szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánypártokat 46, az ellenzéki listát csak 32 százalék támogatja.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Jelentősen megerősödött a Fidesz az előválasztás lezárulta óta – írja a 444.hu egy friss, egyelőre nem nyilvános közvélemény-kutatásra hivatkozva, amelyet szerdán kaptak meg az ellenzéki pártok vezetői.

A felmérés szerint a kormánypártok támogatottsága 46 százalékos, az ellenzéki összefogás listájáé azonban csak 32.

Az összefogáson kívüli a Mi Hazánk 5, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 4 százalékot kapna, a megkérdezettek 12 százaléka pedig nem szavazna vagy nem árulja el, hogy kit támogatna.

A mostani kormány megmaradását 52 százalék szeretné, kormányváltást csak 43 százalék akar.

A 444.hu úgy tudja, hogy a Fidesz saját, szintén nem a nyilvánosságnak képszült mérései is hasonló támogatottsági arányokat jeleztek az elmúlt hetekben.

A lap emlékeztetett: az elmúlt másfél hónapban az ellenzéki összefogás pártjai bár vitáztak, munkacsoportokat alakítottak és kommunikációs terveket is készítettek, de még rövid időre sem tudtak olyan témát felhozni, amellyel ők tematizálhatták volna a közvéleményt. A számok pedig arról tanúskodnak, hogy az október közepe óta tartó passzivitással nemcsak, hogy lendületet vesztettek, de a Fidesz sikeresen át is tudta venni tőlük a kezdeményezést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kacskovics Mihály Béla - Lengyel Tibor Itthon

Az előválasztási vesztesek a pártlisták nyertesei

Elsősorban az előválasztáson vereséget szenvedő jelöltek kerültek fel a pártok eddig nyilvánosságra hozott saját jelöltlistáira, azonban ezek a listák csak a házon belüli erősorrendet mutatják meg, nem pedig azt, hogy a közös ellenzéki listára milyen pozícióba kerül a jelölt. A saját listákról maradt le olyan, aki már kétszer volt miniszterelnök-jelölt, de került fel olyan is, aki még soha nem ült a parlamentben.