Az elmúlt három napban a kormány, ugyan kommunikációjában korántsem, de gyakorlatban rohamtempóban indult meg a megszorítások útján. Kedden a katatörvény átírásával több százazezer ember adóterheit emelték meg közvetetten, szerdán pedig energia-veszélyhelyzetet jelentett be Gulyás Gergely a Kormányinfón, amelynek részeként az átlagon felül fogyasztó háztartások rezsiköltségeik egy részét piaci áron kell megfizessék. Mindeközben kedd után szerdán is több helyen tüntettek a katatörvény ellen, órákig megbénítva a forgalmat a belvárosban.
A kormány tehát három nap alatt két olyan döntést is hozott, amely közvetlenül érinti a családokat, háztartásokat (nehéz például nem átlag feletti fogyasztónak nevezni egy kétgyermekes családot, akikre még nem érvényes a nagycsaládok kedvezmény az energia-veszélyhelyzettel kapcsolatban, de ugyanígy a külön-külön katázó szülők családjait is érintik a hét eseményei).
Ez történt azon a Magyarországon, amelyet a független sajtón keresztül lehet látni – van azonban egy alternatív valóság, ahol ennél sokkal rózsásabb a helyzet.
A Magyar Nemzet vigyázó szemeit Hollandiára veti
Bár a nyomtatott napilap címlapján láthatóak a szerdai Kormányinfó részletei (igaz, nincs külön hangsúly a rezsicsökkentés-csökkentésen), a katával kapcsolatos tüntetések már baloldaliként, egészen pontosan a Gyurcsány-párt által szervezett forgalombénító megmozdulásként jelennek meg. Mindez egyébként Deák Dániel Megafon-pokémon (a Nemzetben „politikai elemző”) tolmácsolásában.
Ennél is kisebb a baj a netes felületen, ahol az új katával megsarcolt elégedetlen holland gazdák megmozdulásairól szól a vezető anyag, és a Századvég szerint európai népfelkelés jön a csökkenő jólét miatt. Az energiaárakkal csak egy ingatlan.com-os beszámoló (a lakások háromnegyede gázfűtésű) foglalkozik, a katás narratíva pedig az, hogy bújtatott foglalkoztatottsághoz vezetett a most átírt szabály. Cserébe Navracsics szerint közel a megállapodás Brüsszellel, a Fradinak pedig jó a csatársora.
Az energia-veszélyhelyzet címke hat anyagot tartalmaz, mind Európáról szólnak.
Az Origo szerint csak Európa van bajban, de cserébe van ventillátoros cipő
A legolvasottabb propagandaoldalon újfent egy Századvég-elemzéssel találkozhatunk, amely szidja egész Európa válságkezelését, és felmagasztalja a magyar kormányét. Egy kérdést idéznénk az interjúból:
„Miért fontos, hogy a magyar kormány láthatóan minden nap azon dolgozik, hogy ne az emberekkel fizettessék meg a háború és az energiaválság árát?”
Ezen kívül a címlapra felfért még egy válogatás furcsa találmányokból, mint a ventillátoros cipő és a bluetooth-os hangulatgyűrű. Miféle válság, miféle megszorítások?
A közmédián folyik a gáz és a Gyurcsány
A hirado.hu címlapján a szerdai Kormányinfó összefoglalója Minden, amit az energia-veszélyhelyzetről tudni kell címmel jelenik meg. Semmiféle tüntetés nem volt Budapesten, és a katával kapcsolatban már Parragh László utólag szabadkozó szavai sem elérhetőek, csak az, hogy „a kormány bezárja a kiskapukat.” De az kiderül, hogy a Fidesz szerint egyedül Gyurcsány akarja megszüntetni a rezsicsökkentést, és Joe Biden a legnépszerűtlenebb amerikai elnök a világháború óta.
A Pesti Srácok kiröhögi a pesti srácokat és mindent megmagyaráz
A fiatalos propaganda vezércikkeinek hatvan százaléka szól a kata-tüntetésekről: az egyik a megafonos Trombitás Kristóf publicisztikája arról, hogy milyen fontos a fegyelem és az egység, és miért nem szabad ezt ilyen tüntetésekkel megbontani, és különben is, mi minden rosszat csinált a baloldal immár 12 évvel ezelőtt. A másik két anyag a „pucér seggel tüntetőkről”, a kiürült Margit hidat eltorlaszoló maroknyi emberről, és a béna Momentumról szól. De megjelenik a korábban említett gyurcsányozós Fidesz-nyilatkozat is.
Futottak még
A teljesség igénye nélkül:
- Mandiner: Navracsics, Brüsszel, illetve kommenteket várnak, hogy mennyit fogyasztanak az olvasók.
- Tények: gyilkosság, gyilkosság, erőszak, Gyurcsány.
- Magyar Hírlap: Kovács Zoltán bírálja a szankciós politikát, a Gyurcsány-párt leuralta Zuglót, az ellenzék 10 éve a kata ellen szavazott.
- Bors: Az átlagos fogyasztónak marad a rezsicsökkentés, de a német gazdaság összeomolhat az energia-veszélyhelyzetben.
- Metropol: ugyanaz, mint a Bors, csak Karácsonyoznak is.