni ezt a kérdést: „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetőek legyenek nemátalakító kezelések?”

A Kúria pénteken mondta ki: ha erre a kérdésre a többség nemmel válaszolna, az túlzóan általános jogkorlátozást jelentene, ha pedig igent (ami persze nem valószínű, de egy bíróságnak ezt is meg kell vizsgálnia), az éppen a legutóbbi Alaptörvény-módosításnak mondana ellent. Ezért ezt a kérdést nem hitelesítették.

Erre reagált Facebook-oldalán Szánthó Miklós (képünkön), a független civil szervezetnek beállított, de jelentős kormánytámogatásból működő Alapjogokért Központ igazgatója, egyúttal a KESMA kormánymédia-konglomerátumot fenntartó alapítvány kuraítóriumi elnöke. Szerinte „a Kúria egyik, kormányellenes bírája beállt genderistának és a nyílt társadalom hálózatával karöltve letiltotta az egyik kérdést a gyermekvédelmi népszavazás ügyében – arra hivatkozva, hogy a nemátalakító műtétek hozzáférhetetlenné tétele korlátozza a kiskorúak önrendelkezési jogát!”.

Szánthó nem csak azt veti Kovács András kúriai tanácselnök szemére, hogy „úgy gondolja, hogy lehetővé kell tenni a még befolyásolható, önálló döntés meghozatalára csak részlegesen vagy teljesen képtelen kisfiúk vagy kislányok számára, hogy kislányok vagy kisfiúk lehessenek”, hanem azt is, hogy „szintén az általa vezetett tanács volt például még 2018-ban, mely érvénytelenített több ezer határon túli voksot az országgyűlési választásokon, egy mandátumtól éppen megfosztva a Fideszt és odaadva azt a Jobbiknak”. (Ezt a vádat 2018-ban az Alkotmánybíróság és Darák Péter akkori kúriai elnök egyaránt elutasította.) „Ez van, nekünk ilyen ’diktatúra’ jutott” – zárul Szánthó Miklós bejegyzése.

Az ettől függetlenül végleges és megfellebbezhetetlen kúriai határozatból egyébként kiderül, hogy három tagú tanács döntött: Kovács András, a tanács elnöke, Bögös Fruzsina előadó bíró és Tóth Kincső bíró, és közülük nem Kovács András volt az előadó, aki a határozatot megfogalmazta.

A szintén a KESMA-hoz tartozó Origo beszámolójában bizakodóan jegyzi meg: „Lényeges körülmény, hogy a másik négy kérdés különböző tanácsoknak lett kiszignálva, vagyis azok sorsáról nem Kovács Andrásék döntenek majd.”

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!