Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Mindössze 811 határvadász tett esküt október 10-ig, ami messze elmarad az első körben kitűzött 2200-tól, pláne az áhított négyezertől. A kevés feltétel és az akár 400 ezres bruttó havi bér miatt az érdeklődők száma tízezres, de a jelentkezését be is adó már jóval kevesebb. Aztán közülük is kiesik minden harmadik, mert alkalmatlan – derül ki a statisztikákból.

A határvadász szolgálatra jelentkezők több mint harmada, 100-ból 36 ember vagy a felvételi követelményeknek nem felel meg, vagy az alkalmassági vizsgálaton, illetve a vizsgán bukik el, és minősítik alkalmatlannak – derült ki a hvg.hu közérdekű adatigénylésére adott rendőrségi válaszból.

Reviczky Zsolt
A határvadászok toborzását, képzését és foglalkoztatását végző Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) 30 nap elteltével válaszolt lapunk témával kapcsolatos közérdekű adatigénylésére, ezért a közölt adatok is egy hónappal ezelőttiek, az október 10-i állapotot tükrözik. Eszerint október 10-ig
  • 2077 fő nyújtotta be jelentkezését a szerződéses határvadász képzésére
  • a 2077 jelentkező közül 1265 személy alkalmassági vizsgálata zárult le
  • az alkalmassági vizsgálaton 811 fő “megfelelt minősítést szerzett”, ők esküt is tettek
  • 454-en viszont megbuktak az egészségi, pszichológiai, fizikai alkalmasságin vagy a vizsgán

A statisztikákból tehát az látszik, hogy a feltételeknek a már lezárult alkalmassági vizsgálatokon a jelentkezők 36 százaléka bizonyult alkalmatlannak. Arra is rákérdeztünk, hogy a felvételt nyert határvadászok közül

korábban hányuk jelentkezését utasították el fegyveres testületnél valamilyen okból, de a rendőrség azt közölte, hogy ilyen adatot “a felvételi eljárás részeként nem kezel”.

A számok azt mutatják, hogy bár nagy erőkkel folyik a határvadászok toborzása, miután Orbán Viktor június végén bejelentette a rendőrség és a katonaság tehermentesítését a déli határon, és ennek érdekében a speciális, a rendőrségen belül működő határvadász egységnek a felállítását, a szolgálatba állásuk a várnál lassabban halad, a számok pedig még messze elmaradnak a céltól.

police.hu
Talán a tágan meghatározott alapkövetelményeknek – 18-55 év, büntetlen előélet, 8 általános – és a felsőfokú végzettséggel rendelkező kezdő pedagógusok bérét jóval meghaladó, havi bruttó 400 ezer forintos fizetésnek is köszönhető, hogy érdeklődőből nincs hiány – utána morzsolódnak le.

Már augusztus elején, a toborzás bejelentését követő három hétben 10 352 fő érdeklődött (telefonon, emailen, személyesen és egyéb formában) a képzésről, ám augusztus 8-ig az alkalmassági vizsgálatig csak 644 jelentkező jutott el, és nyilván közülük sem felelt meg mindenki.

Ezek után szeptember 9-ig kellett várni arra, hogy – bohózatba illő előzmények után, Szeged helyett Budapesten – Orbán Viktor felavathassa az első 500 határvadászt, akiket a miniszterelnök azzal bátorított: "rájuk hárul a feladat, hogy a migrációval szemben megvédjék a hazát”. A migránsokat pedig egy, a Gyűrűk Urából vett, Gandalftól elferdített hasonlattal igyekezett Orbán megijeszteni, mondván:

A migránsoknak meg kell érteniük, hogy itt úgysem jöhetnek át.”

A határvadászok száma a következő egy hónapban, a hvg.hu-nak adott rendőrségi tájékoztatás szerint tehát 811 főre nőtt, ám ez még messze van a várttól. Első körben, év végéig tervezték az állományt 2200 főre növelni, ám kérdés, ez meglesz-e, noha a toborzás és az alkalmassági szűrés folyamatos, de a képzés ideje egy hónap, tehát számolni kell egy hosszabb átfutási idővel is.

A teljes határvadász-állományt pedig 4000 fősre tervezik, ami ezzel a tempóval jövő nyárig is eltarthat. Talán emiatt jelentette be már szeptemberben Nyitrai Zsolt – amúgy más ügyekkel megbízott – miniszterelnöki biztos, hogy “arra kéri a kormány a polgárőröket, folytassák a határvédelmi szolgálatot az év végéig, ehhez továbbra is biztosítják számukra a költségtérítést”.

Az egyébként, hogy szinte vadászni kell a határvadászokra, nem újdonság,

mert 6-7 évvel ezelőtt, a menekültválság csúcspontján szinte ugyanezt a kört lefutották már, hiszen akkor volt először határvadász-toborzás. Fontos különbség, hogy akkor hivatásosokat kerestek és vettek fel, most pedig szerződéses határvadászokat, akik fix, 3 éves szerződést írnak alá.

Fazekas István
“Határvadászok” ráadásul 2015 előtt is voltak, még ha nem is hívták így őket, hiszen bár 2008-tól megszűnt az önálló Határőrség, a rendőrség megyei igazgatóságai átvették a Határőrség személyi- és eszközállományát. Így azután is ellátták el az 1139 km hosszú schengeni külső határ ellenőrzését.

Határvadász elnevezéssel 2015 szeptemberétől állítottak fel külön egységeket a rendőrségen belüli Határrendészeti Igazgatóságon, tagjai között a rendőrök mellett próbaidős rendészeti szakközépiskolásokkal. Egy évre rá – már a “tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet” idején – döntött arról a kormány, hogy a rendőrség határvadász bevetési osztályait 3000 fővel meg kell erősíteni.

A kitűzött létszám elérése érdekében 2016 szeptemberében elindult az első határvadász-toborzás – ugyanazokkal az életkori és végzettségi feltételekkel, mint most. Akkoriban hivatásos állományt képeztek, és a képzés 2+4 hónapos volt – szemben a mostani 4 hetes, 180 órással – a végzősök pedig rendőr őrmesterként léptek szolgálatba, 220300 forintos bruttó havi illetménnyel.

Orbán Viktor határvadászok avatásán 2017-ben
MTI / Koszticsák Szilárd
Orbán Viktor 2017. január 12-én avatta ünnepélyesen a Hungexpón az első 532 tiszthelyettes rendőrt határvadásszá. Alig két hónappal később, márciusban aztán újabb 462 tiszthelyettest avattak, ott is megjelent a kormányfő és olyanokat mondott, hogy
  • Önök a modern kor végvári vitézeihez csatlakoznak
  • Ne legyenek illúzióink, ebben a pillanatban is ostrom alatt állunk
  • Járjanak el a törvény szigorával, az emberiesség parancsai szerint
  • A törvény mindenkire vonatkozik (…) ezt nem írhatja felül semmilyen szépelgő emberi jogi handabanda.

Néhány hónappal később, 2017 júniusában Orbán ismét avatott: ezúttal a Hősök terén jelent meg az 1206 újabb rendőr tiszthelyettes eskütételén. A három avatás összesen 2200 embert jelent ugyan, ami már közelített a célul kitűzött 3000-hez, de ezt a számot végül csak némi kreativitással sikerült elérni.

Veres Viktor
A belügyminiszter ugyanis hónapokkal később, 2017 október elején is kisebb számot közölt az MSZP-s Harangozó Tamás írásbeli kérdésére adott válaszában. Pintér Sándor válasza szerint: 2017. október 2-ig 3666 fő nyújtott be pályázatot, az alkalmassági vizsgálatokon aztán 1422-en mentek át, de végül közülük is csak “1132 fő szerzett őr-járőrtárs rész-szakképesítést és állt szolgálatba”. Vagyis

2017 őszén a belügyminiszter mintegy ezer fővel kevesebb új határvadászról adott számot, mint amennyit addigra Orbán Viktor részvételével felavattak.

Az ellentmondást feloldja egy, a rendőrség által a Privátbankárnak pár hónappal később, 2018 január elején adott válasza. Eszerint addigra – összhangban Pintér korábbi közlésével – a határvadász toborzás nyomán 2017 év végéig 3884 fő pályázott, és “a felvételi eljárások eredményeként 1478 fő vett, illetve vesz részt az iskolarendszeren kívüli képzésben”.

Veres Viktor
Az újak mellett viszont – derült ki a friss közlésből – sokakat át is helyeztek a határvadászokhoz, vagyis úgy tűnik, Orbán olyanokat is avatott határvadásznak, akik általában a rendőrséghez jelentkeztek, csak áthelyezték őket. A rendőrség ugyanis 2018 elején azt közölte: “A létszámfejlesztés keretében állományba vett, illetve áthelyezett létszám mindösszesen 2743 fő, amely a létszámkeret 91,4%-a.”

Az azóta eltelt években persze tovább nőtt a hivatásos állományba felvettek száma, így idén augusztus elején a kormánypárti Magyar Nemzet – még az újabb toborzással elért szerződéses határvadászok első avatása előtt – már arról számolhatott be, hogy a Határrendészeti Igazgatóság négyezer hivatásost számlál. Ehhez jön hozzá tehát az október 10-ig esküt tett 811 további, szerződéses határvadász.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!